Tchaj-wan má od roku 1949 svou vlastní nezávislou vládu, Čína jej však nadále považuje za součást svého území.
Nově zvolený český prezident Petr Pavel v pondělí telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Oznámila to jeho mluvčí bez uvedení dalších podrobností, Pavel následně doplnil detaily na sociálních sítích. Ještě před uskutečněním telefonátu se ozval Peking a připomněl, že Pavel se během předvolební kampaně přihlásil k politice jednotné Číny.
Pavel: Doufám, že bude možnost setkat se osobně
„Čínská strana se aktuálně snaží ověřit si telefonát u české strany. Doufáme, že česká strana bude striktně dodržovat princip jedné Číny,“uvedl tamní resort zahraničních věcí. List South China Morning Post už předtím upozornil, že telefonát mezi Cchaj a Pavlem by byl historicky prvním mezi nejvyšší představitelkou Tchaj-wanu a některým z evropských lídrů.
„Dnes jsem mluvil s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Poděkoval jsem jí za gratulaci a ujistil jsem ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství,“uvedl nově zvolený prezident na Twitteru. „Řekl jsem jí také, že doufám, že budeme mít možnost potkat se osobně,“ dodal.
Tchaj-wan má od roku 1949 svou vlastní nezávislou vládu, Čína jej však nadále považuje za součást svého území. Nezávislost Tchaj-wanu uznává ve světě jen několik, většinou malých států. Komunistická vláda v Pekingu loni pohrozila, že na Tchaj-wanu nebude tolerovat separatistické aktivity a v nevyhnutelném případě nevylučuje ani možnost vojenského zásahu na ostrově.
Pavel, který se má ujmout úřadu až v březnu, už v následujících hodinách po prezidentských volbách telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími státníky. Osobně mu ve štábu gratulovala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Celou naši reportáž z Pavlova volebního štábu si můžeš přečíst zde.
Jedním z výrazných českých politiků, kteří v minulosti vydali přímo na Tchaj-wan, byl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v roce 2020. Jeho „let svobody“ vzbudil pořádnou vlnu reakcí. A to nejen tu negativní ze strany Číny, ale i ze západního světa, kde českou delegaci podporují vysoce postavené politické persony. Spolu s ním se letu účastnil primátor hl. města Prahy Zdeněk Hřib, první místopředseda horní komory parlamentu, Jiří Růžička, předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer a dalších sedm senátorů.