Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nová řada Temného případu Noční krajina mění hrátky s časovými rovinami za sondu do uzavřené komunity a hororovou atmosféru.
Psal se rok 2014, a byť už televize nějakou dobu procházela svým renesančním obdobím, zdaleka jsme ještě nebyli v té zlaté éře, kterou zažíváme dneska. O to větší kulturní dopad však měla tehdy zbrusu nová krimi série True Detective neboli Temný případ, která svedla před kameru primárně filmové hvězdy Matthewa McConaugheyho a Woodyho Harrelsona. Ti se napříč třemi dekádami snažili dopátrat pravdy při vyšetřování mysteriózních vražd v bohem zapomenutých končinách amerického státu Louisiana.
A jak už jsme zmínili, byl to neuvěřitelný hit, na který se následně kabelová stanice HBO spolu s tvůrcem seriálu Nicem Pizzolattem snažila navázat hned několikrát.
Ani druhá, ani třetí série už ale navzdory podobným ingrediencím i famóznímu obsazení nikdy zcela netrefily tu stejnou laťku. Pizzolatto se mezitím přesunul k jiným projektům a antologie Temný případ zůstala ležet ladem. Tedy až do té doby, než za HBO přišla původem mexická scenáristka a režisérka Issa López. Její vlastí námět na mrazivou kriminálku z prostředí Aljašky se kravaťákům z HBO nakonec zalíbil natolik, že se rozhodli talentované tvůrkyni nabídnout propojení právě s výše zmíněnou sérií. Tak vznikla nová řada s podtitulem Noční krajina, jejíž první epizoda měla čerstvě premiéru.
Nás však HBO poctilo možností zhlédnout všech šest epizod, takže ti teď můžeme jednoznačně (a bez spoilerů!) odpovědět na otázku, kterou si nejspíš bude v následujících dnech a týdnech pokládat většina diváků. Je čtvrtá série Temného případu opravdu lepší než ta první?
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
V čem je největší přednost nové série Temného případu.
Jak . odkazuje na první řadu.
Co je největší změna oproti předchozím sériím.
Jak se na seriálu podepsalo zkrácení na šest epizod.
Jestli je mrazivý výlet na Aljašku lepší než projížďky autem s Rustem a Martym.
Zasazení na Aljašku je jednou z největších předností nové řady. Ačkoliv důlní městečko Ennis položené nějakých 240 kilometrů severně od polárního kruhu, v němž se celý děj seriálu odehrává, není skutečné, tvůrci si dali velice záležet, aby ostatní reálie byly co nejvěrohodnější. Uzavřenou komunitu městečka tak tvoří do značné míry původní národ, sledujeme sociální podmínky lidí žijících prakticky na samotném konci světa a nahlížíme do zmrzlé, zasněžené a především nebezpečné krajiny, kde stačí jeden špatný krok směrem k moři a rázem se člověk ocitne pod ledem.
Příběh se točí okolo jisté výzkumné stanice, z níž během noci za podezřelých okolností zmizí skupina vědců. Na místo přijíždí šéfka místní policie Liz Danvers (skvělá Jodie Foster) spolu se dvěma kolegy, mladým Peterem Priorem (Finn Bennett) a jeho otcem Hankem (John Hawkes), kteří se ihned pustí do vyšetřování. Po vědcích je vyhlášeno pátrání. Záhy se však dozvíme, že by případ mohl souviset s vraždou mladé domorodé ženy Annie K., která byla před šesti lety nalezena mrtvá s mnohačetnými bodnými zraněními a taky vyříznutým jazykem. Právě jazyk se totiž našel ve výzkumné stanici. To zaujme Lizinu bývalou parťačku a detektivku Evangeline Navarro (Kali Reis), která se mezitím pustí do vlastního vyšetřování.
Šestiletá mezera mezi zdánlivě propojenými případy by mohla svádět k tomu, aby se nová řada po vzoru těch předchozích pustila do hrátek s časovými osami. Issa López ale dala přednost tradičnější struktuře a s výjimkou několika málo flashbacků je tenhle případ vyprávěn chronologicky. Na to, proč už tedy Evangeline a Liz nepracují spolu, jaké byly okolnosti případu zavražděné Annie K. a jak to všechno souvisí s tím, co se stalo vědcům, si budeš muset jako divák hezky počkat. Naštěstí se to čekání zatraceně vyplatí.
Pro fanoušky nadpřirozena?
Už prvotní sekvence s digitálními soby naznačuje, že by se nová řada mohla trochu více přiklonit na stranu nadpřirozena. Některé postavy navíc vídají mrtvé a všelijak se odkazuje a naráží na určité fenomény, které nemají úplně jednoduché vysvětlení. My ti teď samozřejmě nebudeme spoilovat, kam příběh směřuje. Co ale říct můžeme, je, že práce s náznaky tu po celou dobu krásně funguje a tematicky sem zapadá. V tomhle smyslu se tak vlastně nová řada příliš neliší od té první, která se taktéž do velké míry zabývala okultismem, rituály a podobně.
