Ve věku 93 let zemřel německý filozof českého původu Ernst Tugendhat, oznámila to v pondělí jeho rodina. TASR převzala zprávu z tiskové agentury DPA.
Tugendhat byl považován za jednoho z nejvýznamnějších současných filozofů, zejména v oblasti analytické filozofie jazyka. Narodil se v roce 1930 v Brně. Jeho rodina v roce 1938 utekla před nacisty do Švýcarska, později do Jižní Ameriky. Po druhé světové válce studoval na Stanfordově univerzitě v Kalifornii klasickou filologii. V roce 1949 se vrátil do Evropy a studoval filozofii Martina Heideggera.
Po několika pedagogických pobytech ve Freiburgu, Tübingenu, Heidelbergu, v Institutu Maxe Plancka ve Starnbergu a na Svobodné univerzitě v Berlíně se v roce 1992 vrátil do Jižní Ameriky a začal učit v chilském hlavním městě Santiago. Některé Tugendhatovy přednášky se zapsaly do dějin filozofie, včetně jeho úvodu do lingvisticko-analytické filozofie. Začátkem 70. let Tugendhat přemosťoval anglosaskou analytickou školu s kontinentální evropskou metafyzikou a transcendentální filozofií, cituje TASR DPA.
Ernst Tugendhat pocházel z bohaté židovské rodiny, která si najala německého architekta Ludwiga Miese van der Roheho, aby jí v Brně postavil ikonické funkcionalistické sídlo, vilu Tugendhat. Stavba je od roku 2002 zapsána na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.