Luxusní hotel na pražském náměstí Curieových nedaleko Právnické fakulty a Pařížské ulice po rekonstrukci konečně otevírá brány veřejnosti. Jak se brutalistní perla v centru města proměnila?
Za rekonstrukcí stojí architekt Marek Tichý z kanceláře TaK Architects. Sami provozovatelé hotelu rekonstrukci popisují jako zachování brutalistní perly a současně jako galerii československého i současného designu. Původní budovu navrhl v roce 1974 Karel Filsak. Hotel, původně známý jako InterContinental, se nově otevře pod značkou Hotel Fairmont Golden Prague.
V hotelu najdeš 320 pokojů, apartmánů a rezidencí. Doplňuje je šest restaurací a barů v čele s restaurací Zlatá Praha. Uvnitř bude fungovat i wellness nebo jeden z největších pražských konferenčních sálů.
Interiér plný původního umění
Uvnitř objevíš obnovený betonový strop konferenčního sálu od Jana Šrámka, lustry od Reného Roubíčka, svítidla od Huga Demartiniho, stropní řezbářské práce Čestmíra Kafky, sloupové sochy od Miloslava Hejného, monumentální dřevěné stěny od Josefa Klimeše nebo skleněné tavenice od výtvarníků Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
Ze současných značek a tváří přibyla například světelná instalace Jana Kukly složená ze šesti set svítících tyčí hutního skla nebo recepce tvořená skleněnými cihlami se zrcadlovou vrstvou, které vybrousil Jan Černohorský.

Dále zaujme série skleněných plastik Tapiserie od Zdeňka Lhotského, které zdobí celé přízemí. Interiér hotelu doplňuje řada lustrů od českých značek Bomma a Preciosa. Lobby zdobí instalace Domovní znamení Prahy od sochaře Martina Janeckého, zatímco recepci wellness doplňuje osmimetrová skleněná plastika, autorské dílo společnosti Lasvit a designérky Wandy Valihrachové.
V hotelu přespali při své návštěvě Prahy například Richard Nixon, Margaret Thatcher, Michael Jackson, Elton John nebo Meryl Streep. Na co se mohou těšit ti, kdo v hotelu přenocují (nebo jen dojdou na drink či wellness) po letošním znovuotevření, se podívej v galerii.