Máš pocit, že ti z výběru vysoké školy vybuchne mozek? Přečti si, jak najít tu správnou.
S výběrem správné vysoké školy si láme hlavu celá řada středoškoláků. Řada z nich má dokonce evropské studijní i profesní ambice. Nebojí se jít studovat do zahraniční ani investovat do školného. Naráží však na překážku v podobě velkého množství nabídek univerzit, které není snadné porovnat. S růstem a pestrostí nabídky roste totiž i nejistota, zda bude investovaný čas a peníze stát za výsledek.
Na otázku, podle čeho se rozhodovat při výběru vysoké školy, narazila i osmnáctiletá Jana. V článku popisuje, jaké si stanovila priority a co jí nakonec pomohlo s rozhodnutím.
Stanovení priorit je základ
„Když jsem si začala zjišťovat, jaké vůbec existují možnosti, netušila jsem, že je nabídka až tak rozsáhlá. Soukromé univerzity se samozřejmě snaží o sebeprezentaci, což se jim ve většině případů daří na jedničku. Pro běžného uchazeče těch informací ale může být zkrátka moc. Postupně jsem se přestala orientovat úplně a snažila jsem se spíše najít nějaký zdroj, který kvalitu institucí hodnotí s nezúčastněným odstupem,“ vysvětluje Jana, která by v budoucnu ráda pracovala v zahraničí.
Kvůli tomu je pro Janu rozhodující, jak univerzita pomůže posílit její postavení na extrémně konkurenčním trhu uchazečů o zahraniční pracovní pozice. Klíčová je pro ni hlavně mezinárodní orientace univerzity a možnost studia v cizích jazycích. Pokud jí vysoká škola nabídne příležitost nasbírat nadnárodní zkušenosti, tím lépe.
Orientace v žebříčku vysokých škol
V rozhodování Janě nakonec pomohl nástroj, který tyto požadavky zvládne porovnat napříč nabídkou vysokých škol v Česku i zahraničí. Je jím online mezinárodní žebříček univerzit U-Multirank. „Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Díky žebříčku jsem si udělala poměrně detailní představu o tom, co jaké vysoké školy nabízí a jestli je to zrovna to pravé,“ vysvětluje.
Orientace v žebříčku je přitom velmi jednoduchá. Stačí kliknout na tlačítko „Jak nalézt svou nejlépe vyhovující univerzitu“ a vybrat si studijní stupeň (např. základní či bakalářské studium) a obor.
Následuje výběr země. Například Jana sice chce získat mezinárodně uznávaný diplom, ale zároveň by si přála zůstat v Česku nebo sousedním Rakousku. Proto zaškrtává tyto dvě země.
U-Multirank jí v této fázi doporučil pět vhodných škol, dvě rakouské a tři české. Posledním krokem je vybrat si, která z následujících preferencí je pro ni nejdůležitější:
- Dobrá výuka a kvalitní studenti
- Je oblíbená studenty
- Univerzita je silná ve výzkumu
- Univerzita je zaměřena mezinárodně
Vybírá mezinárodní zaměření a U-Multirank jí na základě tohoto rozhodnutí doporučí jako první volbu Anglo-American University v Praze.
Silné postavení této univerzity z hlediska úspěchu na mezinárodním pracovním trhu si pak může ověřit v detailním hodnocení školy. AAU si například vysloužila čtyřikrát „áčko“. Autoři žebříčku ji ocenili především za počet postdoktorandských pracovních míst, počet kreativních a uměleckých výstupů školy, počet zahraničních přednášejících a stupeň studentské mobility. V loňském roce pak figurovala v hodnocení U-Multirank jako jedna ze 14 nejlepších českých vysokých škol a na prvním místě mezi soukromými.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jak poznat univerzitu blíže
Na základě výsledku z U-Multirank se Jana rozhodla o AAU zjistit více informací. Vzhledem k vysokému školnému se zaměřila na možnosti získání stipendia, aby se ujistila, že pro ni bude studium dostupné.
Dalším krokem bylo ověření akreditace školy a stability managementu i profesorského sboru. Konkrétně se obrátila na kalifornské sdružení Western Association of Schools and Colleges (WASC), kde zjistila, že má AAU jeho platnou akreditaci. „Netušila jsem, že je i v Praze možné získat univerzitní titul, který má stejnou váženost a relevanci jako třeba na univerzitě v Berkeley. Vím, že i vzhledem ke svým plánům do budoucna jsem se rozhodla správně,“ dodává.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Posledním krokem na cestě za výběrem nejvhodnější vysoké školy je vypravit se na ni osobně. Janu při osobní návštěvě zaujalo mezinárodní prostředí, kterým škola převyšuje zřejmě všechny ostatní v ČR, a plnohodnotná vysokoškolská akreditace z USA. Příjemné poznání pro osmnáctiletou studentku bylo nejen to, že škola má svůj kampus v Praze, ale také že se rozkládá přímo v centru města na Malé Straně v krásném Thurn-Taxisově paláci.
Jako hlavní benefit si však vyhodnotila, že výuka probíhá kompletně v angličtině, což přispívá i k velmi rozmanité národnostní skladbě úspěšných absolventů. Ti se skládají z 80 národností a stejně tak dominuje mezinárodní profesorský sbor.