Vědecká skupina extrahovala vzorek lidské DNA nalezený na 20 tisíc let starém kostním šperku.
Přívěsek z jeleního zubu byl objeven v Denisově jeskyni v Rusku, která již dlouho přitahuje pozornost archeologů. Informuje o tom TASR, která převzala zprávu od tiskové agentury DPA.
Tým vědců z německého Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii (MPI EVA) použil novou metodu k získání DNA zachycené v přívěsku a analyzoval genetický materiál, aby získal informace o jeho předpokládaném majiteli. Přívěsek je starý 19 až 25 tisíc let.
Nositelka měla vazby na pravěké Severoevropany
Získaný vzorek DNA naznačuje, že nositelkou předmětu byla žena s genetickými vazbami na pravěké Severoevropany, kteří žili přibližně ve stejné době, ale dosud byli lokalizováni pouze dále na východě na Sibiři.
„Naše práce nově definuje způsob, jakým lze v prehistorické archeologii propojit kulturní a genetické záznamy,“ popsali autoři a autorky studie.
Předměty vyrobené z kostí jsou porézní, což umožňuje průnik DNA. Nově vyvinutá technika spočívá v ponoření předmětů do roztoku fosforečnanu sodného a postupném zvyšování teploty, aby se DNA uvolnila, aniž by došlo k poškození starověkého artefaktu.
„Artefakty z kamenů, kostí a zubů mají zásadní význam pro naše chápání strategií obživy, chování a kultury člověka,“ dodává výzkumný tým.