Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Odmlouváš rodičům? Chodíš za školu? Jsi drzý*drzá? Pak pojedeš do převýchovného zařízení Ivy Ridge. Kdyby jen rodiče věděli, co se za zdmi údajné internátní školy odehrávalo. Zvěrstva, která stovky studentů a studentek poznamenala na celý jejich život.
Ve světě existuje nespočet „výchovných“ zařízení pro problémovou mládež. Do hledáčku veřejnosti se však díky dokumentu The Program, který můžeš najít na Netflixu, dostalo hlavně jedno – Ivy Ridge. Tam byly posílány děti, které jsou údajně problematické, drzé, mají tendenci odmlouvat, a toto zařízení mělo zajistit jejich nápravu. Jenže…
Za zdmi Ivy Ridge spadající pod společnost Teen Help byly děti týrány, bity pěstmi, byly sexuálně zneužívány a psychicky trestány. Možná tě překvapí, že jedna z poboček takového převýchovného zařízení se nacházela i v Česku. Jen kousek od Brna byla vybudována Morava Academy, která dodnes nahání hrůzu. Čemu musely čelit děti pobývající v těchto „báječných“ institucích?
Soukromá akademie Ivy Ridge se prezentovala jako internátní škola, která měla převychovat nezvladatelné děti. Nacházela se v Ogdensburgu ve státě New York a mnoho rodičů ji na přelomu století vnímalo jako „poslední šanci“ pro své ratolesti, které mají problémy s autoritami, alkoholem, drogami nebo které prostě jen odmlouvají.
Rodičům to nelze mít za zlé. Zařízení fungovalo pod záštitou World Wide Association of Specialty Programs and Schools (WWASPS), pyšnilo se několika učebnami, kolejemi, rekreačními prostory, počítačovým centrem, vědeckou laboratoří, velkou jídelnou a v propagačních letácích bylo možné najít i fotografie běžeckých tratí, tenisových kurtů, fotbalových hřišť a mnoha dalších sportovních stanovišť, která se údajně nacházela přímo uprostřed lesa. Ivy Ridge se prezentovalo jako pohádka.
Instituce byla uvedena do provozu v roce 2001 a jen o čtyři roky později v ní bylo zapsáno na 460 studentů a studentek. Jenže právě v roce 2005 začaly na povrch vyplouvat informace, které naháněly hrůzu. Týkaly se pravidel, která studentstvo muselo dodržovat, i trestů, kterým čelilo, i když v podstatě nic neudělalo.
Drsná pravidla, ještě drsnější tresty
Mezi tato pravidla patřila například taková, která mladým žákům a žákyním zakazovala dívat se z okna ven či vůbec opouštět prostory Ivy Ridge. Nováčci navíc byli nuceni spát na matracích na chodbách, byli uzavíráni do malých místností, v nichž museli koukat do zdi nebo na červenou tečku, a pokud zavřeli oči, čekal je trest.
Drsná pravidla však muselo dodržovat i ostatní studentstvo. Nesmělo se usmívat, mluvit, navazovat mezi sebou přátelství, nesmělo mluvit s personálem, muselo se oblékat podle nesmyslných příkazů… Dle výpovědí jedné ze studentek platil také zákaz zavírat si dveře na záchodě, o čemž nevěděla, a když toto pravidlo porušila, na celý jeden týden měla zakázáno chodit na toaletu.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jaké zneužívání popsala přeživší Morava Academy.
Jak dokument od Netflixu rozpoutal právní bitvu a pomohl spravedlnosti.
Jak probíhalo vyšetřování zločinů z Ivy Ridge i Morava Academy.
Smutné je, že děti „studující“ na Ivy Ridge o těchto pravidlech nemohly nikomu říct. Neměly chytré telefony, dopisy, které psaly svým rodinám, byly kontrolovány a o hrůzách, kterých se na nich personál dopouštěl, si nemohly povídat ani mezi sebou.
Každé porušení pravidel pak bylo tvrdě potrestáno. Fyzicky i psychicky. Svědectví těchto trestů přinesl dokument The Program od Netflixu, ve kterém studentstvo popsalo, že pokud porušilo pravidla, několik týdnů dostávalo k jídlu pouze pár krajíců suchého chleba. Kdo vyhladovění a psychickému týrání odolával, toho se personál zařízení snažil zlomit. O to, kdo silného jedince „porazí“, mezi sebou vychovatelé soutěžili.
„Musela jsem několik dní v kuse nosit krabici, která vážila několik kilogramů. Nikdy jsem ji nesměla odložit. Musela jsem s ní chodit i na tělocvik,“ popsala jedna ze studentek. Když pak nechtěla požít „oblbovák“, který byl dětem předepisován, aby nekladly odpor, dozorkyně ji zaklekla a škrtila, dokud neomdlela.
Další student zase uvedl, že byl dozorci zbit tolik, až byl celý od krve. Když pak prosil o lék na ulevení od bolesti, byl mu odepřen. A podobnými výpověďmi se dokument jen hemží.
