Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Ilona Hobzová
10. ledna 2023 18:25
Čas čtení 1:10

Denisa Rohanová se prezidentské volby účastnit nemůže, rozhodl Ústavní soud

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Denisa Rohanová se prezidentské volby účastnit nemůže, rozhodl Ústavní soud
Zdroj: Denisa Rohanová/1prezidentka.cz

Pro Radiožurnál to uvedl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Ústavní soud zamítl stížnost vyloučené prezidentské kandidátky Denisy Rohanové. Tu v kandidatuře podpořili jen poslanci a poslankyně, kterým už skončil mandát. Nejvyšší správní soud tak Rohanovou z prezidentské volby vyloučil, se stížností prezidentka spolku České asociace povinných neuspěla ani u Ústavního soudu (ÚS). Radiožurnálu to potvrdil předseda ÚS Pavel Rychetský. 

Rohanová se opírala o hlasy poslanců, kterým vypršel mandát

Rohanová oznámila záměr kandidovat už v roce 2021. Nejprve se chtěla ucházet o podpisy občanů. V únoru loňského roku uvedla, že získala podpisy dvaceti poslanců ČSSD a KSČM během jejich mandátu. Těm ale v té době už skončil poslanecký mandát. Ministerstvo vnitra tyto podpisy nejdříve uznalo, Nejvyšší správní soud ale rozhodnutí resortu zvrátil. Rohanová tak podala stížnost k Ústavnímu soudu, podle Rychetského ale neuspěla.

iRozhlas kontaktoval Rohanovou s žádostí o vyjádření, ta ale v úterý v pozdních odpoledních hodinách neměla o verdiktu ÚS prý žádné informace. Následně se vyjádřila na Facebooku, kde vše označila za poněkud zvláštní situaci. „Nebýt novinářů, ani nevím, že zasedá ÚS v mé věci od 15:00, a teď, aniž bych verdikt znala já, mi volají, že jim předseda ÚS řekl, že zamítli?“napsala.

2. května 2024 15:42 Čas čtení 0:57 Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie

Podobně jako Rohanová se na Ústavní soud obrátili i další uchazeči o Hrad, které ministerstvo vyřadilo. Se stížností neuspěli podnikatel Karel Janeček ani Pavel Zítko. V boji o Hrad tak několik dní před volbami zůstává osm jmen. Devátý, šéf odborářů Josef Středula, v neděli v průběhu prezidentské debaty na České televizi oznámil, že z volby odstupuje a podpoří Danuši Nerudovou.

O prezidentský post se budou ucházet

1. Pavel Fischer: senátor, bývalý diplomat
2. Jaroslav Bašta: poslanec SPD, bývalý velvyslanec
4. Petr Pavel: bývalý předseda vojenského výboru NATO
5. Tomáš Zima: bývalý rektor Univerzity Karlovy
6. Danuše Nerudová: ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity
7. Andrej Babiš: podnikatel, bývalý premiér
8. Karel Diviš: podnikatel
9. Marek Hilšer: lékař, senátor
Domů
Sdílet
Diskuse