Čas na nostalgii a možná i několik hodin sledování animáků, které ti začnou jistě chybět, až dokončíš tento kvíz.
Mít tak čas přijít po škole domů, hodit batoh do kouta a koukat na animované seriály. Mladším, dětem a dospívajícím se to možná ještě povede, ale vězte, že i starší, rodiče a jejich rodiče by dali cokoliv za to, aby si mohli sednout k televiznímu programu plnému animovaných seriálů a s chutí na ně koukat.
Pojďme si proto připomenout některé z nich v tomto kvízu, který reprezentuje animáky z doby socialismu, jež nám utkvěly v paměti. Schválně, jestli rozklíčuješ všechny otázky!
KVÍZ: Znáš tyto animáky, které letěly za socialismu?
Zdroj:
Soyuzmultfilm
110
Ruští Tom a Jerry, jinak se tomuto legendárnímu seriálu nedá říct. Jak se jmenoval?
Jen počkej, zajíci!
Vlk a zajíc
Chyť mě, když to dokážeš
Hlad
Vysvětlení
Síťovky, zvonáče, černobílé televizory, staré trolejbusy – je jen málo populárnějších sovětských animovaných seriálů než série Jen počkej, zajíci! z roku 1969. Vytvořila ji režisérská trojice Vjačeslav Kotěnočkin, Vladimir Tarasov a Alexej Kotěnočkin, jednou z nejdůležitějších postav ve tvorbě kultovního seriálu byl nicméně animátor Svetozar Rusakov.
210
Kterým animovaným filmem se tento sovětský snímek inspiroval?
Myšák Mickey (Mickey Mouse)
Tom a Jerry
Disneyovkami obecně
Kojot Wilda a pták Uličník (Wile E. Coyote and the Road Runner)
Vysvětlení
Málokdo tuší, že stejně jako se chtěl Sovětský svaz vyrovnat Spojeným státům v síle, chtěl být také lepší i v jiných oblastech, například v animovaném filmu. Sovětští animátoři se inspirovali tvorbou Walta Disneyho a studovali jeho práci na příkaz Josifa Stalina. Příběh vlka a zajíce ale nebyl, jak se může na první pohled zdát, inspirován honičkou kočky a myši společnosti MGM z roku 1940, ale spíše konkurencí Warner Bros. a jejich soubojem kojota s kohoutkem.
Zdroj:
Soyuzmultfilm
310
Postava vlka má prakticky reálnou předlohu. Odkud jeho předloha pocházela?
Z Moskvy
Z Petrohradu
Z Novosibirsku
Z Jekatěrinburgu
Vysvětlení
Chuligán, vagabund, věčně v křížku s policií, v ruce s vodkou a cigaretami. Vlkovy morální zásady a životospráva nebyly nic moc. Tím hůř, že postava byla inspirována skutečnou osobou, s čímž se v rozhovoru svěřil sám Rusakov. Údajně se inspiroval jedním otrapou z mládí, který jej v roce 1941 jako devatenáctiletého hocha předběhl ve frontě do kina v Novosibirsku. Rusakov uvedl, že jej sám chytil za límec a zeptal se jej: „Džentlmene, kam se cpete?“ Odpovědí bylo: „Já jsem nějaký džentlmen! Jak sis mohl dovolit mě tak urazit?“
Zdroj:
Pannónia Filmstúdió
410
Tento animák spojený s komunikací v časoprostoru a šílenými příhodami běžel v televizi ještě nedávno. Pamatuješ si jeho celé jméno?
Smolíkovi
Rodina Smolíkova
Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy
Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy
Vysvětlení
Krátký název (Smolíkovi) je samozřejmě známější, nicméně Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy je opravdu celý název.
510
Kde byl vyroben?
Rumunsko
Bulharsko
Polsko
Maďarsko
Vysvětlení
Smolíkovi jsou dost možná nejznámější animovaný film z Maďarska, který v Česku známe. Ostatně i hlavní hrdinové žijí v Budapešti. Režíroval jej József Nepp a byl tvořen od roku 1968 do roku 1978.
610
Kočka rodiny Smolíkových se v českém překladu jmenovala jinak, následně ji ale kvůli významu v jedné z epizod přejmenovali do původního maďarského názvu. Jakého?
Mafie
Zorro
Týna
Marie
Vysvětlení
Českému překladu se nelíbilo původní jméno pro kočku Maffia, proto ji přejmenovali na Žofii. Jenže to nevydrželo právě kvůli zmíněné zápletce v jednom z dílů v seriálu.
Zdroj:
Pannónia Filmstúdió
710
Co je meteoromutomotor?
Přístroj k dorozumívání se s prasynovcem ze 33. století
Přístroj na ovládání počasí
Zesilovač kosmického větru
Vůbec nic
Vysvětlení
Komunikace s prasynovcem ze 33. století přinesla Smolíkovým spoustu vymožeností z doby, které v socialistickém Maďarsku 70. let přirozeně mít nemohli. Jednou z nich byl i meteoromutomotor alias memumo, kterým si vylepšili počasí na cestu na dovolenou.
810
Jak se jmenoval muž, kterého si paní Smolíková mohla vzít za muže místo svého manžela?
Hugo Lipták
Pišta Hufnágl
Hédi Váradi
Alfréd Klausz
Vysvětlení
Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla. Takhle končí většina (ne-li všechny) epizod. 🤷
Zdroj:
TVP
910
Tyto dva uličníky znal také každý, proto se na název animáku Bolek a Lolek ptát nebudeme. Zajímá nás ale, jestli víš, kterého jména je Lolek zdrobnělina?
Lubomir
Kołek
Ludwik
Karol
Vysvětlení
Pro tebe to třeba překvapivé nebude, nás vcelku zarazilo, že se jedná o zdrobnělinu jména Karol. Takže je to vlastně příběh o Bolesławovi a Karolovi.
Zdroj:
FR3
1010
Osmdesátá léta přinesla do Československa i animované filmy ze Západu. Nás ale zajímá, který z nich mezi lety 1980–1989 nevznikl?
Rodina Nessova
Byl jednou jeden... život
Dráček Soptík
Bludička
Vysvětlení
Magion, jakožto jediný pořádný zdroj animovaných seriálů (společně s Vegou), mohl přinést v 80. letech každý z těchto titulů – britskou Rodinu Nessovu s Bludičkou či francouzský Byl jednou jeden... život, případně italského Dráčka Soptíka. Každopádně pouze Soptík spatřil světlo světa ještě v 70. letech.