Jen tři filmy stačily Jamesi Deanovi na to, aby se stal hvězdou světového formátu.
„Sni, jako bys měl žít věčně. Žij, jako bys měl zemřít dnes“ James Dean - zbožňovaný herec, obletovaný sex symbol, idol (nejen) americké mládeže a rebel tělem i duší se své životní filozofie držel přímo ukázkově. Přišel, dokázal a odešel. I takto by se dal stručně popsat krátký, ale naplno prožitý život jednoho z nejpopulárnějších herců 50. let minulého století, kterému se předčasnou smrtí podařilo zůstat věčně mladým a slavným přesně tak, jak si to přál. „Jestli se někdo chce stát slavným, měl by zemřít dříve, než si jeho fanoušci oblíbí někoho mladšího.“
James Dean, celým jménem James Byron Dean, se narodil 8. února 1931 v městečku Marion v americké Indianě. V rodném městě se však dlouho nezdržel a po tom, co jeho otec přešel z farmaření na výnosnější pozici zubního technika, přestěhoval se s celou svojí rodinou do kalifornské Santa Monicy. Už v raném dětství se u něho projevovalo umělecké cítění, věnoval se hře na housle, tancoval v tanečním souboru a hrál v dětském divadle. Jeho otci se v práci dařilo a s matkou měl velmi vroucí vztah. Dokonce ji označil za jedinou osobu, která mu skutečně rozumí a i ve slavných letech, během své úspěšné kariéry se o ní vždy vyjadřoval s respektem.
Rodinou idylku nabourala v roce 1940 tragédie, která měla za následek rozpad jinak fungující rodiny, ale i trauma a úplnou změnu osobnosti v té době jen 9letého Jamese. Jeho milovaná matka Mildred zemřela na rakovinu dělohy a její smrtí tak neztratil jen nejbližší osobu, ale i svůj celý dosavadní život. „Netušil jsem, proč zemřela. V mé mysli byla stále živá.“ Otec pro pracovní vytíženost nezvládal starost o syna, a tak ho jako balíček vrátil na farmu do Indiany a svěřil ho do rukou své sestry a jejího manžela. V té době u Jamese vzniká odpor k náhradním rodičům, učitelům a odmítá se podřizovat jakýmkoliv autoritám.
Navzdory tomu byl výborným studentem, ve školském týmu hrával baseball a basketbal, věnoval se atletice, byl členem dramatického kroužku, zúčastňoval se recitačních soutěží a volný čas vždy obětoval své největší vášni - autům a motorkám. „Pro každého z nás by měl v tomto bláznivém světě existovat nějaký cíl a já doufám, že vím kde je ten můj. V každém případě jdu po něm“ napsal ve slohové práci teprve 17letý James a měl pravdu. Po skončení střední školy se znovu přestěhoval k otci a jeho nové manželce, kde v Santa Monice začal v rámci přípravy na univerzitu studovat právo. Nakonec se však rozhodl pro úplně jiný směr a navzdory nesouhlasu ze strany otce si definitivně vybral herectví. Studoval na Kalifornské univerzitě, kde se mu nesmírně dařilo a dokonce neměl problém získat hlavní roli ve školské hře i v takovém případě, kdy byl jen jedním z třistapadesáti uchazečů. Školy však zanechal a rozhodl se posunout dále, věnovat se herectví „naostro“.
James ve školním basketbalovém týmu (druhý zleva)
Zpočátku získával jen malé role, v podstatě bezvýznamné role v seriálech a reklamách, například na Pepsi, která se stala jeho televizním debutem. Po přestěhování do New Yorku začal hrát na Boadwayi a stal se žákem proslulé herecké školy Leeho Strasberga navštěvované i Marilyn Monroe pokoušející stát se herečkou. Právě Broadway mu byl vstupenkou do skutečného filmového světa a malou rolí ve hře Nemravnost na sebe strhl pozornost i proslulých Warner Bros. Své nadšení z nejnovějších úspěchů vyjádřil v dopise zaslaném příbuzným: „Udělal jsem velký krok směrem ke své kariéře. Po tom, co jsem měsíce chodil na různé konkurzy, vám hrdě oznamuji, že jsem se stal členem Actors Studia. Je to ta největší divadelní škola a patří k ní i Marlon Brando. A přitom je téměř zadarmo! Je to ta nejlepší věc, jaká se může herci stát. Jsem tu jeden z nejmladších a můžu zde na sobě pracovat, abych něco dokázal“
Jedním z přednášejících byl i režisér Elia Kazan, kterému talent mladého, teprve začínajícího herce neunikl a nabídl mu první velkou roli ve filmu Na východ od ráje. Hlavní roli vyfoukl Paulu Newmanovi a za ztvárnění odstrčeného syna bojujícího o přízeň svého přísného otce a oblíbenějšího bratra po boku herečky Julie Harris, Strasbergovy chráněnky, si vysloužil nominaci na Oscara a cenu BAFTA (zajímavostí je, že těchto nominací se již nedožil a tento film byl jediným filmem, ve kterém se stihl podívat sám na sebe, jelikož při premiérách zbývajících dvou byl po smrti). Tou dobou se psal rok 1955 a z mladého fešáka z Indiany se stává filmová hvězda obrovských rozměrů, uznávaný a obdivovaný herec se seriózními filmovými nabídkami, idol mladých způsobující okolo své osoby hotové šílenství. „Být dobrým hercem není lehké. Být dobrým mužem je ještě těžší. Chtěl bych se stát oběma, dokud můj čas nevyprší,“ vyjádřil se pro média James. Smutné však bylo, že v té době měl před sebou už jen necelý rok svého krátkého života.
