Televizní soutěž Jsi chytřejší než páťák? měla kdysi poměřit většinovou populaci pomocí otázek, s nimiž se musí poprat děti na základní škole. My jsme šli trochu dál a poprosili umělou inteligenci, aby vytvořila kvíz pro „nadprůměrně inteligentní osoby“.
Abychom byli na stejné vlně, poprosili jsme ChatGPT, aby nám definoval, kdo je podle něj „nadprůměrně inteligentní“. „Je to komplexní úkol, protože inteligence je multidimenzionální koncept, který se může projevovat v mnoha různých formách,“ otevřel své vysvětlení bot. Jinak ale tuto skupinu charakterizoval v pěti bodech.
Lidé mohou být nadprůměrně inteligentní z hlediska kvantitativního měření, kdy by člověk mohl být považován jako součást skupiny po absolvování IQ testu a zisku nadprůměrného skóre. Průměrné skóre je obvykle 100 se standardní odchylkou, takže ten, kdo získá nad 115 IQ, může být považován za nadprůměrně inteligentního.
Že je osoba nadprůměrně inteligentní, se ale údajně dá poznat i podle kognitivních schopností (rychlost a efektivita při zpracování informací, lepší abstraktní myšlení, paměť a schopnost řešit komplexní problémy), učení a adaptace (rychlejší učení, adaptace na nové situace a překonávání problémů s menším úsilím než zbytek populace), kreativity a inovace (vysoká schopnost kreativního myšlení a inovací) nebo speciálního talentu (schopnosti v určitých oborech).
Vidíš se v některé z definic? Výborně. Na závěr toho všeho si konečně můžeš zkusit udělat kvíz, který určí, jestli podle umělé inteligence zapadáš do výše charakterizované skupiny. Poprosili jsme ji o devět otázek, z nichž každá má čtyři možnosti, které by měl nadprůměrně inteligentní jedinec vyřešit. Žádný Google, žádná pomoc, jen ty a tvé znalosti. Určitě nám dej vědět, jaké bylo tvé konečné skóre!
Kdyby se ti ale kvíz nepovedl, nezoufej.