Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 31. 1. 2023 svátek má Marika

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Jsi na Refresher newsNa zpravodajském webu, kde najdeš zprávy moderní generace. Pokud si chceš přečíst lifestylový obsah, klikni sem.
Česko

Prezidentská volba 2023: Toto je vše, co potřebuješ vědět

Přinášíme ti odpovědi na nejčastější otázky týkající se prezidentské volby.

Tereza Šnajdrová
4. 1. 2023 6:00 Čas čtení: 4:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Prezidentská volba 2023: Toto je vše, co potřebuješ vědět
Zdroj: Hnutí ANO/propagační materiál, Refresher
Česko
0
Tereza Šnajdrová
4. 1. 2023 6:00
Čas čtení: 4:11

Prezidentská volba 2023: Toto je vše, co potřebuješ vědět

Přinášíme ti odpovědi na nejčastější otázky týkající se prezidentské volby.

Tereza Šnajdrová
4. leden 2023, 6:00
Čas čtení: 4:11
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Prezidentská volba 2023: Toto je vše, co potřebuješ vědět
Zdroj: Hnutí ANO/propagační materiál, Refresher
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Novou hlavu státu si občané a občanky České republiky budou volit již 13. a 14. ledna. V těchto dnech proběhne první kolo voleb, a pokud v něm jeden z kandidátů či kandidátek nezíská více než 50 % hlasů, 27. a 28. ledna proběhne druhé kolo, do kterého postoupí už jen dva nejlepší. Pokud se chystáš k volbám vůbec poprvé nebo si chceš jen ujasnit, jak taková volba probíhá, přinášíme ti odpovědi na nejčastější otázky.

Kdy se koná volba hlavy státu?

První kolo prezidentských voleb se koná v pátek 13. ledna 2023 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 14. ledna 2023 od 8:00 hodin do 14:00 hodin.

 

Pokud v prvním kole jeden z kandidátů či kandidátek nezíská více než 50 % hlasů, bude následovat kolo druhé. To proběhne v pátek 27. ledna 2023 od 14:00 hodin do 22:00 hodin a v sobotu 28. ledna 2023 od 8:00 hodin do 14:00 hodin. 

Kdo může volit?

Volit mohou občané České republiky, kteří nejpozději 14. ledna 2023 dovrší věku 18 let, a v druhém kole pak i občané, kteří věku 18 let dovrší nejpozději 28. ledna 2023. Voliči nesmí mít omezenou svobodu z důvodu ochrany zdraví lidu nebo omezenou svéprávnost k výkonu volebního práva.

Kam mám jít volit?

Adresu volební místnosti musí zveřejnit starosta nejpozději 15 dnů před dnem volby, tedy nejpozději do 29. prosince 2022. Informaci o tom, kde volební místnost bude, úřady vyvěsí na obecním úřadu, webové stránce apod. Pokud je obec větší a nachází se v ní více volebních okrsků, starosta musí sdělit, která část obce a volební místnost náleží ke kterému okrsku.

Pokud si adresou volební místnosti nejsi jistý*jistá, uvedena by měla být také na obálce s volebními lístky. Každý občan samozřejmě volí v místě trvalého bydliště.

 

Občané volící ze zahraničí se informace o místě a době konání voleb dozví skrze příslušné zastupitelské úřady.

Kdy a kde dostanu hlasovací lístky?

Hlasovací lístky pro volbu prezidenta či prezidentky republiky obdrží občané poštou na adresu trvalého bydliště, a to nejpozději 3 dny před začátkem voleb. Pokud volební lístky nepřijdou nebo přijdou poškozené, je o ně možné zažádat přímo ve volební místnosti. 

 

Každý kandidát či kandidátka má svůj hlasovací lístek.

 

V případě, že z prvního kola prezidentské volby nevzejde jasný vítěz a bude se konat kolo druhé, voliči již hlasovací lístky neobdrží a budou jim zpřístupněny až ve volební místnosti. To platí také pro voliče v zahraničí.  

Co si mám vzít s sebou k volbám?

K volbám ti postačí vzít si doklady, pomocí kterých prokážeš svou totožnost. Vezmi si tedy platný občanský průkaz nebo platný cestovní, diplomatický či služební pas České republiky nebo jakýkoli jiný cestovní průkaz.  

 

Pokud ve volební místnosti neprokážeš svou totožnost a státní občanství České republiky potřebným dokladem, nebude ti umožněno hlasovat.

Jak se volí?

Ve volební místnosti obdržíš od volební komise prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem a spolu s ní a hlasovacími lístky se odebereš do prostoru určeného k vložení hlasovacího lístku do úřední obálky. 