Na východ od ráje s Julií Harris a fanynky čekající na autogram
Po prvním, mimořádně úspěšném filmu začal s natáčením druhého, který se stal oblíbeným snímkem americké mládeže odrážející její problémy spočívající v neschopnosti starší generace překročit hranice vlastního světa a snažit se pochopit svět svých potomků. Rebel bez příčiny se stal jeho životní a nejcharakterističtější rolí a mnozí si Jamese Deana pamatují právě jako mladíka, kterého tam po boku okouzlující Natalie Wood ztvárnil. V červené bundě, s vyčesanými vlasy a s cigaretou mezi rty.
James v Rebelovi bez příčiny s hereckou kolegyní Natalií Wood
Za vychválené ztvárnění rebela Jima Starka si dopřál pořádnou odměnu - Porsche 356 Speedster, se kterým začal pravidelně závodit. Byl milovníkem vysoké rychlosti a jednou za čas startoval za kalifornský Sports Car Club. Pro tento účel si obstaral stříbrné Porsche 550 Spyder a aby vypadalo závodně, nechal si na něj umístit číslo 130 a též přezdívku „Little Bastard“ - sebekritickou narážku na vlastní výšku a údajně i svéráznou povahu. James se údajně choval arogantně a povýšenecky a dělal to proto, aby drzým lidem nastavil zrcadlo.
Po legendárním Rebelovi bez příčiny pokračoval v natáčení svého dalšího filmu Gigant (i zde byl posmrtně nominován na Oscara), role kterou si vybral záměrně. Po boku Elizabeth Taylor a Rocka Hudsona se změnil na úplně jinou postavu než v předcházejících dvou snímcích a zobrazil v ní bohatého ropného magnáta. „Hrát je pro mě nejlogičtější způsob, jak se zbavit neurózy. Hraji si na herce, aby jsem vyjádřil úzkosti a dramata, v zajetí kterých žiji“ vyjádřil se James po dokončení svého posledního filmu.
S Elizabeth Taylor, se kterou byli blízcí přátelé
Tak, jak to již bývá zvykem, filmový miláček se nevyhnul ani spekulacím o své sexuální orientaci a ke komplikovanému vztahu s blízkým přítelem Williamem Bastem se na stranu řečí o jeho homosexualitě, anebo tedy bisexualitě přidal i vztah s vlivným producentem rozhlasových her, Rogersem Brackettem. Ten si obletovaného herce nastěhoval do svého luxusního apartmánu v Los Angeles, kde spolu po jistou dobu žili a James se k tomuto období vyjádřil jen slovy: „Mám svůj vlastní pokoj.“
Dočíst byste se mohli i o jeho údajné aféře s Marlonem Brandem a též s hereckým kolegou Rockem Hudsonem. Právě s ním měla prohrát sázku krásná Elizabeth Taylor, která se v Jamesově posteli viděla dříve jako Rock. Kromě toho jsou známé i jeho vztahy se ženami, konkrétně s herečkami Beverly Wills, Pier Angeli (s tou měl dokonce naplánovanou svatbu, ale její matka ji z náboženských důvodů zrušila), Liz Sheridan, Terry Moore, Barbarou Glenn a Ursulou Andress. „Ne, nejsem homosexuál, ale stejně tak neplánuji svůj život prožit s jednou rukou svázanou za zády“ tak znělo Jamesovo oficiální stanovisko k otravným narážkám na jeho orientaci.
S Pier Angeli, která se měla stát jeho manželkou a Ursulou Andress
Po dokončení filmu Gigant se očekávaný Rebel bez příčiny dostával do kina James podepsal smlouvu na dalších devět filmů, včetně snímku Někdo tam nahoře mě má rád. Zajímavostí je, že hlavní roli po jeho smrti obsadil Paul Newman, kterému Dean vyfoukl roli ve filmu Na východ od ráje. Dne 30. září 1955 se 24letý úspěšný herec chystal zúčastnit dalších automobilových závodů a svého „Bastarda“ si na ně plánoval nechat přivést. Bylo mu však doporučeno, aby se s autem nejdříve projel, a tak se společně s automechanikem Rolfem Wütherichem vydali na cestu. V 15:30 místního času byla posádka Porsche zastavena policejní hlídkou a pokutována za překročení rychlosti, přičemž již o necelé dvě hodiny později dochází k fatální srážce s protijedoucím Fordem, která ukončuje život jednoho z nejobdivovanějších herců všech dob a do tečky tak plní jeho osud: „Žít rychle, zemřít mladý.“
Dne 30. září 1955 se stal „Little Bastard“ jeho majiteli osudným. James byl jediný, kdo při nehodě přišel o život