Konopí se často předepisuje na chronickou neztišitelnou bolest nebo při nevolnosti a nechutenství. K samoléčbě jej však užívá násobně více lidí.
V lékárnách si loni vyzvedlo 6079 pacientů 157 tisíc gramů léčebného konopí. To je v porovnání s předchozím rokem až o 1500 pacientů a o necelých 50 tisíc vydaných gramů léčebného konopí více. Obojí stouplo o více než 30 procent. Informovala o tom ČT24 s odkazem na čerstvá data Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL).
Předepisovat léčebné konopí mohou pouze někteří specializovaní lékaři, kteří mají povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ke dni 20. února 2023 jich bylo 193. Konopí se často předepisuje na chronickou neztišitelnou bolest nebo při nevolnosti a nechutenství. Často souvisí s onkologickým onemocněním, s léčbou onemocnění HIV či s neurologickými potížemi spojenými s Parkinsonovou chorobou a dalšími onemocněními.
Nicméně Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti (NMS) ve své výroční zprávě upozornilo, že marihuanu užívá násobně více lidí, opatřují si ji však i jinými způsoby než na lékařský předpis. Konopí k samoléčbě užívalo na konci loňského roku až 800 tisíc lidí.
O legalizaci marihuany i bez lékařského předpisu se v českém prostředí diskutuje dlouhodobě. V Refresheru jsme se ve videoreportáži ptali českých politiků a političek na jejich názor.