Odborníci nedokážou jednoznačně určit, která sluchátka jsou pro poslech nejbezpečnější, ale doporučují používat taková, která tlumí hluk v pozadí, což může pomoci udržet hlasitost na nižší úrovni, jelikož nemusíte hudbou přehlušovat okolní hluk.
Podle studie zveřejněné v úterý v časopise BMJ Global Health je u dospívajících a mladých dospělých běžné, že poslouchají telefony, hudbu, filmy a seriály příliš nahlas a příliš dlouho.
Studie ukázala, že je kvůli tomu více než miliarda lidí ohrožena ztrátou sluchu. Informoval o tom server CNN.
„Odhadli jsme, že 0,67 až 1,35 miliardy osob ve věku 12–34 let na celém světě se pravděpodobně věnuje nebezpečnému poslechu, a jsou proto ohroženy ztrátou sluchu,“ uvedla hlavní autorka studie Lauren Dillard.
Vystavení se zvuku příliš vysoké hlasitosti může unavit smyslové buňky a struktury v uchu, uvedla Dillard. Pokud to trvá příliš dlouho, může dojít k jejich trvalému poškození a následné ztrátě sluchu, hučení v uších nebo obojímu.
Nebezpečné praktiky byly podle studie sledovány při používání sluchátek a také při návštěvách zábavních podniků, jako jsou koncerty, bary a kluby. Dillard upozornila, že ať už posloucháte na vlastním zařízení, nebo na koncertě, zvonění v uších je jasným znamením, že je hudba příliš hlasitá.
Dillard uvedla, že odborníci nedokážou jednoznačně určit, která sluchátka jsou pro poslech nejbezpečnější, ale doporučují používat taková, která tlumí hluk v pozadí, což může pomoci udržet hlasitost na nižší úrovni, protože nemusíte přehlušit okolní hluk.