Tuzemští politici a političky se zastávají zvoleného prezidenta Petra Pavla kvůli jeho telefonátu na Tchaj-wan.
Petr Pavel v pondělí telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Čínské úřady nyní zpochybňují jeho důvěryhodnost a zodpovědnost. Podle tuzemských politiků byly ale Pavlovy kroky správné. Podporu nově zvolenému prezidentovi vyjádřil Senát, předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová nebo předseda vlády Petr Fiala.
„Rozumím, že Čína má k mému hovoru s Tchaj-wanem výhrady. My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné. Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky,“ uvedl zvolený prezident dnes odpoledne na Twitteru.
Podle Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je spojení Pavla s Cchaj Jing-wen správným krokem. Sama plánuje zemi v březnu navštívit. „Podporovat partnery, kteří dodržují lidská práva a ctí demokracii, je důležité a jsem moc ráda, že v tom budou všichni ústavní činitelé zajedno,“ napsala Pekarová Adamová na Twitter.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se politika České republiky a její postoj vůči Číně nemění. Česko je samostatný stát, který si dle jeho slov může „volat, s kým chce“.
V podobném duchu se vyjádřil i prezidentský kandidát a senátor Pavel Fischer. Ten připomněl usnesení Senátu z července minulého roku, kde stojí, že Tchaj-wan i Česká republika jsou dvěma subjekty mezinárodního práva. „Česká republika a Tchaj-wan jsou demokratické země. Rozhodují o své budoucnosti jako suverén,“ napsal Fischer.