Prvotní záměry působí více než překvapivě.
Každý z nás viděl známé stavby jako pyramidy či Koloseum alespoň na obrázku a má o jejich vzezření jakžtakž přehled. Přitom však měly některé z nejpopulárnějších výplodů architektury vypadat úplně jinak. Zatímco barcelonská La Sagrada Família je dnes vysloveně vyhýčkaná desítkami do detailu propracovaných soch (a stále není dokončena), původně měla mít mnohem jednodušší tvar s větším počtem věžiček. Ukážeme si také, jak dopadl příběh ambiciózního projektu známé nedokončené výškové budovy v Krakově. Dokázal by sis představit, že by dnešní dominanty zemí vítaly turisty takovým vizuálem?
Katedrála La Sagrada Família měla být jednodušší a na tu dobu velkolepější. Mimochodem, je pořád ve výstavbě, aktuální termín dokončení je 2026.
Imgur
Majestátne Koloseum bolo postavené v 1. storočí p.n.l., masívne zemetrasenie o 1500 rokov neskôr spôsobilo jeho rozpadnutie. Vtedy predstavovalo skvelý zdroj stavebných materiálov.
Colosseum
Osamělá India Tower se měla stát durhou nejvyšší budovou světa hned po Burj Khalifa. Na interiérech pracoval dokonce Georgio Armani. V roce 2011 se ale stavba zavrhla.
India Tower
Výstavbu nejznámějšího dochovaného příkladu starověké řecké architektury často narušovaly boje a požářy. Dnes vypadá velmi vyčerpaně, ale pořád drží.
Parthenon, Athens
Původně byly pyramidy v Egyptě pokryté bílým vápencem, díky čemuž je bylo možné spatřit až z Izraele. Bílý povrch ale odstrnilo ničivé zemětřesení.
Imgur
Další skvostný architektonický projekt Burj Al Alam měl představovat budovu ve tvaru kvetoucí rostliny. Mrakodrapu dala červeonu krize v roce 2013.
Burj Al Alam UAE
Záměrem nejvyšší budova poslkého Krakova, Unity Tower, stojí dodnes, ale jen jako nedokončená a chátrající stavba. Uvažuje se však o obnovení ústícího do luxusního obytného komplexu.
Unity Tower