Americká vyšetřovací služba to podle svého ředitele Christophera Wraye ví již nějakou dobu. Jedná se o první podobné veřejné tvrzení vysoce postaveného funkcionáře FBI. Čína protestuje a mluví o politické manipulaci.
Ředitel FBI Christopher Wray veřejně uvedl, že je pravděpodobné, že koronavirus unikl z čínské laboratoře. Podle britské stanice BBC to uvedl v úterý pro americkou stanici Fox News. Dle jeho tvrzení to americká vyšetřovací služba ví již nějakou dobu. Faktem nicméně zůstává, že se na tomto tvrzení neshodne spousta odborníků ani jiné americké vládní služby. Čína navíc obvinila Washington z „politické manipulace“.
„FBI už nějakou dobu uvažuje v takovém smyslu, že původcem pandemie (koronaviru) je s největší pravděpodobností potenciální laboratorní incident,“ řekl Wray v úterním rozhovoru, ve kterém dokonce podezříval Čínu z nekalých praktik, které zamezují správnému vyšetřování.
„Čínská vláda, jak se mi zdá, dělá vše, co je v jejích silách, aby se pokusila zmařit a znemožnit naši práci. Práci, kterou děláme, práci, na níž dělá naše vláda Spojených států a blízcí zahraniční partneři. Což je, bohužel, smůla pro všechny,“ dodal.
Jeho výrok, který přišel jen den poté, co americký velvyslanec v Číně vyzval východoasijskou zemi k „větší upřímnosti“ ohledně vyšetřování původu pandemie, pochopitelně vyvolal spoustu ohlasů, mezi nimiž byla i reakce Číny. Peking obvinil Washington z politické manipulace. „Závěry, ke kterým dospěli, nemají žádnou důvěryhodnost,“ řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.
Vyšetřování vyvolává kontroverze
Na tomto tvrzení se každopádně neshodne spousta odborníků. Dokonce jej nepodporují ani další americké vyšetřovací služby. Závěr společného vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) s Čínou o původu koronaviru z roku 2021 taktéž konstatoval, že únik z laboratoře je „extrémně nepravděpodobný“. Toto vyšetřování se ale stalo terčem kritiky.
V březnu roku 2020 informovala česká Akademie věd o zjištění týmu vědců z USA, Velké Británie a Austrálie publikovaném 17. března v časopise Nature Medicine, dle něhož byl koronavirus „produktem evolučního vývoje“, a ne produktem vytvořeným v laboratoři.
O měsíc později začaly USA ještě v jurisdikci prezidenta Trumpa vlastní vyšetřování, jelikož nevěřily evoluční teorii. I bývalý český ministr zdravotnictví Roman Prymula věřil, že je zde spojitost s laboratoří. V říjnu 2020 před poslanci přednesl, že virus musel uniknout z laboratoře. Nicméně vyroben v ní podle něj nebyl.