Pětičlenná skupina obchodovala se zakázanými látkami, čtyři osoby už dostaly trest.
V českých médiích v posledních dnech rezonuje kauza SARM, ve které podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz figurují mimo jiné i známí čeští kulturisté. Ti se měli podílet na propagaci a prodeji zakázaných anabolických látek, které měly být na povrch prezentovány jako látky k vědeckým účelům, ne k osobnímu užití. Dotyční si měli přijít celkem na několik milionů korun.
Čtyři rozsudky, na pátý se čeká
Policie už v říjnu 2021 informovala, že rozkryla skupinu pěti osob, jež tyto látky na internetu prodávaly. „Kriminalisté zmapovali chod pětičlenné skupiny, která tyto látky nakupovala v Číně. V České republice je pak nechala tzv. ‚nakapslovat‘ a prodávala je dál koncovým uživatelům. Reklamy na tyto látky byly dostupné na kanálu YouTube a na sociálních sítích. Celý tento proces zajišťovaly, mimo jiné, i osoby, které se pohybují ve světě kulturistiky a fitness,“ uvedla tehdy policie.
Čtyři osoby si nakonec v loňském roce vyslechly rozsudek. Dle zjištění Aktuálně.cz je mezi nimi i profesionální trenér a kulturista Aleš Bursa, který za „výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem“ dostal podmíněný trest tři roky vězení se zkušební lhůtou pěti let a pokutu 300 tisíc korun.
Pátým obžalovaným má být kulturista Filip Grznár, který se na rozdíl od zbylých čtyř obviněných nepřiznal. Hlavní líčení s ním tak ještě neskončilo.
O kauze blíže informuje i kulturistický server Ronnie.cz, dle kterého bylo v rozsudku zmiňováno až šest konkrétních látek, s nimiž tato skupina prostřednictvím e-shopu obchodovala.
Bursův právní zástupce sdělil, že jeho klient byl v celém případu „uveden v omyl“, bližší informace ale neposkytl. „Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti. Sděluji vám, že můj klient je velmi čestným člověkem, opravdovým sportovcem a v celé věci byl osobou, která byla uvedena v omyl,“ cituje jeho vyjádření Aktuálně.cz.
Jaká jsou zdravotní rizika?
Užívání látek SAMR, stejně jako dalších jiných anabolických steroidů, může být i životu nebezpečné. „Dle odborných studií mohou v určitých dávkách působit terapeuticky, ovšem bez odborného dohledu lékaře mohou v lidském organismu vyvolat závažné zdravotní problémy,“ varovala policie.
Jak policisté dodali, látky SARM působí na hormonální systém a u mužů může docházet například ke snížené produkci spermií či poruchám erekce. U žen pak k prohlubování hlasu, nadměrnému růstu ochlupení a poruchám plodnosti. „Dále může docházet k poškození kardiovaskulárního systému ve formě hypertenze, ke vzniku krevních sraženin a také k poškození tepen,“ dodali policisté.
To pak může vést až k srdečnímu infarktu nebo cévním mozkovým příhodám. „Neméně významné závažné následky pak mohou z dlouhodobějšího hlediska nastat i v celkovém metabolickém systému organismu, což se může projevit fatálním poškozením jater,“ doplnila za policii mluvčí Hana Křížová.