Skvělý nápad se v praxi setkal s velkým úspěchem.
To, že hromadná doprava v Bratislavě není zrovna nejlákavějším způsobem přepravy po hlavním městě, je každému jasné, ale stále existují lidé, kteří se to snaží změnit. Ať už pravidelně upozorňují na špinavá vozidla, nebo třeba řeší stav zastávek, přinášejí řadu zajímavých návrhů. K tomu poslednímu výrazně přispělo i sdružení Bratislava ciTy!, které už tři roky stojí za projektem Namaluj ciTy! Jeho autorem a koordinátorem je 24letý Slavomír Oslej z bratislavské Rače, který nám celý projekt popsal.
Slavomír Oslej: „Namaľuj ciTy! je komunitný projekt, ktorý je výsledkom spolupráce Mestského parlamentu mladých, Dopravného podniku Bratislava a reklamnej spoločnosti Bigmedia. Je zameraný na skvalitnenie verejných priestorov v Bratislave, medzi ktoré patria aj zdevastované či neupravené zastávky mestskej dopravy. Prostredníctvom Namaľuj ciTy! ich mladí Bratislavčania od roku 2013 premieňajú na miesta slúžiace nielen svojmu účelu, ale aj na inovatívne umelecké priestory s využitím prvkov streetartu. Našou snahou je už štvrtý rok skultúrniť zastávky MHD, ktoré nie vždy vyzerajú ako miesto, kde by chceli ľudia čakať na svoj prostriedok hromadnej dopravy.“
Za 3 roky trvání projektu zvládlo sdružení zkulturnit až 16 zastávek hromadné dopravy v různých částech hlavního města. Své výsledky prezentovali i na fóru zaměřeném na projekty mladých lidí Nantes Crative Generation ve Francii spolu s dalšími 19 projekty, za což si zaslouží náš obdiv. Proces malování zastávky totiž podle Slava není nejjednodušší věcí na světě a účastní se ho pořádná spousta lidí.
Slavomír Oslej: „Prvým krokom, po vybratí zastávky, je detailné preskúmanie stavu každej zastávky. Dopravný podnik nám ju pripraví a vyčistí a po dohode prípadne aj natrie do základnej farby. Samozrejme, mnohé zastávky sme si komplet čistili sami, avšak posledné dva roky nám to pracovníci DPB zľahčujú, za čo im patrí veľká vďaka. Každé maľovanie začína o 09:00, ideálny počet ľudí je 10-15. Vždy sa tam nachádzajú dvaja-traja „umelecky zdatní“ ktorí predkreslia dizajn, a potom je to v podstate o maľovaní plôch.“
Malování je vždy otevřené pro veřejnost, dodává Slavo, k dispozici je vždy množství ochranných pomůcek, pití a na oběd nechybí ani pizza. Po namalování skupina ještě nanese permanentní antigraffiti nátěr a zastávku uklidí. A co na to přihlížející cestující, kteří musí tentokrát čekat na svůj spoj mimo přístřešek?
Slavomír Oslej: „Myslím že možno identifikovať dva prístupy, jeden v štýle „aj tak to počarbú“ a druhý „super, ďakujeme!“. Na Facebooku sú v podstate ale len pozitívne reakcie. Niekoľkokrát nám prišli pomôcť aj miestni, ktorí nám priniesli koláče, horalky. Samozrejme existujú aj kritici nášho projektu, snažíme sa počúvať. Výsledkom toho je aj používanie antigraffiti náteru, dávame si väčší pozor na to, čo po nás na zastávke zostane, narážam napríklad na odpadky. Taktiež aj dizajn nových zastávok zjednocujeme do korporátnych farieb DPB a Bratislavy. Jednoducho sa z toho snažíme nespraviť úplnú divočinu.“
Zastávky se nevybírají náhodně - jde o vytížená místa na území celé Bratislavy, sdružení se snaží o co největší dosah - běžní cestující mohou ochutnat kousek netradičního umění na přestupním bodu Dvory nebo u nádraží Nové Město, pěkná zastávka však potěší i zájemce o rekreaci - Hrad Devín. Pokud se ti činnost skupiny Bratislava ciTy! plného mladých aktivních lidí zalíbila, určitě je podpoř, například lajkem na facebookové stránce. I díky nim je totiž Bratislava každým dnem krásnější.