Dočkáme se sedmého kontinentu?
Vědci tvrdí, že se jim úspěšně podařilo najít další území, které splňuje všechny podmínky k tomu být kontinentem. Má přes 4,9 milionu kilometrů čtverečních, nachází se východně od Austrálie a nazvali ji Zealandia (do češtiny později pravděpodobně přeloženo jako Zélandie). Pokud se to schválí, Zealandia se stane nejmenším, nejmladším a nejtenčím kontinentem na planetě. Většina kontinentu přitom leží pod vodou, jeho součástí by byly ostrovy jako Nový Zéland či Nová Kaledonie.
Studii publikovalo jedenáct geologů, kteří tvrdí, že Zealandia splňuje všechny čtyři podmínky k tomu, aby mohla být prohlášena za kontinent. Patří mezi ně například vyšší nadmořská výška vůči okolnímu prostředí (čili v tomto případě mořské dno) nebo aby se na daném území nacházely sedimentární, přeměněné i sopečné horniny. Zealandia zároveň splňuje i pátý bod – je dostatečně velká na to, aby nebyla prohlášena za mikrokontinent. O oblasti se ví již od roku 1995, až nedávno se však objevila její celková rozloha, a to díky novým satelitním mapám. Podle mnoha expertů má skupina geologů značnou šanci na úspěch, ve vědecké obci jde o známá jména a vůči jejich argumentům se v podstatě nedá nic namítat. K Eurasii (kontinent není totéž, co světadíl), Africe, Jižní Americe, Severní Americe, Austrálii a Antarktidě tak pravděpodobně přibude i sedmý kontinent.
Zealandia je významná díky množství fosilních paliv hodných desítky miliard dolarů. Odhaduje se, že kdysi byla součástí Austrálie, pohybem litosférických desek se však utrhla. A před asi 70 miliony let se až 94 % celkového území potopilo. Geologové na závěr uvádějí, že cílem jejich práce není klasifikovat Zealandii jako kontinent jen proto, že mít další kontinent je prostě velká věc, ale doufají, že tato změna přitáhne na danou oblast mnohem více pozornosti. Podle nich totiž skrývá ještě mnoho tajemství, která se vyplatí objevit.