Svět knihy návštěvnictvo přenese i do Portugalska, které letos dostane titul čestného hosta. S delegací přijede mistrný prozaik Lídia Jorge, ironik Rui Zink či básník objevující hloubku v každodennosti João Luís Barreto Guimarães.
Celkově tradiční literární festival představí až sedm desítek zahraničních hostů a hostek, například Georgi Gospodinova z Bulharska, Andreje Kurkova z Ukrajiny či Sama Hollanda ze Spojených států.
Hlavní hvězdou se ale letos stane nositelka Nobelovy ceny Olga Tokarczuk.
Tokarczuk patří mezi nejúspěšnější polské autory a autorky vůbec. Obdržela Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2018 jako první Polka v historii, a to za „vypravěčskou představivost, která s encyklopedickou vášní překračuje hranice jako svébytná forma života“. Mezi její nejzásadnější knihy patří například Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých, Běguni nebo Knihy Jakubovy.
Třiašedesátileté Polce letos v češtině poprvé vyjde její románový debut Cesta lidí Knihy, který poprvé vyšel v roce 1993.

„Cesta lidí Knihy je nejlepším důkazem vizionářství a prozíravosti budoucí nositelky Nobelovy ceny. Podle mého názoru nejde o to, s čím se autorka ztotožňuje, a co nebo koho a jak angažovaně v současné společnosti podporuje, ale o to, jak dokonale pojmenovala otázky, na něž jsme minimálně v naší části světa začali být skutečně citliví až o mnoho let později,“ míní Petr Vidlák, který do češtiny přeložil většinu knih Olgy Tokarczuk.
Na Světě knihy nebudou chybět ani čeští autoři a autorky. Svou novinku představí Alena Mornštajnová, v programu však nechybí například ani Bianca Bellová, Tereza Boučková, Jiří Padevět, stejně jako Halina Pawlowská, Nina Špitálníková, Jaromír 99 či Tomáš Sedláček.