Severní Koreu sužuje nedostatek potravin a roste počet úmrtí na hladomor. Akceptování zahraniční pomoci je ale „nepřijatelné“.
Hlavní severokorejský státní deník Rodong Sinmun uvedl, že spoléhat se na zahraniční pomoc při řešení nedostatku potravin by bylo stejné jako brát si od někoho „otrávené bonbóny“. List vyzval k ekonomické soběstačnosti a varoval před „imperialisty“, jejichž pomoc má být „pastí na drancování a podmanění“. O přirovnání informuje deník The Guardian.
Severní Koreu přitom sužuje nedostatek potravin, který způsobily přírodní katastrofy, pandemie covidu-19, mezinárodní sankce za jaderný a raketový program a prudké omezení obchodu s Čínou. Právě Čína zůstává pro zemi jedním z mála zdrojů vnější potravinové pomoci, většina agentur OSN a západních humanitárních skupin Severní Koreu totiž opustila.
Nejhorší dostupnost potravin od dob hladomoru v 90. letech
Jižní Korea označila situaci u svých sousedů za alarmující a svolala mimořádné jednání. Jihokorejský ministr pro sjednocení Kwon Young-se již dříve podle deníku AlJazeera uvedl, že Pchjongjang požádal Světový potravinový program o poskytnutí podpory, ale že nedošlo k žádnému pokroku kvůli rozdílům v otázkách monitorování.
Podle analýzy portálu 38North.org je dostupnost potravin v Severní Koreji nejhorší od dob hladomoru v 90. letech, kdy zemřely statisíce lidí. V roce 2022 Světový potravinový program odhadoval, že 10,7 milionu lidí, tedy více než 40 % obyvatel Severní Koreje, trpí podvýživou a potřebuje humanitární pomoc, přičemž v posledním roce toto číslo pravděpodobně vzrostlo.
Také jihokorejská tisková agentura Yonhap s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že ve třech severokorejských venkovských věznicích zemřelo za poslední dva roky na hladomor a nemoci přibližně 700 vězňů.