Pondělí 23. 4. 2018 svátek má Vojtěch, Vojtěška

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Nafukovací tanky či falešné vojenské tábory. Armáda duchů strašila nacisty dokonalými triky

Nekonvenční oddíl, který byl tvořen herci, architekty či matematiky, měl svůj podíl na porážce nacismu.

28. březen 2016, 16:04

Nekonvenční oddíl, který byl tvořen herci, architekty či matematiky, měl svůj podíl na porážce nacismu.

Druha světová válka, nejsmrtelnější ozbrojený konflikt v historii lidstva, je nevyčerpatelnou studnicí lidských příběhů. O největších bitvách, slavných generálem nebo hrdinech se dnes vyučuje na školách, točí se filmy či píší knihy. Každý z nás slyšel o Hitlerovi, Churchillovi nebo bitvě u Stalingradu. Pravděpodobně vám však pojmenování 23. speciální jednotka americké armády mnoho neříká.
 
Během zimy 1943 vydal vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, pozdější americký prezident Dwight D. Eisenhower, rozkaz, v němž nařídil vytvořit unikátní vojenskou jednotku. Jejím úkolem bylo podílet se na postupu spojeneckých vojsk ve Francii po vylodění v Normandii 6. června 1944, známé pod názvem Operace Overlord. Na tom by nebylo nic mimořádného. Hlavní pracovní náplní nově vzniklého speciálního útvaru však neměl být přímý boj, ale imaginární manévry. Ty měly vytvořit dojem přítomnosti obrovského počtu skvěle vyzbrojených vojáků a dezinformovat tak nepřátelské linie. Součástí přísně tajného oddílu bylo jen kolem 1100 mužů, kterým se několikrát podařilo zmást Wehrmacht. Němci často podlehli mylnému přesvědčení, že čelí minimálně 20tisícovému oddílu.

 

Nafukovací tanky či falešné vojenské tábory. Armáda duchů strašila nacisty dokonalými triky

 

Členové „armády duchů“ byli pečlivě vybíráni na základě jejich kreativity, hereckého talentu a logického myšlení. V jednotce se ocitli herci, malíři, architekti, matematici či amatérští spisovatelé. Někteří vojáci byli dokonce rekrutování přímo z uměleckých škol v New Yorku a Filadelfii, jiní zase z reklamních agentur.
 
Jednou z jejich hlavních pracovních metod byly vizuální triky. 23. speciální jednotka měla k dispozici velké množství tanků, dělostřelectva, nákladních aut a letadel. Háček byl však v tom, že šlo o nafukovací atrapy, které šikovným rozmístěním vytvářely iluzi několikatisícové armády. Vojáci „postavili“ dokonce i obrovské vojenské tábory pro tisíce mužů. Jak? Jednoduše vyrobily šňůry, kde věšely ložní prádlo. Německé letce by zřejmě v životě nenapadlo, že právě přelétají nad hromadou obyčejného prádla.

 

Vytvářet zmatek mezi nepřítelem jim dopomáhal i akustický klam, jak tento manévr nazvali. Za pomoci vědců z Bell Laboratories v americkém New Jersey se mužům z podpůrné skupiny podařilo vytvořit zvukové nahrávky pochodujícího vojska, které mohly za pomoci obrovských reproduktorů vysílat až do vzdálenosti dosahující 25 km. Angažovali se také v infiltrování radiotelefonického vysílání. Jejich specialitou bylo šíření falešných vojenských pokynů, cíleně tak, aby se tyto nesmysly dostaly k nepříteli. Několikrát se stalo, že zmatené propagandistické rádio nacistů vysílalo do éteru mylné informace ohledně spojeneckých pozic. Zmást se jim podařilo dokonce i známou americkou hlasatelku Axis Sally, pracující pro Hitlerovu Třetí říši. Do éteru několikrát vypustila mylné informace o pohybu spojenecké armády. Aniž o tom věděla, se vlastně podílela na výhře spojenců. Vlastním jménem Mildred Gillars, byla po válce obviněna z vlastizrady Spojených států. Odsoudili ji na dlouholeté vězení a pokutu ve výši 10 tisíc dolarů. Nakonec byla v roce 1961 propuštěna na svobodu.

