Rozhodnutí libanonské vlády odložit na poslední chvíli letní čas až do konce ramadánu způsobilo v zemi hromadný zmatek.
Dočasný premiér Nadžíb Mikátí se ve čtvrtek rozhodl odložit změnu času na 20. dubna místo plánované neděle. Ačkoli k tomuto rozhodnutí neuvedl žádný důvod, považuje se to za pokus získat si muslimy „na svou stranu“, píše deník Independent. Změna by totiž umožnila těm, kteří se postí během muslimského svatého měsíce, přerušit půst o hodinu dříve, přibližně v 18 hodin místo v 19 hodin.
Vlivná libanonská maronitská církev ale řekla ne. Prohlásila, že se rozhodnutí nepodřídí, jelikož neproběhly žádné konzultace ani nebyly zohledněny mezinárodní normy. Spor je podle stanice BBC ukázkou hlubokých rozporů v zemi, kde se politické pozice dělí mezi náboženské skupiny.
Nastal chaos. Lidé nevěděli, jakým časem se řídit
Nastal tak chaos. Lidé nevěděli, jakým časem se řídit. Zatímco veřejné instituce jsou teoreticky rozhodnutím vlády vázány, mnoho soukromých institucí, včetně televizních stanic, škol a obchodů, oznámilo, že rozhodnutí budou ignorovat a přejdou na letní čas podle dřívějšího plánu. Také letecká společnost Middle East Airlines uvedla, že časy odletů všech letů plánovaných z bejrútského letiště mezi nedělí a 21. dubnem budou o hodinu posunuty.
Dokonce i některé veřejné orgány odmítly vyhovět. Ministr školství Abbás Halabí v prohlášení uvedl, že rozhodnutí není právně platné, protože nebylo přijato na zasedání vlády.
Zmatek s časem vedl ke vtipkování o „muslimském“ a „křesťanském“ čase. Někteří uživatelé na sociálních sítích také sdíleli starou nahrávku libanonského skladatele a hudebníka Ziada Rahbáního o politicích v zemi: „Každý rok posouváte hodiny o hodinu dopředu a nás držíte o deset let zpátky.“