Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Kamera, akce. Jak se z neúspěšného produkčního filmů z devadesátých let Michaela Švába, mimochodem švagra herce Martina Dejdara, stal vůdce zločinecké bandy, o níž se mluví jako o posledním českém vražedném gangu, který dělal věci „postaru“?
Hranice mezi devadesátými lety a novým miléniem můžeme v České republice vykreslit různě: od Nagana a hokejové renesance přes odvysílání fenoménů jako Harry Potter nebo Pán prstenů až po start třetího mobilního operátora Oskar (dnes Vodafone). Na konci první dekády svobody se ale začaly měnit i hlubší principy a platilo to i pro zločin.
Divoký východ, souboje cizojazyčných gangů o území, přestřelky, bossové, kteří ukazovali moc, vraždy pro peníze. To všechno začínalo být zastaralé a vlastně nepraktické. Zločinci přicházeli na mnohem jednodušší a vychytralejší systém mimo zákon s minimem rizika ublížení na zdraví – na takzvané zločiny bílých límečků. Začali se soustředit na daňové úniky a místo „chlapů, kteří se o to postarají“ uvolnili ostří gangsteři se zbraněmi a svaly prostor právníkům.
Posledním závanem staré éry je činnost skupiny známé jako Švábův gang, pojmenované po ztroskotaném filmovém produkčním a údajně velmi charismatickém muži, který chtěl zabíjet pro peníze. Seznam se s Michaelem Švábem a jeho bandou.
Policejní fotografie Michaela Švába.
Nejprve na plac
Ono to všechno opravdu začalo filmem. Šváb, který se narodil v roce 1967, se jako dvacetiletý pokoušel o emigraci a rok před pádem železné opony, v roce 1988, se dostal do USA na Aljašku lovit kraby. Zároveň zde začal žít svůj velký sen filmového producenta a rozhodl se, že začne studium v Los Angeles.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak Šváb zapůsobil na Jiřího Kajínka.
Jednu ze svých obětí gangsteři ubili v poušti, dalšího muže nechali u silnice.
Zločiny páchali ve Španělsku, Francii i v Dubaji.
Sem lákali podnikatele, které pak násilím nutili k finančním transakcím.
Pro studenta to nebylo špatné období, spíše naopak. Nějakým filmovým znalostem se přiučil, a v roce 1994 se vrátil zpět do České republiky dokonce s americkou snoubenkou. Tu si vzal. Ve stejném roce se rozhodla provdat i jeho sestra Daniela, o kterou se dlouhou dobu ucházel tehdy mladý hvězdný herec a dnes zejména postava známá rolí v Comebacku a svým dabováním Barta Simpsona, Martin Dejdar.
To bylo přece ideální. Mít Dejdara ve filmu – kdo by to v devadesátých letech nechtěl? Šance přemluvit ke spolupráci člena rodiny byla větší. Navíc Šváb nebyl žádný ustrašený a nevýrazný charakter; naopak měl charisma, s nímž se dalo velmi dobře pracovat. Proto si oba pánové založili v roce 1996 produkční společnost M.D.M. Production a dali se do natáčení.
Šváb nejprve v roce 1999 spoluprodukoval komedii Eliška má ráda divočinu, z pozice českého diváka velmi hvězdně obsazený film, který režíroval Otakáro Maria Schmidt. Herec, scenárista, kameraman a režisér, který si zahrál například v ikonickém Kouři, Mazaném Filipovi, Perníkové věži nebo Četnických humoreskách.
Ve stejném roce vznikl i film Panství, kde českému herci „sekundoval“ Lawrence z Arábie Peter O'Toole. Velká věc, velké obsazení, malý dosah a obsah? Vlastně propadák. Produkční firma navíc nasekala obrovské dluhy. Dá rozum, že když se dvakrát za sebou obsadí velké hvězdy, bude třeba víc peněz. Michael Šváb se však svého snu nechtěl vzdát ani po krk v dluzích.
První vězení a první scéna
A zase přemlouvá svého švagra. Tentokrát jde ale na tutovku: tvrdí, že dokáže vyprodukovat opravdu světovou seriálovou adaptaci Bídníků. Hlavní role? Americká megastar John Malkovich. Na jeho jméno investoři slyší, a tak se Švábovi daří sehnat miliony korun. Co na tom, že Malkovich s největší pravděpodobností ani netuší, že se nějaký český producent zaštiťuje jeho jménem.
