Film Chvilky naděje o největších protestech od roku 1989 míří do kin. V některých městech ho zakazují.
Dokumentární snímek Chvilky naděje, který zachycuje příběh zakladatelů Milionu chvilek pro demokracii, vstoupil ve čtvrtek 27. března do kin. V některých městech, například v Litoměřicích, ale snímek dostal stopku.
Režisérka Amálie Kovářová šest let sledovala vývoj občanské společnosti, sílu protestů i samotné přátelství mezi Mikulášem Minářem a Benjaminem Rollem a vše zdokumentovala.
Sektu také nepustíme, zní z Pelhřimova
Film sleduje cestu dvou mladých studentů, kteří se obávali o budoucnost své země a rozhodli se, že za svobodu a demokracii je třeba bojovat. V roce 2019 s jejich přičiněním zaplnilo Letenskou pláň téměř 300 tisíc lidí. Byl to nevídaný moment v naší moderní historii a ukázka obrovského společenského vzedmutí.
„Nejdříve jsem chtěla natočit jen krátký film o tom, jak vypadá příprava demonstrace. Nakonec se z toho stala šestiletá cesta, která mi zásadně změnila život a která nyní vrcholí celovečerním filmem Chvilky naděje. Moc si přeji, aby se diváci v kinech inspirovali, protože takových příběhů kolem nás moc není,“ říká o filmu režisérka Amálie Kovářová.
Režisérka Kovářová přiznala Seznam Zprávám, že jí zákazy projekcí připadají strašidelné. V Litoměřicích se k rušení projekcí vyjádřila ředitelka Městských kulturních zařízení Michaela Mokrá, která Milionu chvilek vysvětila vše v dopise. Zákaz opodstatnila ekonomickými i politickými důvody, není si prý jistá, zda by do kina lidé na film přišli, a nepřijde jí vhodné uvádět politický film půl roku před volbami.
Totéž se stalo v Pelhřimově, kde situaci vysvětlil starosta Ladislav Med: „Když po nás chce nějaká sekta, abychom je pustili se svou přednáškou do školy, také je nepustíme,“ řekl. Podle Seznam Zpráv se zákazy dějí i jinde, ale Milion chvilek odmítl poskytnout detaily.
Po uvedení snímku do kin bude následovat speciální tour projekcí s debatami po celé České republice. Režisérku na nich doplní Mikuláš Minář, Benjamin Roll i další zajímaví hosté jako podcasteři Jindřich Šídlo a Jan Dobrovský, spisovatelka Markéta Lukášková nebo novinář Jaroslav Kmenta.
Film zároveň doprovází podcast Chvilky naděje, který se věnuje historii občanského aktivismu, demokracii a politickému marketingu.