„Dal mi pěstí do obličeje. Pak mi zajel rukou do kalhotek“
Obdobné hrůzy se děly také na Morava Academy, výchovném zařízení spadajícím pod Teen Help, které bylo provozováno v Česku. Sem byly posílány pouze americké děti, o které se staral americký personál.
Morava Academy fungovala pouze deset měsíců, ale za tu dobu stihla poznamenat mnoho mladých lidí. Youtuberka King Of Souls se spojila s jednou z dívek, které byly odvezeny právě do Česka.
„Jednou jsem udělala něco, co nebylo podle pravidel. Byl srpen, hrozné vedro a já jsem si vzala tílko. Jednomu z vychovatelů se to vůbec nelíbilo. Během oběda mě odvedl pryč, do malé místnosti bez oken, a začal mě šíleně tahat za vlasy. Ještě další dva dny mě z toho bolela hlava. Bránila jsem se a ptala se, co jsem udělala, že mě chce takhle potrestat, ale jeho to akorát víc naštvalo. Dal mi pěstí do obličeje a začal po mně řvát, že mě sem rodiče poslali, protože se chovám jako ku**a,“ popsala studentka, která si od pobytu na Morava Academy změnila jméno.
„Agresivně na mě křičel, že se oblékám jako ku**a a že tílka jsou pouze pro ku**y. Že se mám léčit, abych se nechovala jako prostitutka. Slovně jsem se bránila, říkala mu, že jsem s nikým ještě ani nespala… Odpověděl mi, že teprve zjistí, jestli jsem ještě s nikým nespala. Že si sám otestuje, jestli ku**a jsem, nebo ne,“ pokračovala.
„Najednou mi sahal na prsa, osahával mi bradavky a dál na mě řval, že jsem prostitutka. Pak mi sjel rukou do kalhotek. Prosila jsem ho, ať to nedělá, že mi nebylo ani 18 let a je mi to nepříjemné. Naštvalo ho to. Ruku vytáhl, dal mi několik facek a pak odešel. Po zbytek pobytu na Morava Academy jsem se musela představovat jako alkoholička a prostitutka,“ uzavřela studentka vzpomínku na svůj pobyt v Česku.
Zařízení Morava Academy se naštěstí brzy dostalo do hledáčku příslušných orgánů a jen po deseti měsících bylo uzavřeno. Jeho provozovatelé Steve a Glenda Roach byli zatčeni a obviněni ze zneužívání dětí, za což jim hrozilo dva až osm let za mřížemi. Manželé však uprchli ze země a nikdy se k soudu nedostavili. Podle informací ISAC žijí pod falešnými jmény na Bahamách.
Vzpoura studentstva
Podobný osud pak čekal i zmíněné Ivy Ridge. O jeho zavření se postaralo samo studentstvo, které 16. května 2005 zahájilo vzpouru. Do ní nakonec musely být zahrnuty i příslušné úřady, včetně státních policistů, strážníků, detektivů a dalších autorit, kterým se studentstvo svěřilo s tím, jak je s ním zacházeno.
Výpovědi týraných pak potvrdily také videozáznamy, které policisté našli v prostorách školy a které zachycují násilné a omezovací taktiky používané vůči přítomným dětem.
Výchovné zařízení Ivy Ridge nakonec bylo zavřeno.
(Ne)vyšetřování
Až do odvysílání dokumentu The Program téměř nikdo nenesl přímou odpovědnost za psychické a fyzické týrání dětí a jejich sexuální zneužívání. Vše se ale změnilo díky Netflixu, který dalším studentům a studentkám dodal odvahu promluvit a který přiměl úřady konat. Jen díky Netflixu tak začala být vyšetřována a stíhána také bývalá dozorkyně Amy Ritchie, bývalý zaměstnanec George Tulip a zakladatel „polepšovny“ Robert Lichfield.
„Za dvacet let jsem o tom nikdy nepromluvil. Až tento dokument mi dal hlas,“ uvedl Steve Caccamo, který byl do Ivy Ridge poslán v roce 2003, když mu bylo pouhých 16 let.
Podle okresního prokurátora Garyho Pasqui přišlo od odvysílání dokumentu na jeho úřad v New Yorku více než 50 oznámení týkajících se toho, jak se personál na Ivy Ridge choval ke studentstvu. Většina oznámení se týká fyzického, psychického a sexuálního zneužívání.
Ačkoli pro některé závažné sexuální trestné činy v New Yorku neexistuje žádná promlčecí lhůta, je možné, že mnoho těchto oznámení nebude projednáno. Výchovné zařízení je totiž už téměř 20 let zavřené. „Pokud ale najdeme něco, co bude možné trestně stíhat, uděláme to. Jsme přesvědčeni o tom, že obvinění jsou pravdivá,“ dodal Pasqua.
Činy, které se odehrávaly za zdmi Ivy Ridge a Morava Academy, dodnes budí hrůzu a je až k nevíře, že jejich řádné vyšetřování začíná až nyní.