Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na www.refresher.cz
Tereza Šnajdrová
29. ledna 2023 11:48
Čas čtení 1:14

V českých volbách porazil bývalý generál populistického miliardáře, píší zahraniční média

Kategorie:
Česko
Uložit Uložené
V českých volbách porazil bývalý generál populistického miliardáře, píší zahraniční média
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentské volby, ve kterých se utkal Petr Pavel s Andrejem Babišem, napjatě sledovalo také zahraničí. Média označují Babiše jako „populistického“ kandidáta.

Česká republika si zvolila nového prezidenta, kterým se stane generál ve výslužbě Petr Pavel. Volby napjatě sledovali nejen občané Česka, ale také zahraniční média. Pavlovu výhru v souboji s Andrejem Babišem označují za „vítězství liberální demokracie nad oligarchickým populismem“. O českých volbách píší mimo jiné britská stanice BBC a deník The Guardian.

28. ledna 2023 16:30 Čas čtení 0:32 Profil: Toto je nový český prezident Petr Pavel Profil: Toto je nový český prezident Petr Pavel

Zpravodaj BBC má jasno. Generál ve výslužbě porazil „populistického rivala“ Andreje Babiše. „Druhé kolo voleb mezi Babišem a Pavlem bylo vykresleno jako souboj mezi populistickou oligarchií a liberální demokracií. (...) Vítězství Petra Pavla je vnímáno jako potvrzení toho, že jeho země je pevně zakotvena na Západě,“ píše BBC.

Štáb vítěze prezidentské volby Petra Pavla.
Štáb vítěze prezidentské volby Petra Pavla. Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová

Stejně to vidí také britský The Guardian. „Výsledek představuje osobní satisfakci pro prozápadního Pavla a ponižující zavržení Babiše, oligarchistického miliardáře, který vedl nelítostnou kampaň spálené země, jež se soustředila na vykreslení svého protivníka jako válečného štváče, zatímco sám sebe vydával za oběť pomluv a vyhrůžek smrti,“ komentuje Guardian výsledky voleb. 

Americké CNN píše, že Babišovi nepomohla ani kampaň, v níž své voliče strašil ekonomickou krizí. „Pavel, jednašedesátiletý generál ve výslužbě, získal 58,3 % hlasů. Porazil tak miliardáře a expremiéra Andreje Babiše, který byl po desetiletí dominantní, ale polarizující silou české politiky. Bojovný podnikatelský magnát, který stojí v čele největší opoziční strany v parlamentu, se snažil přilákat voliče bojující s rostoucími cenami slibem, že bude tlačit na vládu, aby jim více pomáhala.“

29. ledna 2023 10:41 Čas čtení 1:04 První dáma Eva Pavlová chce pomáhat samoživitelkám a bojovat s diskriminací žen ve společnosti První dáma Eva Pavlová chce pomáhat samoživitelkám a bojovat s diskriminací žen ve společnosti

Pavlovi gratulují světoví politici

Vítězství Petra Pavla oslavují i světoví politici. Přímo do volebního štábu přijela v sobotu odpoledne pogratulovat novému českému prezidentovi slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. 

Na Twitteru pak Pavlovi poblahopřál také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nebo jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron. „Upřímně blahopřeji generálu Pavlovi k přesvědčivému vítězství ve volbách prezidenta České republiky. Oceňuji Vaši podporu Ukrajině a našemu boji proti ruské agresi,“tweetnul Zelenskyj.

„Naše země spojují společné, hluboce evropské hodnoty a také podpora Ukrajiny,“přidal se Macron, který se jen pár dní před volbami setkal s Andrejem Babišem.

Domů
Sdílet
Diskuse