Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 1. 4. 2023 svátek má Hugo

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Měly by se zrušit deváté třídy základních škol? (Videoreportáž)

19. 3. 2023 6:00

Koaliční poslanci nedávno přišli s návrhem reformy školství, v rámci které by se mohly zrušit deváté třídy základních škol. Vyrazili jsme se zeptat odborníků z praxe, politiků, ale i samotných deváťáků, co si o návrhu myslí.

Nový návrh, který by po téměř třiceti letech výrazně změnil podobu českého vzdělávacího systému, počítá s tím, že by se zvýšil počet povinných studijních let ze současných devíti na jedenáct. 

 

 

Podle nového modelu by tak měly děti strávit rok v mateřské školce, osm let na základní škole a dva roky na střední. Tam by ale podle jedné z navrhovatelek Renáty Zajíčkové (ODS) šlo o dvouleté obory, které by byly sice specializované, ale stále by zahrnovaly i všeobecné vzdělávání. 

 

„Výhodou by bylo, ze by se zamezilo odchodu dětí ze sociálně znevýhodněných rodin na trh práce už v patnácti letech,“ říká Zajíčková pro Refresher News. Návrh má ale i řadu negativ. „Střední školy na to zatím nejsou připravené,“ říká opoziční poslankyně Jana Berkovcová (ANO). 

 

 

Návrhy jsou podle Berkovcové doposud v plenkách a politiky čeká rozsáhlá debata. „Pokud by šlo všechno rychle, bylo by to možné uvést v platnost třeba až za deset let,“ říká Berkovcová. 

 

Podobný názor má i ministerstvo školství. „Nápad nezavrhujeme, ale takovéto změně by musela předcházet debata,“ uvedla pro Refresher News mluvčí rezortu Aneta Lednová. 

 

Kromě samotných studentů by ale změna ve školství dopadla i na učitele a ředitele škol. Podle Asociace ředitelů základních škol by například prodloužení školní docházky muselo jít ruku v ruce s podporou sociálně slabších rodin, jak potvrdil Refresher News předseda Asociace Luboš Zajíc. 

 

Deváťáci jsou proti

 

Vyrazili jsme na Základní školu Doberská v Kladně. Podle ředitelky školy Ivany Bešťákové by právě podobná reforma zapříčinila to, že zkrácení studijních let na základní škole by ovlivnilo množství učiva ve všech předcházejících letech.

 

Dodává navíc, že by zrušení devátých tříd postavilo děti před složité rozhodování o budoucnosti už o rok dříve. „Když k nám děti v osmé třídě přijdou, ještě nejsou ve věku, kdy by se byly schopné rozhodnout, jaký obor by je opravdu bavil,“ říká ředitelka.

 

 

Její kolega a učitel osmých tříd Václav Kruntorád je ale opačného názoru. „Myslím si, že deváťáci už jsou dospělejší a tolik už na základní školu nepatří a změna prostředí by jim prospěla,“ vysvětluje v reportáži.

 

Samotní oslovení žáci a žačky by ale byli raději, kdyby se deváté třídy nerušily. „Devítka je hodně důležitá, hlavně v té přípravě na střední školu a přijímačky,“ říká jeden ze studentů kladenské základky Matyáš. 

 

„Kdybych si měla vybírat o rok dříve, vůbec bych nevěděla, a mělo by to tak i mnoho mých spolužáků,“ dodává pak jeho spolužačka Eliška.

 

Celou reportáž si pusť ve videu nad článkem nebo na YouTube kanále Refresher News.

 

 

 

 

Upozornit na chybu - pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Refresher
Zobrazit celý popis
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.