Procedura, jež se dříve prováděla jen lidem, kteří se poranili nebo se narodili s jednou končetinou kratší, se nyní dostala do popředí zájmu zdravých lidí a vyvolává fascinaci i kontroverzi. Muži, kteří se pro bolestivou operaci, jež jim zajistí pár centimetrů výšky navíc, rozhodli, na TikToku sdílí svou cestu, zkušenosti se zákroky i osobní příběhy. Jejich motivace ve většině případů pramení z toxické maskulinity či odmítnutí ženou. Jak se prodlužování nohou provádí a co všechno za děsivě vypadající procedurou stojí? Shrnujeme v článku.
Chirurgické prodlužování končetin není úplnou novinkou. V určité podobě existuje již téměř 100 let. Například lidé zranění ve válkách, při autonehodách nebo ti, kteří se narodili s kratšími končetinami, jsou už dlouho podobným způsobem operováni. Pokud se ti kousek kosti roztříští při úrazu, je v některých případech možné jej nechat podobně dorůst. Nasazení této operace pro kosmetické účely se však začalo používat poměrně nedávno a skutečný boom procedura zaznamenala v posledních měsících.
Operace, která může člověka v některých případech prodloužit až o 16 centimetrů (doporučuje se maximálně 8 centimetrů), stojí na soukromé klinice ve Velké Británii okolo 50 000 liber (1,3 milionu korun). V USA pak může částka vystoupat až k šesti milionům korun. Kromě toho, že je operace velmi nákladná, s sebou nese i rizika, jako jsou infekce, ztráta krve či špatné hojení kosti. Prodlužování nohou ale nabízí také některé kliniky s levnými operacemi v proslulém Turecku.
Kost se rozlomí a nechá dorůstat
Jak ale ve skutečnosti celá operace probíhá? Existují dvě metody. Přes malé řezy se kost chirurgicky rozpůlí a do jejího středu se zavede magnetický ozubený hřebík. Jiné zařízení z venku s hřebíkem „komunikuje“ a čas od času od sebe dvě oddělené části kosti odtáhne. Podle odborníků se jedná o cca milimetrové odtažení denně. Kost potom dorůstá do prostoru, který hřebík vytváří. Na pacientovi není vidět, že proceduru podstupuje, protože se všechno děje uvnitř těla.
Druhá metoda potom kombinuje první se speciálním aparátem, takzvaným zevním fixátorem. To je kovové zařízení, které je na noze po celou dobu procedury a je ke kostem připevněno speciálními závitovými kolíky nebo dráty. Tyto kolíky a dráty potom procházejí kůží a svaly a jdou až do kosti. Pacient má potom aparát po celou dobu vně nohou.
Jak dlouho celé prodlužování a rekonvalescence trvá, záleží na výšce, které chce pacient docílit, a také na tom, jak rychlou rekonvalescenci jeho tělo zvládne. Většinou se tento čas pohybuje kolem několika měsíců až roku.
I přesto, že na sociálních sítích najdeme muže, kteří se rozhodli „vyrůst“ až o 16 centimetrů, jeden z nejznámějších lékařů, který tuto proceduru provádí – doktor Shahab Mahboubian –, uvádí, že strop by měl být 8 centimetrů. „Maximum je 8 centimetrů, protože to je hranice hřebíku uvnitř kosti. Cokoli nad 8 centimetrů je okamžik, kdy se setkáváme s většinou komplikací,“ uvedl pro server Buzz Feed.
Motivace k operaci rozděluje lidi na dva tábory
Faktem je, že naprostá většina pacientů, kteří operaci podstupují, jsou muži. Mnoho z nich potom jako důvody svého rozhodnutí popisuje problémy se sebevědomím, hledáním si partnerky a zkrátka pocity vlastní nedostatečnosti. Toxická maskulinita navíc hovoří jasně a jejím prismatem nikoho než toho, kdo je vysoký, silný a svalnatý, nelze považovat za opravdového muže. Nižší muži jsou zároveň často předmětem urážlivých stereotypů týkajících se problémů s hněvem nebo agresivitou. Existuje pro to také samotný termín „napoleonský komplex“.
Stereotypy a zesměšňování potvrzují také samotná tiktoková videa, ve kterých muži mluví o odmítání ženami, šikaně a navazujících pocitech méněcennosti. Server Vice minulý rok anonymně vyzpovídal muže, který operaci podstoupil, a také jeho motivace pramenila z nízkého sebevědomí. „Abych byl zcela upřímný, vždycky jsem si byl svou výškou trochu nejistý,“ říká ve videu.
Právě tyto důvody, které pramení z ideálů krásy nastavených toxickou maskulinitou, rozdělily uživatele TikToku, kde je operace velmi virální, na dvě části. Jedna říká, že procedura limb lenghteningu je úplně v pořádku a není to nic jiného, než když si ženy nechají udělat umělá prsa. Druzí tvrdí, že jde o pro tělo nebezpečnou operaci pramenící ze stejně nebezpečných stereotypů. Právě druhý tábor se tak často v reakci na operace snaží muže utvrdit v tom, že „short king“ není žádná ostuda.
A i proto se na sociálních sítích v poslední době stává trend „malého krále“ (short king) stále populárnější. V rámci body positivity mindsetu uživatelé vytvářejí pozitivní obsah o nižších mužích a snaží se tak bořit některé stereotypy, které je obklopují. Ženy ve videích například vysvětlují, že výška není důvodem, který by z muže dělal neatraktivního člověka, a že i výškově rozdílný pár může být sexy.
Jako příklad a model takového vztahu uvádí třeba Toma Hollanda a Zendayu. Vysvětlují také, že výška není to, co by mělo lidem zajistit partnera či štěstí a že usilovat o lidi, kteří na to pohlíží, není výhrou. Pravděpodobně v sobě totiž budou mít zakořeněny i jiné toxické stereotypy.