Ústecká zoo musela utratit obě mláďata geparda štíhlého kvůli metabolickému onemocnění kostí. Narození mláďat bylo velkým úspěchem v chovu tohoto druhu vzhledem k obtížnosti jejich rozmnožování v zajetí.
Mláďata se v ústecké zoologické zahraně narodila loni v říjnu, první bylo uspáno před měsícem, ve středu bylo po konzultaci s veterinářem rozhodnuto i o utracení druhého. Mluvčí zoo Veronika Schranková dnes v tiskové zprávě uvedla, že jde o poměrně časté onemocnění, které spočívá v nedostatečné mineralizaci kostní hmoty.
Přes veškerou snahu celého týmu se stav ani u druhého zvířete nepodařilo zvrátit. Byla nastavena léčba dle doporučení veterinárního specialisty, ale bohužel byla neúspěšná. „I u tohoto mláděte byla v důsledku nemoci diagnostikována dislokovaná zlomenina,“ doplnila mluvčí. Svou roli může u onemocnění sehrát i genetická predispozice.
Vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková uvedla, že i přes tuto smutnou zprávu považuje ústecká zoo narození mláďat gepardů štíhlých za velký úspěch. Samice, která rodila poprvé, získala zkušenosti a byla tím i prokázána její plodnost. Rozmnožování gepardů v zajetí je totiž obtížné. Svědčí o tom nízký počet narozených mláďat v zoologických zahradách v posledním roce.
Gepard štíhlý je nejrychlejším suchozemským tvorem. Dokáže vyvinout rychlost dosahující až 100 km/h. Jde o zranitelný druh, kterému hrozí nebezpečí vyhubení z důvodu změny životního prostředí, konfliktů s farmáři, lovu a velmi nízké genetické variability. Podle Sarah Durant z Londýnské zoologické společnosti dosahoval počet gepardů ke konci roku 2016 jen 7100 jedinců a populace má klesající tendenci.