Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. února 2024 14:00
Čas čtení 5:00
Ondřej Mrázek

Lepší než Hra o trůny! Viděli jsme všechny díly epického seriálu Šógun

Lepší než Hra o trůny! Viděli jsme všechny díly epického seriálu Šógun
Zdroj: FX
FILMY A SERIÁLY NOVÉ SERIÁLY PROGRAM DISNEY+
Uložit Uložené

Nová adaptace slavné knihy Šógun od Jamese Clavella dorazí na Disney+ už 24. února. Proč by ses na ni měl*a začít těšit?

Píše se rok 1600.

Portugalští katolíci už dekády profitují z obchodování s Japonskem. Jeho přesnou polohu však před svými úhlavními nepřáteli – evropskými protestanty – přísně tají.

Mezitím v Ósace. Dosavadní panovník zemřel a zanechal po sobě potomka, jenž je příliš mladý na to, aby vládl. Vlády se tak ujímá pětičlenná rada sestavená z lídrů nejmocnějších klanů. Ti se nyní ocitají v nelítostném boji o moc.

Každý z nich přitom touží po zisku titulu, který by jejich vládu učinil absolutní…

Doporučeno
PŘEHLED: Nejlepší seriály na streamech v únoru. Těšit se můžeš na epickou řežbu i temný horor s hvězdou Vetřelce PŘEHLED: Nejlepší seriály na streamech v únoru. Těšit se můžeš na epickou řežbu i temný horor s hvězdou Vetřelce 1. února 2024 17:00

Tak přesně těmito slovy začíná nová adaptace stejnojmenného knižního díla spisovatele Jamese Clavella (1921–1994), jehož román se v minulosti už jednoho oceňovaného televizního zpracování dočkal.

Tentokrát si Šoguna neboli Šóguna – jak se správně překládá i kniha – vzala do parády stanice FX známá například pro seriály Fargo, Zákon gangu nebo Atlanta. Tedy všeobecně uznávanými úspěšnými díly, které většinou stojí za diváckou pozornost. V případě Šóguna to ovšem platí dvojnásob, což ti můžeme potvrdit, protože nám v Česku distribuující Disney poskytlo všechny epizody s předstihem. Jaké to bylo?

Žijeme a umíráme – cokoli dalšího je mimo naši kontrolu

Hlavním tématem seriálu (a potažmo i knihy) je zamýšlení se nad životem a smrtí. A jak odlišně se na ně dívají různé kultury, což minimálně zpočátku nejvíce odráží hlavní postava britského navigátora Johna Blackthorna (Cosmo Jarvis), jenž vejde v povědomí jako Anjin-san.

Právě ten má po ztroskotání na pobřeží Japonska několik velice blízkých střetů se smrtí a pár epizod trvá, než mu dojde, podobně jako Dorotce z Čaroděje ze země Oz, že „tohle není Kansas“, v tomto případě tedy civilizovaná Evropa. Paradoxně je ale mezi místními za barbara naopak považován on sám.

Šógun.
Šógun. Zdroj: FX

O balancování mezi životem a smrtí, osobním obětování se a hledání vůle žít navzdory tomu, že člověk přišel o všechno, je každopádně celá desetidílná série a hezky to rámuje samotný děj, který už jinak vykazuje všechny známky toho, co by měl správný velkolepý historický seriál mít. Tedy politiku, pletichaření, zvraty, akci a samo sebou lásku. Zní to povědomě?

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 154239 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • V čem se seriál podobá Hře o trůny a v čem naopak ne.
  • Jak se zdejší hrdinové liší od těch z ostatních seriálů.
  • Jak moc je Šógun podle pravdy.
  • Jestli se vyplatí seriál bingeovat.
  • Naše hodnocení.
Domů
Sdílet
Diskuse