Podobných sociálních podniků je čím dál tím víc. A je to dobře.
Pokud sháníš nějaký netradiční módní kousek na sebe nebo hledáš místo k setkávání, práci či přednáškám, určitě by tě neměl minout multifunkční prostor Přestupní stanice, který nově vyrostl v Praze na Žižkově. Projekt započal zhruba před rokem na HitHitu, kde se mu pak podařilo vybrat skoro 73 000 korun.
„Hlavní myšlenka projektu je vytvořit místo, kde můžou několik měsíců pracovat lidi bez domova. Chceme je tu naučit pracovní návyky, hospodařit s penězi, pomoct s problémy – prostě aby byli schopni se bez stresu postavit na vlastní nohy. Budeme pro ně zkrátka taková Přestupní stanice. Prodávat tu chceme oblečení a knihy, a navečer se proměníme v kulturní centrum s přednáškami a promítáním filmů,“ říká hlavní iniciátorka projektu Eva Dudová.
Po HitHitu ale přišly problémy s prostorem. Nebylo kde Přestupní stanici otevřít.
„Prošli jsme asi 40 míst. Prvně jsme měli být na Praze 3, ale trochu jinde, a ti nám to tam nakonec odřekli. To bylo někdy v červenci. Pak jsme v září objevili skvělý prostor v Holešovicích. Už to skoro vypadalo, že otevřeme tam, ale celý prostor byl hodně vlhký a nedalo se v něm moc dobře pobývat, takže jsme museli zase jinam a teď po dlouhém hledání jsme tady a líp to nemohlo dopadnout.“
První zaměstnanec Přestupní stanice je pan Václav, se kterým spolupracovali už dříve. Zatím se s ním na směně střídá právě Eva. „Zhruba každých pět měsíců se tu budou střídat lidé bez domova jako prodavači, podle potřeby. Jeden tu bude na ranní směnu, druhej na odpolední a do toho já, pokud by se cokoli stalo, ale do budoucna by bylo skvělé, kdyby by to fungovalo i bez našich zásahů. Panu Václavovi pomáháme už delší dobu, dokonce při čekání na tento projekt si sám našel bydlení a ještě jinou práci, takže mu pomůžeme si to udržet.“
Do Přestupní stanice může kdokoli přijít a koupit si oblečení nebo knihu, která se mu líbí. Kromě toho má ale funkci i jako místo pro práci, co-working, přednášky, komunitní večery a promítání různých filmů a dokumentů. „Za dobrovolný poplatek si tu každý může dát kávu nebo čaj a jen tak posedět... Možností využití času u nás je hodně. Chceme, aby se tu lidi cítili víc jako doma než někde v obchodě nebo kavárně,“ dodává Eva.
Oblečení i knihy může do Přestupní stanice přinést každý, kdo se jich chce zbavit. „Všechno oblečení přebereme a nejlepší kousky vypereme, vyžehlíme a ty, které neprodáme, posíláme do azylových center. Momentálně tu máme i oblečení z projektu My Dress Story, což jsou vlastně šaty s příběhem – na každém kousku visí cedulka a vy si můžete přečíst vyprávění, s čím je měla předchozí majitelka spojené. Některé šaty byly na premiéře v Lucerně, jiné zase na prvním rande, příběhů je spousta.“
Pokud tě tento projekt, který zaměstnává přímo lidi bez domova, zaujal, neváhej a přijď je navštívit přímo na adrese Chelčického 17, jen kousek od zastávky Olšanské náměstí nebo podpoř jejich facebookovou stránku.