 

Jeden hlasovací lístek pro kandidáta, pro kterého ses rozhodl*a, pak vložíš do úřední obálky a tu před volební komisí vhodíš do volební schránky.

 

Pozor! Pokud do obálky vložíš více než jeden hlasovací lístek, tvůj hlas bude neplatný. Neplatné jsou rovněž hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, jež jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky.

V případě, že ti situace neumožňuje dostavit se do volební místnosti, můžeš také hlasovat do přenosné volební schránky. „Volič může požádat ze závažných, zejména zdravotních nebo rodinných, důvodů obecní úřad a ve dnech voleb svoji okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost do přenosné volební schránky. Okrsková volební komise však může vysílat své členy s přenosnou volební schránkou pouze v rámci svého volebního okrsku,“ uvádí resort vnitra.

 

Více informací o hlasování v zahraničí či hlasování ve zdravotnickém nebo obdobném zařízení se dočteš na webu Ministerstva vnitra

Voličský průkaz si můžeš vyřídit do 6. ledna

Chceš volit, ale v termínu voleb se nedostaneš do svého rodného města? Nevadí, můžeš zažádat o voličský průkaz. Žádost o něj musí úřad obdržet nejpozději 7 dnů před konáním voleb v 16 hodin, tedy do 6. ledna 2023.

 

O voličský průkaz můžeš žádat písemně na poště, osobně na obecním úřadě nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky nebo Portálu občana. Cena voličského průkazu je nulová.

Druhé kolo prezidentské volby

Druhé kolo prezidentské volby se bude konat pouze v případě, že jeden z kandidátů či kandidátek nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu. Dva nejúspěšnější kandidáti*kandidátky pak postoupí do druhého kola, které se bude konat v pátek 27. a v sobotu 28. ledna 2023.

 

Kandidáti*kandidátky 2023

Jméno a příjmení Povolání Volební číslo
Pavel Fischer senátor 1
Jaroslav Bašta poslanec SPD 2
Josef Středula předseda ČMKOS 3
Petr Pavel generál ve výslužbě 4
Tomáš Zima lékař 5
Danuše Nerudová ekonomka 6
Andrej Babiš poslanec a předseda hnutí ANO 7
Karel Diviš podnikatel v IT 8
Marek Hilšer senátor 9

Přímá volba prezidenta*prezidentky

V roce 2011 byla v Česku přijata novela ústavy, podle níž si prezidenta*prezidentku volí přímo občané starší 18 let. Už jej nevolí nepřímo Parlament, jak tomu bylo do té doby.

Do prezidentských voleb mohou kandidovat svéprávní občané České republiky, kterým je nejméně 40 let. Aby mohli uchazeči a uchazečky o křeslo na Hradě podat kandidátní listinu, musí splnit jednu z těchto podmínek: mít podporu nejméně 20 poslanců či poslankyň, mít podporu nejméně 10 senátorů či senátorek nebo sesbírat alespoň 50 tisíc podpisů občanů ČR starších 18 let. 

 

Stávající prezident se smí o post prezidenta republiky znovu ucházet pouze jednou, a tím pádem ve funkci nesmí být déle než dvě volební období. Jedno volební období pak trvá pět let. 

 

Prvním prezidentem, který vzešel z přímé volby, byl v roce 2013 Miloš Zeman. Tehdy získal 54,8 % hlasů a porazil tak Karla Schwarzenbergera (dříve TOP 09). V roce 2018 tento úspěch zopakoval, když v druhém kole se ziskem 51,36 % hlasů porazil politika Jiřího Drahoše. 

Nejnovější volební model naznačuje vítězství Petra Pavla

Podle nejnovějšího volebního modelu, který pro zpravodaj Mladá fronta Dnes vypracovala agentura Median, by první kolo prezidentských voleb vyhrál Petr Pavel se 28,71 % hlasů. Druhý by skončil Andrej Babiš (ANO) se 28,51 % hlasů a třetí Danuše Nerudová se 25,12 % hlasů.

 

Co se týče druhého kola prezidentské volby, model naznačuje, že jak nad Nerudovou, tak nad Babišem by mohl zvítězit Petr Pavel. Kompletnější informace se dočteš v našem článku

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: mvcr.cz, mvcr.cz, mvcr.czNáhledový obrázek: Hnutí ANO/propagační materiál, Refresher
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu česko
více článků
Další news
před 17 minutami
Volby prezidenta jsou za námi. Jaké volby nás čekají v příštích 10 letech?
před 58 minutami
Žáci si vyzvednou pololetní vysvědčení. Shrnujeme, kdy je čekají jarní prázdniny.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.