To, co se po desetiletí zdálo být sci-fi, se nyní stalo skutečností. Vědci vyvinuli první živý počítač z hub.
Vědci z Unconventional Computing Laboratory na University of the West of England vyvinuli počítač z hub. Ačkoli se propojení hardwaru a softwaru s živou tkání zdálo po celá desetiletí jako sci-fi, nyní se stalo skutečností. Houby jsou podle odborníků ideálním organismem, neboť fungují podobně jako lidský mozek, informují TechSpot a BusinessNews.
Podle profesora Andrewa Adamatzkého z vědeckých týmů, které počítač vyvinuly, jsou houby ideálním organismem pro experimentování, neboť jejich podhoubí funguje podobně jako lidský mozek a může přenášet elektrické impulsy. Houby, které jsou napojeny na jedno podhoubí, spolu navíc mohou komunikovat skrze elektrické signály i na velmi velké vzdálenosti.
Právě tato vlastnost vědcům a vědkyním umožnila, aby houby použili jako komponenty pro základní desky. Jejich elektrické aktivity prý dokáží napodobit jazyk počítačů. „Ve skutečnosti jsme zjistili, že houby produkují hroty podobné těm, které produkují neurony,“ řekl Adamatzky. „Jsme první laboratoří, která podala zprávu o vrcholové aktivitě hub měřené mikroelektrodami, a první, která vyvinula houbovou elektroniku,“ dodal.
Počítače z hub se však prý s tradičním hardwarem zatím nemohou srovnávat. Houby však oproti hardwaru vynikají v tom, že si vytváří vzpomínky o komunikaci, stejně jako lidské mozky. „V budoucnu můžeme pěstovat pokročilejší počítače z hub,“ dodal Adamatzky s tím, že houby by mohly pomoci i s léčbou Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.