 

Nafukovací tanky či falešné vojenské tábory. Armáda duchů strašila nacisty dokonalými triky

 

Během dnů, kdy nepřítel nebyl nablízku, chodili vojáci do francouzských kaváren a nenuceně rozšiřovali historky, dokazující přítomnost početného vojska. Někteří si dokonce libovali v převlékání kostýmů generálů nebo vysokých důstojníků a vypouštěli mezi obyvatele vymyšlené příběhy. Klepy se šířily velmi rychle a snadno se dostaly k německým špiónům, pohybujícím se v oblasti.
 
Armáda duchů se v konečném důsledku podílela na více než 20 falešných operacích. Často působila jen pár kilometrů od skutečné fronty. Měla svůj nesporný podíl na úspěšném postupu spojeneckých vojsk po vylodění v Normandii. V konečném důsledku i na kapitulaci nacistického Německa.
 
Příběh tajné jednotky byl dlouho vojenským tajemstvím. Veřejnost se o statečných mužích ze dne 23. speciální jednotky dozvěděla až po odtajnění celé operace v roce 1996. Mnoho jejích příslušníků se později úspěšně etablovalo v uměleckém prostředí. Na svou tajnou misi nikdy nezapomněli a hrdě se k ní hlásili.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse13 komentářů
nebo odeslat jako anonym
13 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
mayor28. březen 2016, 16:29

Popiči clanky Phari...

36 Odpovědět · Nahlásit
avatar
MarKol28. březen 2016, 18:03

Oje*ávať to im šlo. Ktovie koľkí z nich skončili v politike :-D

29 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Dado28. březen 2016, 16:34

zaujímavý článok

19 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ja28. březen 2016, 17:56

Chválim :) :) Skvelý článok

10 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Koleno29. březen 2016, 22:34

Skvely clanok, ale filadelfii sne nemuseli prekladat ;)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
demokrat28. březen 2016, 16:28

nacisti a spojenci boli rovnaky teroristi kazda strana pachala vojnove zlociny, kazda strana mala svoje vyhladzovacie tabory pre svojich nepriatelov, jedny aj druhy bombardovali mesta plne civilistov vo vojne niesu dobry a zly vo vojne su len vitazi a porazeni a vzdy je vitaz ten "dobry" pochopte to konecne vitaz pise dejiny, a pokial tu niekto zacne holokaustovat tak mam aj pre vas jeden odkaz...vo vojne zomrelo niekolko nasobne viac nezidov ako zidov v koncentrakoch bolo nieco okolo 50 % zidov cislo cinilo nieco okolo 6 milionov... v tej dobe bolo hromadne umieranie bezne bola predsa vojna a mimochodom viete ze pred druhou svetovou vojnou sovietsky zidia zabili 7 milionov ukrajincov ? preco to nieje viac pripominane ako holokaust preco ? 7 milionov slovanov je nieco menej ako 6 milonov zidov ? niesom antisemita rasista ci nacista alebo nejaky fasista :D len tu vojnu beriem s takym nadhladom nieje to nic pekne pre nikoho ani pre tych nacistov to nebolo lahsie ako pre ostatnych, a ty mili refresher, co clanok o nacistoch to clanok o zapase dobra a zla

-4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Thgjmf28. březen 2016, 18:42

To by som vazne chcel vediet z akych zdrojov si nadobudol tieto informacie, lebo si netrafil ani kkt

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
nick prefick24. červenec 2016, 19:28

tu sa triafa? co si na strelnici?

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
GodOfSound28. březen 2016, 17:14

Povedz mi nazov jedneho vyhladzovacieho Americkeho tabora...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
nick prefick24. červenec 2016, 19:29

to sa nesmie ani spomenut,co chces aby ta zavreli?

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
gimlin28. březen 2016, 22:18

Niekde som videl; ale boli to skorsie pracovne tabory velke plantaze a pod. Ale z veznami nezaobchadzali najlepsie.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Anonymous28. březen 2016, 17:04

Normalne som si zobral kybel na grcanie po docitani tvojho komentaru.....Nie ty nie si rasista, ty si taky ten typ na stgaž. Nomalne som ostal v pecku hlavne z poslednej tvojej vety

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
nick prefick24. červenec 2016, 19:33

ostal si v péčku ,tak tam ostaň aj ďalej a dúfam že v nejakom lacnom americkom péčku si ostal.

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější