Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
dnes 11. prosince 2024 v 8:14
Čas čtení 1:00
Anna-Marie Hanzlíková

V islandských školkách se holčičky učí házet dřevem a chlapečci si zase navzájem češou vlásky

V islandských školkách se holčičky učí házet dřevem a chlapečci si zase navzájem češou vlásky
Zdroj: Josue Michel/unsplash/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI FEMINISMUS GENDEROVÁ ROVNOST ISLAND
Uložit Uložené

O Islandu se říká, že je to jedno z nejlepších míst na světě, kde být ženou. Genderové stereotypy se tu snaží bourat už ve školkách.

Jak to vypadá, vykreslila BBC v reportáži ze školky Iburg v hlavním městě Reykjavík. V ní děti podporují, aby dělaly i činnosti, které si běžně spojujeme s opačným pohlavím. Tento vzdělávací blok nazývají kompenzační prací.

Jak to v praxi vypadá? Holčičky se učí být nesmlouvavé a silné. V jedné z aktivit třeba házejí velkými kusy dřeva a hlasitě u toho křičí a podporují se. „Jsem silná, silná!“ křičí u toho malé cácorky.

V kontrastu s tím se naopak snaží v chlapcích probudit jejich vnitřní pečovatele. V takových aktivitách se kluci mají navzájem chválit a také si češou vlásky.

Výchovným cílem mateřských škol s tzv. Hjalli metodou je pak nechat dítě objevovat svou osobnost bez tlaku na obvyklé stereotypy, které na jednotlivá pohlaví klademe. Pečující, laskaví a křehcí tak mohou být i chlapci, stejně tak dívky mohou být silné a průbojné bojovnice.

Tento princip se ale uplatňuje jen ve školkách s tzv. Hjalli metodou, které navštěvuje asi 8 procent islandských dětí, zájem o ně však roste.

Island se sice dlouhodobě drží na předních příčkách v indexech genderové rovnosti, ale zároveň má nadprůměrný počet žen, které se setkaly s fyzickým nebo sexuálním násilím, je to celých 40 % z nich.

Doporučeno
Love Island efekt: každá druhá žena se při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku? Love Island efekt: každá druhá žena se při sledování cítí mizerně kvůli svému tělu. Jak reality show působí na tvou psychiku? 4. listopadu 2024 v 13:00

Zakladatelka Hjalli metody Margét Pála Ólaffsdóttir říká, že už ve dvou letech si formujeme představu, co znamená být mužem či ženou. „Věříme, že měníme svět,“ tvrdí Islanďanka.

Domů
Sdílet
Diskuse