Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 4. 6. 2020 svátek má Dalibor

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
0
Dušan Šutarík
21. květen 2017, 17:21
Čas čtení: 6:18
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

Tentokrát to bude trochu depresivnější...

Dušan Šutarík
21. květen 2017, 17:21
Čas čtení: 6:18
10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Také ve čtvrtém a posledním článku o emocionálních, smutných a depresivních filmech (první díl, druhý díl, třetí díl) pobudeme ve fascinujícím světě animace. V závěrečném seznamu naší „série“ vám představíme desítku různorodých děl, co do výběru témat i zpracování. Tentokrát však půjde o méně „hřejivě dojemné“ snímky, spíše se připravte na tvrdou depresi (i když ani o humor nebude nouze). A jistě nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že několik z uvedených filmů možná slabší povahy budou trochu hůře rozdýchávat. Přesto jde o perfektní počiny a byla by věčná škoda, pokud bychom jim v naší sérii článků nevěnovali pár slov.
 
Několik z nich je navíc trochu neprávem pozapomenuto. Myslíme si však, že rozhodně mají potenciál vás oslovit. Najdete zde široké zastoupení děl - pohled na jadernou apokalypsu očima dvou stárnoucích manželů, drsný noirový thriller ze života koček či existenciálně-surreální grotesku o jednom depresivním muži. Doufáme, že si i v momentálním výběru najdete svého favorita.

 

When the Wind Blows (režie: Jimmy T. Murakami, 1986)

Adaptace románu Raymonda Briggse vypráví příběh postarších manželů Jima a Hildy. Žijí klidným životem na anglickém venkově, ale doba je nestabilní a zdá se, že napětí mezi Západem a Sovětským svazem může každou chvíli vyústit v jadernou apokalypsu. Jim se postupně začíná připravovat a podle oficiálních vládních brožur vybuduje v domě malý úkryt. Hildě se to vůbec nezamlouvá, ale nakonec souhlasí. A pak skutečně dopadne jaderná hlavice. Oba manželé díky úkrytu přežijí, ale všechno kolem nich je zničeno. Mimořádně smutná tragikomedie Jimmyho T. Murakamiho vznikla v době vrcholící studené války, ani dnes však neztrácí nic z unikátní atmosféry zmaru a blížícího se zániku. Působivý zážitek.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

Persepolis (režie: Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi, 2007)

Autobiografický film francouzské režisérky původem z Íránu Marjane Satrapi, natočený podle jejího vlastního stejnojmenného komiksu. Silné drama, kde ale nechybí ani příjemně úsměvné okamžiky, nás seznámí s historií autorčiny domovské země, nepokoji, kterými prošla a tamním vládnoucím režimem. Hlavní hrdince se nakonec podaří emigrovat do Francie, snímek je tedy i působivým ztvárněním dvou různých kultur a světů. Příběh Marjane Satrapi je vynikajícím coming-of-age příběhem jedné nadané dívky, na pozadí velkých politických a náboženských nepokojů. Persepolisu na kvalitě dodává i skvělá animace a důsledná režie, citlivě střídající humor a melancholičtější tóny.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

Krvavá paní (režie: Viktor Kubal, 1980)

Parádní záležitost z domovských končin. Klasika Viktora Kubala vám asi nemusíme příliš představovat. Krvavá paní je však možná tak trochu ve stínu jeho ostatních děl. Přitom jde o pozoruhodný a metaforický pohled na nechvalně známou Alžbětu Báthoryovou, respektive čerpá hlavně z legend kolem jejího života. Příběh o ženě, která doslova ztratí srdce a proto je schopna vykonávat ty nejhorší možné skutky. Kubal ve svém díle kombinuje prvky lyrického dramatu, romantického příběhu, hororu a komického nadhledu. Výsledkem je atmosférické, vizuálně podmanivé dílo a právem patří do zlatého fondu zdejší kinematografie.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

Felidae (režie: Michael Schaack, 1994)

