Výjimečný stav, nebo nový standard?
V zimě nadáváme na červené nosy, v létě nám zas vadí zpocená podpaží. Asi jen málokdo si dokáže vychutnat 35 stupňů bez rychlého přístupu k bazénu, zejména, když se nacházíte na rozpáleném betonu bez láhve s osvěžující vodou. Nedá se nic dělat, rok od roku je neustále tepleji a zimy jsou oproti předchozím desetiletím mnohem mírnější. Tento fakt potvrzuje i momentálně probíhající teplotní rekord, do kterého se zapojila rovnou celá Země. Do kdy budou přetrvávat nejžhavější měsíce naší planety?
NOAA - National Oceanic & Atmospheric Administration, tedy americký národní úřad pro oceány a atmosféru každým měsícem aktualizuje svou statistiku zabývající se počasím, respektive teplotami v globálním měřítku. Podle jejich posledního souhrnu pro Zemi můžeme označit letošní květen za 13. nejteplejší měsíc v řadě. Od loňského dubna probíhají teplotní rekordy, přičemž NOAA zatím nezveřejnila výpočty za předchozí měsíc, pokud nebereme v úvahu Spojené státy americké, kterým byl oficiálně potvrzen i 14. měsíc jako rekordně horký.
Průměrná květnová teplota na povrchu pevniny a mořské hladiny během 20. století byla 14,77 °C, zatímco rekord předčil tuto hodnotu o téměř jeden celý stupeň - 15,65 °C. Oproti loňskému maximu se průměrná teplota zvedla sice jen o pár desetin a i celkové zvýšení o jeden stupeň se nemusí zdát jako velký rozdíl, avšak pokud padají globální rekordy již 13 měsíců za sebou, něco nebude v pořádku. Na mapě níže si můžete prohlédnout pár meteorologických jevů charakteristických pro nedávný květen a také oblasti, ve kterých padaly rekordy, ať už bylo počasí nadprůměrně teplé, nebo chladné. Česko se naštěstí nachází hlavně v pásmu průměrných až mírně nadprůměrných teplot.