No a když už je řeč o první řadě, tvůrci si kromě skvělé formy přenesli do Noční krajiny také pár detailů, které svět a jednotlivé příběhy ještě více spojují. Když postavy pijí pivo, je výhradně značky Lonestar. Stejně tak výše zmíněná scéna se soby odkazuje k paroží, jež v Temném případu vždy symbolizovalo rituální smrt. Hned úvodní smyšlený citát je vlastně odkazem na sbírku povídek Král ve žlutém (The King in Yellow). Zejména velkou radost však budou mít fanoušci spirál, které patřily v první sérii k jednomu z hlavních motivů, a podobně tomu je i zde. Spirály se v různých formách objevují skrze všech šest epizod a hrají zde velkou roli.
Tím asi největším pojítkem k první sérii je ale jednoznačně postava detektiva Rusta Cohlea, ztvárněného v první sérii bravurním Matthewem McConaugheym. Jak totiž víme z jeho výslechů, Cohle odešel na několik let žít na Aljašku, což může a nemusí být důvod, proč spousta jeho hlášek či postřehů nakonec zazní v nějaké formě i tady. Opět se vyhneme jakýmkoli spoilerům, filozofie a životní postoje zdeptaného detektiva jsou však na nové řadě víc než znát.
Stejný, ale přesto jiný
Pro tvůrce nové série bylo ovšem zásadní nejen to, aby celkově zapadala do širšího světa Temného případu, ale aby zároveň přišla s něčím vlastním. A to se Noční krajině rozhodně daří. Dává například velký prostor komunitě lidí v Ennisu. Tentokrát děj není pouze o postavách detektivů, respektive detektivek. Poznáme jejich vazby na město, dozvíme se, co se v Ennisu děje, a ke slovu se dostane i nemalé množství vedlejších postav.
Součástí ústřední zápletky je tak svár mezi původními obyvateli a důlní společností, jejíž práce má dopady na životní prostředí v okolí Ennisu, hlavně na zdroje vody. S podobným tématem například pracovala i pár let stará česká krimi Pustina. Dalšími stěžejními tématy jsou potom duševní nemoci (líčené pomocí sestry Evangeline), vyrovnání se se ztrátou (tím si pro změnu prochází Liz), ale například i pracovní rovnováha (mladý Peter balancuje rodinný život s náročnou prací pro workoholickou nadřízenou).
Rozvádění těchto věcí pak do velké míry připomíná jiný nedávný krimiseriál stanice HBO, a to Mare z Easttownu. S tou má vlastně Noční krajina překvapivě dost styčných ploch. Hlavní postavou je ženská vyšetřovatelka (respektive vyšetřovatelky), která řeší určitá traumata, její podřízený je mladý nezkušený detektiv, komunita města úzce souvisí se samotným případem a pochopitelně je to v závěru celé i dost osobní.
Tady však narážíme na první menší problém, a to, že zatímco všechny dosavadní série Temného případu operovaly s osmi epizodami a Mare jich měla sedm, Noční krajina má k dispozici pouhých šest. Ne že by pak tvůrci za tuto kratší stopáž nestihli říct vše důležité a dovést vše do uspokojivého konce, jedna dvě epizody navíc by však mohly přece jen ještě více a lépe vykreslit některé aspekty Ennisu, vztahové vazby mezi postavami i minulost obou detektivek.
Nejlepší případ od první řady
Abychom si tedy konečně odpověděli na tu nejdůležitější otázku, je nová řada Temného případu lepší než fenomenální první? Krátká odpověď zní: ne. Dlouhá odpověď je pořád ne, ale…
… to nejspíš ani nikdy nemohla. V první sérii se holt sešlo všechno, a hlavně se to sešlo v době, kdy jsme nebyli zhýčkaní takhle kvalitní televizní tvorbou, která na nás útočí ze všech stran dnes. Čtvrtá řada je přesto vítaným oživením zavedeného konceptu. Nabízí strhující zápletku, kterou zdárně graduje až do těžce hororového finále. A jeho odpovědi možná diváky trochu překvapí, v rámci příběhu, který zde scenáristka a režisérka Issa Lopéz vyprávěla, ale perfektně zapadají.
Audiovizuálně se pak jedná o dosud nejlepší sérii ze všech, dokonce bychom ji postavili výše než tu první, která nabídla i pár dechberoucích sekvencí včetně jedné slavné „jednozáběrovky“. Až takové režijní hrátky od Noční krajiny nečekej, v kombinaci s mrazivým prostředím Aljašky během dlouhé noci je to však po stránce kamery velká paráda. Kdyby náhodou tohle samo nestačilo, rozhodli se tvůrci i pro několik efektivních needle dropů, které ten zážitek ještě povyšují.
Shrnuto, podtrženo, Temný případ: Noční krajina je už takhle v půlce ledna jednou ze seriálových událostí roku, a pokud miluješ krimi, záhady a zimní atmosféru, budeš ze seriálu HBO nadmíru nadšen*a.