Kočky v hlavních rolích? To bude nějaký roztomilý animák, ne? No, sněte dál. Kočky ve Felidae sice vystupují, ale po všech stránkách jde o nekompromisně temný kriminální horor s noirovými prvky. Hlavním hrdinou je kocour Francis. Ten se se svým pánem přestěhuje do nové čtvrti, skamarádí se s drsňáckým kocourem Bluebeardem, postupně však zjistí, že v okolí něco nehraje. Francis se pouští do vyšetřování série záhadných a brutálních vražd. Jeho pátrání ho zavede na stopu bizarní sekty a rozsáhlého spiknutí s dalekosáhlými následky. Snímek Michaela Schaacka se nebojí brutality a pořádně husté atmosféry. Můžete se těšit na odřezané hlavy, rozpárané mrtvoly a nepříjemné medicínské pokusy. Dětem vstup zakázán!

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

Tower (režie: Keith Maitland, 2016)

Kolik animovaných dokumentů znáte? Kromě Valčíku s Bašírem jich asi mnoho nebude. Proto bychom vás chtěli upozornit na zajímavý snímek Tower. Zpracovává tragické události z 1. srpna roku 1966, kdy 25letý Charles Whitman, poté co zavraždil svou manželku a matku, vyšel na střechu věže v areálu texaské univerzity a začal střílet po lidech. Jeho řádění trvalo celých 96 minut a výsledkem bylo 16 mrtvých a tucty zraněných. Nakonec ho zastřelili policisté. Rekonstrukce událostí je ztvárněná působivou rotoskopickou animací (podobně jako v případě A Scanner Darkly), navíc je obohacena skutečnými archivními záběry a vzpomínkami přeživších. Mrazivé a smutné.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

Watership Down (režie: Martin Rosen, 1978)

Poměrně kultovní adaptace klasického díla světové literatury od Richarda Adamse. Příběh se točí kolem skupiny králíků. Poté, co je jejich nora ohrožena, jsou nuceni hledat si nový domov. Jejich putování rozhodně nebude procházka růžovou zahradou a pokud chtějí přežít, bude je to všechny stát hodně sil a sebeobětování. Nemluvě o tom, když se setkají s brutálním generálem Woundwortem. Snímek Martina Rosena dokáže zaujmout výraznými postavami, napínavým dějem a pro někoho možná netradičně temným - až thrillerovým - tónem. Několik dost krvavých scén také nechybí. Samotný příběh je možné vnímat jako svébytný dobrodružný příběh, ale také jako nevšední alegorii, kde se zkoumají témata náboženství, osobní svobody a tyranie.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

A Scanner Darkly (režie: Richard Linklater, 2006)

Dáte si trošku paranoie? A Scanner Darkly podle stejnojmenného románu krále science-fiction Philipa K. Dicka vám jí dopřeje víc než dost. Ocitáme se v blízké budoucnosti, kde lidi ovládla nová droga - látka D. Právě životy několika na první pohled bezvýznamných feťáků (vynikající Keanu Reeves, Woody Harrelson, Robert Downey Jr., Winona Ryder a Rory Cochrane) jsou v centru celého příběhu. A k tomu tu máme vládu a její tajné agenty, co na své výpravě za vyobcováním drogy neváhají porušovat všechna lidská a občanská práva.
 
Pravděpodobně jedna z nejlepších adaptací Philipa K. Dicka, respektive určitě nejvěrnější. Na díle Richarda Linklatera je zajímavé, že původně vznikalo jako „normální“ hraný film, až v postprodukci bylo „převedeno“ do podoby animovaného díla. Právě animace dodává A Scanner Darkly působivě psychedelický tón (i když se právě nic psychedelického neděje). Snímek vám zkrátka několikrát pořádně zamotá hlavu.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

Barefoot Gen (režie: Mori Masaki, 1983)

