Dvacet lokalit, dvacetkrát překročený limit oxidu dusičitého v ovzduší. Měření spolku Senzorvzduchu společně s německou asociací Deutsche Umwelthilfe e.V vykázalo nepěkné výsledky.
Čistý vzduch aby v Praze člověk pohledal. Minimálně co se částic oxidu dusičitého týká. Důkaz přinesla nezávislá organizace Senzorvzduchu, která ve spolupráci s německou asociací Deutsche Umwelthilfe e.V měřila v posledním roce obsah výše zmíněné látky na dvaceti stanovištích v centru města. Ve všech měřeních byly překročeny limity WHO, nejhorší situace byla naměřena v ulici Plzeňská u domu 38a a na křižovatkách ulic Sokolská a Ječná u I. P. Pavlova.
Na mapě, kterou organizace vytvořila, je jasně vidět, že znečištění oxidem dusičitým (NO₂) je značné. Měření probíhalo pasivními vzorkovači z plastových trubiček umístěných na dvaceti místech, které se pravidelně měnily. Absorpci následně analyzovali vědci z laboratoře Passam ag ve Švýcarsku, kam nakonec docestovalo 240 vzorkovačů. Celou mapu najdeš na webu zde.
Na Plzeňské byl limit překročen i pětkrát
Nejhůře dopadlo měření na stanovišti Plzeňská 38a, kde bylo zjištěno v ročním průměru 56,3 µg/m3 látky. Jedná se o překročení doporučení WHO o 46,3 µg/m3 a překročení o 16,3 µg/m3 látky nad zákonným limitem.
„Již z pouhého optického posouzení vzorkovače každý měsíc bylo vždy patrné, že se jedná o jednu z dopravně nejzatíženějších lokalit splňujících všechny podmínky ‚hot spotu‘, tedy úzký uliční kaňon s budovami po obou stranách, do mírného kopce zde stoupá 17 000 vozidel za 24 hodin,“ komentoval zjištění spolek.
Druhé nejhorší místo bylo u náměstí I. P. Pavlova. „Roční průměr tohoto stanoviště je 53,7 µg/m3, tedy 13,7 µg/m3 nad zákonným limitem a 43,7 µg/m3 nad doporučeným limitem dle WHO. Jedná se rovněž o dopravně mimořádně těžce zatíženou lokalitu s 29 300 vozidly za 24 hodin,“ dodali výzkumníci s tím, že se v místě nachází hned několik škol. Podle spolku je množství oxidu dusičitého v oblasti podobných institucí a nemocnic alarmující.
Oxid dusičitý zabíjí
Zdravotní hledisko je tématem, které by se nemělo zanedbávat. Podle spolku se tak však děje. „Oxid dusičitý má každoročně v Praze na svědomí několik stovek předčasných úmrtí. V Praze je situace nejhorší z celé České republiky. Evropská komise vede s hl. městem Prahou od roku 2016 aktivní řízení pro porušování předpisů ohledně neplnění zákonných limitů (...),“ řekl k situaci předseda spolku Michael Lažan v tiskové zprávě.
„V našem hlavním městě není vůbec vyvíjeno úsilí o zlepšení kvality ovzduší. Zavedení nízkoemisní zóny (NEZ), která omezuje vjezd do regionu vozidlům, jež nejvíce znečišťují ovzduší, byla odmítnuto a zavedení mýtného systému je v nedohlednu,“ dodal s tím, že vozidla nejvíce znečišťují vzduch. „Každý den v Praze vyprodukujeme 20 tun oxidů dusíku, z čehož činí NO₂ asi 2–5 tun,“ komentuje podíl aut na znečištění.
O situaci se ví dlouho. Například studie českého vědeckého týmu z Akademie věd a ČVUT publikovaná v recenzovaném časopise Atmosphere varovala již v roce 2021, že emise oxidu dusičitého v hlavním městě Praze nadále překračují doporučení Světové zdravotnické organizace i Evropské unie, napsal web Městem na kole.