Malkovich (vlevo) s Leonardem DiCapriem ve filmu Muž se železnou maskou.
Pravda nakonec vyjde najevo a Šváb je v roce 2001 odsouzen na šest a půl roku do vězení za zpronevěru jedenácti milionů korun. Už to není o tom natočit neuvěřitelný hit a poslat jej do kin. Ne, Michael Šváb se rozhodne, že svůj akčňák bude raději žít. Ve vězení přichází na plán, jenž mu má přinést bohatství, jako z hollywoodského scénáře. Jak později u soudu řekl, domníval se, že nemá co ztratit. Proto začal páchat zločiny, které si nezadaly s řezničinou devadesátých let.
Vězení mu dalo kontakty, které potřeboval. Společně se svými kumpány se rozhodl pro neméně ambiciózní dráhu zločince, která, jak uvedl Josef Klíma v podcastu Seznam Zpráv České podsvětí, se měla odehrávat mimo republiku. Měl v plánu vylákat bohaté české podnikatele za hranice, kde je chtěl unést a donutit je, aby jeho gangu přeposlali veškeré peníze. Pak se jich chtěl zbavit.
Od začátku se ale nechával unést svým extrovertním egem a myšlenkou, že zločiny v zahraničí přece nikdo nemůže jednoduše vystopovat. Vymyslel si alter ego bohatého podnikatele Roberta Kelnera, které mělo budit důvěru hlavně díky renomé dnes již zesnulého Petra Kellnera. Další milionář Kelner, kterému v tomto případě spadlo do klína dědictví, byl na světě.
V roce 2011 přišla první akce. Šváb alias Kelner se rozhodl vylákat jednoho podnikatele do španělské Valencie pod záminkou charitativních účelů, což se povedlo. Údajně byla tato akce tak amatérsky provedená, že kdyby se podnikatel snažil, mohl by se ze zajetí dostat sám – únosci před ním nechávali zbraně bez dozoru nebo jej nedostatečně hlídali.
Zajatec měl nicméně také za ušima a rozhodl se, že nebude věznitele provokovat. Naopak vyjednával jako byznysmen. Nejenže dokázal se Švábovým gangem vyjednat „slevu“, když z původních požadovaných pěti milionů dolarů snížil výkupné na dva (zhruba 40 milionů korun), ale také je přesvědčil, aby do té sumy započítali i peníze z kreditní karty, kterou mu vybrakovali předem.
Vyšlo to. Švábovci poslali podnikatele domů. On je za to nakonec neudal ani policii, což později zvedlo vlnu podezření. Podnikatel se nicméně hájil tím, že v době na přelomu milénia se s kriminálními bossy často spřahovala policie a on se bál, že by nakonec o život přišel. Navíc se prý s únosci domluvil, že když mají peníze, tak už nebudou muset unášet. Byla to bláhovost.
Druhý únos, první smrt
Ano. Úspěch znamenal, že Švábovi narostla křídla. Měl plány, že bude obchodovat s drogami, ale na to potřeboval víc peněz než pár ušmudlaných milionů. Byl čas na scénu číslo dva.
V listopadu stejného roku se však nedočkal. Chtěl obrat o všechny peníze profesionálního pokerového hráče Martina Staszka. Jako Kelner se hodlal spojit s předsedou Asociace českého pokeru Milanem Slámou, skrze nějž pozval Staszka na soukromou hru ve francouzském Cannes. Jenže tato nabídka smrděla. Sláma Švábův blaf prokoukl, Staszka informoval a hra se nekonala.
Druhá akce vyžadovala promyšlenější plán. Přišla v listopadu 2012. Na jednání o uzavření smlouvy o developerském projektu v Bratislavě putoval další český podnikatel mimo Evropu, do Dubaje. Kelner a jeho protějšek měli jednat v luxusním bytě, který si zločinec dlouhodobě pronajímal.
Vše se zdálo v pořádku a na úrovni. Muž do Emirátů přicestoval a jal se jednat. Šváb, Libor Skopalík, bývalý policista Daniel Dimitrov, Petr Klement a Jiří Přeučil na muže čekali. Okamžitě jej svázali a donutili jej předat PIN kód ke kartám a heslo k internetovému bankovnictví. Následně jej donutili vypít láhev tvrdého alkoholu a rozjeli se s ním do pouště, kde jej začalo sžírat horko.
