Světový den populace letos nese symbolickou rovinu, populace se rozšíří na 8 miliard.
Planeta Země překročila hranici osmi miliard obyvatel. Informuje o tom Organizace spojených národů. V osmdesátých letech tohoto století dosáhne podle odhadů OSN svého vrcholu. Růst populace v roce 2020 klesl nejvíc od roku 1950. Vlivem pandemie také mírně klesl růst střední délky života.
Populace ale podle OSN roste nejpomaleji od roku 1950. V roce 2020 kleslo tempo růstu pod 1 %. Podle odhadů by mohla dosáhnout 8,5 miliardy v roce 2030, o dvacet let později by nás na planetě mělo být 9,7 miliardy. Pomyslný vrchol 10,4 miliardy se očekává v osmdesátých letech tohoto století. Růst populace znázorňuje v reálném čase odpočet zde.
„Letošní Světový den populace připadá na přelomový rok, kdy očekáváme narození osmimiliardtého obyvatele Země. Je to příležitost oslavit naši rozmanitost, uvědomit si naši společnou lidskost a obdivovat pokroky ve zdravotnictví, které prodloužily délku života a dramaticky snížily úmrtnost matek a dětí,“ řekl generální tajemník OSN António Guterres. Podle něj bychom si jako lidé měli připomenout i své závazky vůči planetě a zamyslet se, v čem je ještě neplníme, stejně jako závazky vůči lidem samotným.
Růst se až do roku 2050 bude týkat převážně osmi zemí, a to více než z poloviny. Konkrétně se jedná o Demokratickou republiku Kongo, Egypt, Etiopii, Indii, Nigérii, Pákistán, Filipíny a Tanzanskou sjednocenou republiku.
Roste také podíl populace ve věku 65 let a více. V roce 2050 by lidé v tomto věku měli být v obyvatelstvu zastoupeni z 16 %, což je o 6 % více než letos. Takové číslo překoná i zastoupení dětí do pěti let a pětašedesátiletých bude přibližně stejně jako dvanáctiletých. Střední délka dožití od roku 1990 vzrostla na 72,8 roku. Do roku 2050 ale pravděpodobně ještě vzroste, podle odhadů na 77,2 roku.