Švýcarský prezident Alain Berset obhajuje kontroverzní zákaz transferu švýcarských zbraní na Ukrajinu.
Neutralita Švýcarska je důležitější než kdykoli předtím, uvedl švýcarský prezident Alain Berset v rozhovoru pro nedělní vydání týdeníku Neue Zürcher Zeitung am Sonntag, přičemž hájil kontroverzní zákaz transferu švýcarských zbraní na Ukrajinu. Informuje o tom TASR.
„Švýcarské zbraně se nesmí používat ve válkách,“ prohlásil Berset, jehož slova citovala tisková agentura AFP.
Dlouholetá tradice neutrality Švýcarska je předmětem vášnivých diskusí od vojenského napadení Ukrajiny ruskými silami v únoru 2022.
Zakazuje jakýkoli export zbraní
Švýcarsko, které není členem EU, sice následovalo kroky tohoto bloku v oblasti sankcí vůči Moskvě, ale v otázce vojenské neutrality zatím projevilo menší flexibilitu.
Tato bohatá alpská země navzdory tlaku ze strany Kyjeva a svých spojenců nadále brání zemím, které vlastní zbraně švýcarské výroby, v jejich reexportu na Ukrajinu.
Bern na základě zákona o vojenském materiálu, který zakazuje jakýkoli reexport, pokud se přijímající země nachází v mezinárodním ozbrojeném konfliktu, dosud zamítl již žádosti Německa, Španělska a Dánska.
Berset v daném rozhovoru zdůraznil, že tato politika je založena na „závazcích vůči míru, humanitárnímu právu i zprostředkování dialogu, pokud je to možné“.
Výzvy ke zrušení neutrality
Role Švýcarska jako sídla Mezinárodního výboru Červeného kříže, země, v níž byly podepsány Ženevské úmluvy, i evropského ústředí OSN „se odráží v našich zákonech včetně těch, které se týkají vývozu zbraní“, řekl Berset.
„Ochrana zákona o humanitárních a lidských právech i Ženevských úmluv se může někomu zdát bezpředmětná, ale je důležitější než kdykoli předtím,“ řekl švýcarský prezident a varoval, že „by bylo mimořádně nebezpečné hodit tyto základní principy přes palubu“.
Berset vyjádřil přesvědčení, že k ukončení války na Ukrajině je třeba přistoupit k jednáním s Ruskem, a to „čím dříve, tím lépe“. Prezident zároveň odsoudil „válečné šílenství v určitých kruzích“ ve Švýcarsku, které se projevilo výzvami ke zrušení švýcarské vojenské neutrality.
Ta však „neznamená lhostejnost“ a může se „přizpůsobit“ situaci, řekl Berset, přičemž poukázal na „bezprecedentní sankce“, které Švýcarsko uvalilo na Rusko.