Muži, jehož jméno dosud není známo, byly odcizeny dva miliony korun. Vyprahlou oběť poté zločinci začali mlátit, až muže ubili k smrti. Tělo zakopali v poušti. Nikdy se nenašlo.
Dokonalý zločin? Ale kdepak. Zde se urodila úplně zásadní chyba. Někdo totiž začal až moc myslet na zadní vrátka.
Michael Šváb u soudu v červenci roku 2014. Vlevo je vidět vykonavatel vražd Petr Klement.
Petr Klement, vykonavatel vraždy, si nechal zapnutou kameru a nahrával konverzaci bandy bezprostředně poté, co se vražda udála. Možná proto, aby se pojistil, kdyby věci nabraly rychlý spád. Avšak náhoda a moderní technologie mu zasadily ránu do zad v podobě „zálohy navíc“, která se automaticky vytvořila v jeho počítači poté, co dorazil domů. Takže když si pro něj policie později přišla, kompromitující materiál našla přímo v počítači nic netušícího zločince. Ale nepředbíhejme.
Opona
Labutí píseň Švábova gangu zazněla v březnu roku 2013, kdy se její šéf v roli Kelnera pokusil pod záminkou nákupu dvou luxusních vil vylákat pražského podnikatele Petra Vlacha na francouzskou Riviéru. Spekulovalo se, jak se mu to mohlo nakonec povést, přece jen Vlach, dvaasedmdesátiletý Čech, fungoval na poli prodeje realit dlouhé roky. Ale povedlo.
Gang si pro podnikatele přijel hned na letiště, kde problémy začaly. Donutili jej zavolat rodině, že je v pořádku, nicméně rodina pojala podezření, že se něco děje. Policie každopádně nezasáhla.
Na hotelovém pokoji, již se Švábem na místě, podnikatele okradli o všechno, co měl v držení. Klasicky mu sebrali karty a dostali z něj přístupové kódy. Vyhrožovali mu také zlikvidováním celé jeho rodiny. Fabulace ale nevyšla; přestože nabízeli, že Vlacha za 40 milionů pustí, muž tyto peníze neměl. Donutili jej proto zavolat osobnímu bankéři, aby všechny jeho peníze převedl na účet Švába. Ale to se bankéři nezdálo.
Navíc druhý telefonát s manželkou způsobil ještě větší problémy. Aby muži pomohla, řekla, že policie už o únosu ví a jede pro něj. To ale donutilo gangstery ke zkratovitému jednání. Podnikatele převezli do Itálie, kde jej na hranici s Rakouskem zastřelili. Jeho mrtvé tělo pohodili do keře u dálnice, kde leželo tři týdny. Pro necelých 200 tisíc korun.
Tato částka navíc způsobila, že se gangu začali policisté dostávat na stopu. Sebevědomý Šváb, který se nechal natočit u toho, jak peníze mrtvého podnikatele vybírá, měl totiž pocit nedotknutelnosti. Vzala mu jej až policie na konci toho samého měsíce. Kvůli neopatrnému jednání se našlo tělo i vrazi.
Soud s gangem Michaela Švába z prosince roku 2014. Na snímku zleva Miloslav Malík, Jiří Přeučil, Petr Klement, Michael Šváb, Petr Skopalík, Libor Skopalík.
Dokonce se našli i zrádci uvnitř skupiny. Bývalý policajt Dimitrov totiž začal s bezpečnostními složkami spolupracovat, a proto odešel „jen“ s dvacetiletým trestem. Šváb a Libor Skopalík dostali doživotí, Petr Klement třicet let. Další členové dostali tresty pod deset let vězení.
Šváb udělal „dojem“ nejen na obyčejné lidi, ale také na celebrity. Celebrity podsvětí. Sám Jiří Kajínek mu věnoval celé video na svém youtubovém kanále, kde mluví o jeho praktikách jako o „drsných“. Jaké byly konkrétně a koho všeho vůbec plánoval Švábův gang zabít, se nedozvíme. Je ale jasné, že si Michael Šváb už žádný snímek nenatočí.