Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
Vojtěch Vanda
11. ledna 2023 16:50
Čas čtení 1:34

Charita ČR neplánuje upustit od „blackface“ v Tříkrálové sbírce. Petice za jeho upuštění byla kvůli výhrůžkám stažena

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
Charita ČR neplánuje upustit od „blackface“ v Tříkrálové sbírce. Petice za jeho upuštění byla kvůli výhrůžkám stažena
Zdroj: ČTK/Krumphanzl Michal

„Intenzivně o tom diskutujeme a snažíme se argumentovat, případně zavést úpravy,“ okomentoval tzv. blackface pro Refresher tiskový mluvčí Charity ČR Jan Oulík. Jak ale uvedl o den později pro Seznam Zprávy, změny nakonec nebudou.

Charita České republiky neplánuje upustit od tzv. blackface v rámci Tříkrálové sbírky, uvedl v úterý pro Seznam Zprávy mluvčí instituce Jan Oulík. Zvyk, během něhož chodí Tři králové, tedy Kašpar, Melichar a Baltazar, kteří se poklonili narozenému Kristu, koledovat a sbírat peníze pro charitu, může být nevhodný kvůli začernění obličeje Baltazara reprezentujícího africký kontinent.

Proti tomu vznikla i petice, o které jsme informovali v pondělí. Již ve středu ale byla stažena autorkou Terezou Navrátil Šimonovou. Oficiálním vysvětlením jsou výhrůžky a napadání.

9. ledna 2023 12:00 Čas čtení 1:36 Za blackface v rámci Tříkrálové sbírky schytává Charita ČR bídu. Kritiku ale bere vážně, říká mluvčí Za blackface v rámci Tříkrálové sbírky schytává Charita ČR bídu. Kritiku ale bere vážně, říká mluvčí

Ještě v pondělí mluvčí Charity ČR Oulík ujišťoval Refresher, že probíhá debata. „Zaznamenali jsme, že na toto téma vznikla diskuse, nad kterou se zamýšlíme. I u nás v Charitě proto vznikla rozšířená diskuse. Zatím jsme k žádnému konečnému verdiktu nedospěli, neboť se jedná o novou věc v našich vnitřních sítích,“ řekl. 

„Výsledek tedy zatím nemáme, ale intenzivně o tom diskutujeme a snažíme se argumentovat, případně zavést úpravy. Bereme to vážně, nebereme to na lehkou váhu a uvědomujeme si, že třeba v dnešním kontextu mohou některé zvyky vypadat nekorektně. Bereme to vážně, zamýšlíme se nad tím a hledáme řešení,“ dodal.

Nebudeme nic měnit, říká charita

Avizované řešení představil o den později Seznamu Zprávám. „Tříkrálové koledování je starý lidový zvyk. Postavy tří králů, mudrců, kteří se do Betléma přišli poklonit právě narozenému Spasiteli, odrážejí středověkou představu tří tehdy známých kontinentů – Asie, Evropy a Afriky, tedy celého světa,“ uvedl Oulík s tím, že kritika je neopodstatněná a charita se nechystá nic měnit.

„ ‚Černý‘ král Baltazar, zosobňující Afriku, je v celém příběhu postavou váženou, panovnickou, stejně jako ostatní dva – Kašpar a Melichar. Mrzí nás, že jsou symbolu krále Baltazara přisuzovány nějaké jiné významy,“ uzavřel s tím, že Tříkrálová sbírka navazuje na starou, od středověku známou tradici koledování.

Petice zmizela

Některých lidí se ale tato tradice dneska dotýká a dávají to jasně najevo. Reakcí byla i petice z iniciativy členky africko-české etnické skupiny Terezy Navrátil Šimonové, která chtěla vyzvat Arcidiecézní charitu, aby od praktiky začerňování tváří upustila.

12. června 2024 8:00 Čas čtení 4:32 „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije  „Není to ghetto Česka“: Ústí má potenciál, pověst mu ale kazí bordel a špína. Ptali jsme se mladých lidí, jak se jim tu žije

„Jedná se o praktiku, která je hluboce nerespektující, zraňující a ponižující pro obyvatele Česka jiné než bílé barvy pleti,“ napsala do petice, v níž zdůraznila, že se jedná o urážlivý, rasistický projev, výsměch všem Čechům a Češkám, turistům i turistkám tmavé barvy pleti a všem etnickým křesťanům.

Petice nicméně dlouho na internetu nevydržela. Autorka ji, podle textu na stránce, sama stáhla. Důvodem bylo „napadání a výhružky, které jsou za hranou slušného chování“. 

Domů
Sdílet
Diskuse