Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Tento článek je sponzorovaný obsah společnosti 42 Prague.
20. listopadu 2024 v 9:30
Čas čtení 3:32
Sponzorovaný obsah

Báře je 22 let a studuje IT: Nástupní plat je přes 50 tisíc, pokročilejší člověk se uplatní jednoduše

Báře je 22 let a studuje IT: Nástupní plat je přes 50 tisíc, pokročilejší člověk se uplatní jednoduše
Zdroj: Archiv Barbory Králové
TECH PRÁCE ŠKOLA A STUDIUM
Uložit Uložené

„Ajťáci nejsou univerzální opraváři na elektroniku,“ vysvětluje Bára.

Berou vysoký plat, pracují, kdy se jim zachce, ale většinu času tráví zavření v malé místnosti bez oken, jen za světla problikávající žárovky. O ajťácích se toho říká hodně. Ale co z toho je pravda a co předsudky, které si o tomhle atraktivním povolání vytvořila společnost? Rozhodli jsme se to zjistit, a rovnou jsme se zeptali na názor dvaadvacetileté Báry, která studuje, aby se jednou ajťačkou stala. 

👉 Co se dozvíš?

  • Jak vypadá práce ajťáka
  • Jak se jím stát a co k tomu potřebuješ?
  • Jaké benefity práce v IT přináší?

 Jak vypadá den v životě ajťáka?

Hned na začátek je potřeba si ujasnit, že IT je obor s velmi širokou škálou různých zaměření. Pokud se pro něj rozhodneš, nejprve se naučíš základy, a poté si zvolíš specializaci, jako je například:

  • Vývoj mobilních aplikací
  • Vývoj her
  • Kybernetická bezpečnost
  • Počítačová grafika 
  • AI a strojové učení
Tvůj den pak může vypadat třeba nějak takhle:

9:00 Příchod do kanceláře
9:15 First things first – čas na ranní kávičku
9:20 Kontrola e-mailů: Anetě zase nejde tiskárna a ty máš zjistit proč, Lenka si stáhla do počítače virus a Patrik si opakovaným zadáním špatného hesla zamknul uživatelský účet. *Nádech – výdech*
9:30 Ranní stand-up, kde si s kolegy řeknete pracovní program a priority pro daný den.
9:45 Jdeš se podívat Anetě na tu tiskárnu. Nebyla zapojená v zásuvce.
10:00 Yaaay! Vrháš se na svoje programátorské úkoly.
12:00 Lunch time
13:00 Zpět do práce
17:00 Máš hotovo! Je čas se sbalit a vyrazit domů.

Výše uvedený příklad ber samozřejmě s nadsázkou. Chtěli jsme tím ukázat, že v představách mnoha lidí je ajťák je člověk, který umí spravit počítač, tiskárnu, ledničku – vlastně cokoliv, co funguje na elektřinu. Realita je ale úplně jiná. „IT je hodně široký obor. Když někdo říká, že dělá v IT, může to znamenat cokoli od programování, přes správu databází až po vývoj umělé inteligence. Je to podobné, jako kdyby se od lékařů očekávalo, že rozumí všem oborům medicíny. Ajťáci nejsou univerzální opraváři na elektroniku,“ vysvětluje Bára, která zároveň studuje kriminalistiku a IT, proto by se ráda zaměřila na kyberbezpečnost a propojila tak oba obory.

Barbora Králová
Zdroj: Archiv Barbory Králové

Na základě zvoleného zaměření se může lišit to, jak vypadá tvůj den. Určitě to není jen o psaní kódu. Součástí práce v IT jsou meetingy a konzultace s kolegy, kde vymýšlíte různá řešení, ale i kreativní činnosti, v rámci kterých budeš například vytvářet vzhled webových stránek nebo herní grafiku.

Jak se stát ajťákem?

Nebojíme se říct, že programovat se může naučit opravdu každý a výhodou je, že kdykoliv. Nepotřebuješ být matematický mozek ani vášnivý gamer – i když ti to pomůže.

Jednou z možností je přihlásit se na vysokou či střední školu se zaměřením na IT. Na internetu také najdeš množství nejrůznějších kurzů, při jejichž výběru však musíš dát pozor na to, aby opravdu splňovaly, co nabízí. Možná je to trochu zklamání, ale za měsíc programování podle tutoriálů z tebe pravděpodobně ajťák nebude.

Nebo to můžeš udělat jako Bára, která se učí programovat v institutu 42 Prague. Jedná se o institut, kde můžeš zdarma studovat IT. Unikátností je, že vše probíhá bez učitelů v tzv. peer-to-peer modelu. Student postupuje level po levelu díky sbírání XP (experiences, pozn. redakce) a určuje si vlastní tempo. 

V rámci studia pracuješ na konkrétních projektech a dostáváš feedback od zkušenějších kolegů. Na každý projekt je vymezený čas, ale tempo si studenti určují sami. Postupuješ level po levelu a po 18 měsících si pak zvolíš specializaci. „Na projektech pracuji 15–25 hodin týdně, záleží na mých ostatních závazcích. Začala jsem 16. září a jsem ve 3. ročníku bakalářského studia, takže se stále snažím najít rovnováhu mezi bakalářskou prací a oběma školami,“ popisuje Bára.

 Barbora Králová
Zdroj: Archiv Barbory Králové

Můžeš se učit z domova, nebo z kampusu – je to na tobě. Kampus je otevřený 24 hodin denně 7 dní v týdnu, takže jsi při studiu naprosto flexibilní. Jedinou podmínku je znalost jazyka, programování i kurz probíhá v angličtině. „Studium ve 42 Prague je hodně založené na vůli studentů a vlastní iniciativě se učit, nikdo nám nepřednáší a nikdo nekontroluje docházku. Sama se musím motivovat k produktivitě, ale zároveň je kampus neskutečně příjemným místem a naše komunita se vzájemně podporuje a pomáhá si, když nastanou problémy, ať už s kódem nebo s něčím interpersonálním,“ vysvětluje Bára.

Pokud se chceš o 42 Prague dozvědět víc, doraz 23. ledna 2025 na Open Day, kde si vše prohlédneš a budeš mít i možnost potkat se se studenty.

studuj ve 42 prague

Proč si zvolit IT?

Těch důvodů je víc a pro každého mohou být trochu jiné. Lákavé jsou samozřejmě slušné platy. Juniorní mzda čerstvého absolventa 42 Prague se pohybuje okolo 55 tisíc korun hrubého měsíčně. Zkušenější ajťáci si vydělají i 100 tisíc měsíčně a více.

Technologický trh navíc neustále roste, proto se ajťáci snadno uplatní. 100 % absolventů 42 Prague například dostane pracovní nabídku ještě během studia. „Práci v IT jsem si zatím nenašla, momentálně je to pro mě hobby. 42 team ale studentům posílá momentální pracovní nabídky z firem jako jsou Škoda Auto nebo ČSOB, takže někdo pokročilejší, než jsem já, je schopen se uplatnit v oboru poměrně jednoduše,“ říká Bára.

Programátoři a IT specialisté často pro firmy pracují remote, to znamená, že mají full home-office a mohou pracovat v podstatě odkudkoliv. Kromě toho jde o obor, kde se neustále učíš a vzděláváš, díky čemuž můžeš kariérně růst na vyšší pozice. Tak co, přesvědčilo tě to? Jestli ano, kariéra v IT čeká jenom na tebe.

Domů
Sdílet
Diskuse