Z velké části autobiografické dílo Moriho Masakiho podle mangy Keidžiho Nakazawa, vyrovnávající se se stále živou a bolestivou kapitolou japonských dějin - atomovým útokem na Hirošimu. Ústředním hrdinou je šestiletý odvážný chlapec Gen. Snaží se své rodině ve válečných časech pomáhat, jak jen může, ale ani jeho věčný optimismus nemůže zvrátit hrůzy dějící se všude kolem. Obzvlášť po tom, co dopadne atomová bomba a okolí se promění doslova v peklo. Snímek ukazuje nukleární katastrofu velmi otevřeně a bez ubrousků. Opravdu si uvědomíte, že takto nějak to tehdy mohlo v Hirošimě vypadat. A nejde o pěkný pohled. Barefoot Gen je svým silným protiválečným apelem často přirovnáván k legendárnímu Grave of the Fireflies, ačkoli v našich končinách není až tak známý. Snad mu trochu přidáme na publicitě i publikováním v tomto seznamu. Zaslouží si ji.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

It's Such a Beautiful Day (režie: Don Hertzfeldt, 2012)

Nezávislý animátor Don Hertzfeld natočil množství úspěšných a oceňovaných krátkometrážních děl, jeho It's Such a Beautiful Day byl ale jeho první vstup do dlouhometrážních vod. Ačkoli, ne tak docela. Režisér totiž do snímku zahrnul své tři předchozí krátké filmy - Everything Will Be Ok, I Am So Proud of You a It's Such a Beautiful Day. Spolu vytvářejí jednolitý příběh depresivního chlápka jménem Bill. Sledujeme ho v jeho denní rutině, vidíme jeho noční můry, vzpomínky na dětství a stále více chátrající psychické zdraví. Hertzfeldtovo experimentálně laděné dílo je plné černého humoru, surreální grotesknosti, ale i upřímné tragiky nad údělem lidského života. Extrémně jednoduchá, až na kost ohlodaná animace dokonale pasuje k melancholickému příběhu. Režisér se navíc dokáže zajímavě zamýšlet nad univerzálními tématy lidské existence, života a smrti. Rozhodně stojí za pozornost.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

The Plague Dogs (režie: Martin Rosen, 1982)

Už druhá adaptace románu Richarda Adamse v tomto seznamu, a opět v režii Martina Rosena. Dvojice psů uteče z laboratoře, kde se provádějí kruté pokusy na zvířatech. Radost ze svobody ale netrvá dlouho. Oba čtyřnozí chlupáči se musí potýkat s nepřízní okolní divoké přírody, která jim rozhodně nedá nic zadarmo. Kromě toho se po jejich stopách pouštějí i vojáci a novináři. Myslí si totiž, že psi v sobě nesou nákazu černého moru. Každodenní boj o život je ztvárněn mimořádně krutě a značně naturalisticky. Zatímco v případě Watership Down by snad bylo možné nechat se dívat i děti (a jen sem tam jim zakrýt oči), The Plague Dogs by už vaše ratolesti raději vidět neměly. Snímek obsahuje mnoho nepříjemných záběrů, včetně zmíněného experimentování a ty by ani citlivější diváci nemuseli rozchodit. Za zmínku ale tento titul rozhodně stojí - jeho atmosféra je skličující, temná a emocionálně vás totálně vyždímá.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky 

BONUS: La planète sauvage (režie: René Laloux, 1973)

Divoká planeta fakt dostane svému názvu, protože se opravdu jedná o divoký, ale hlavně divný film. Tipuji, že sedne asi spíše otrlejším a daleko ostřílenějším a náročnějším divákům. Děj se odehrává na planetě Ygam, obývané vyspělou rasou měnou Draagové. Lidé na planetě žijí také, ale ani náhodou nemají dominantní postavení. Naopak - pro Draagy slouží spíše na hraní, jako domácí zvířata. V divočině sice žijí lidské kmeny, ale ty se Draagové snaží vyhladit. Snímek Reného Lalouxe vznikal v československé a francouzské koprodukci a rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co v našich končinách vzniklo. Zvláštní strnulá animace a bizarní výjevy vyvolávají spíše úzkost, celému dílu nechybí obdivuhodná imaginace a velmi svá (až psychedelická) atmosféra. Zkrátka takový malý animovaný mindfuck. Za zkoušku nic nedáte, možná vás Divoká planeta osloví.

 

10 pořádně silných a depresivních animáků, které vás emocionálně rozeberou na součástky

 

A jsme na konci, přátelé. Doufáme, že jste si naši jízdu po všelijakých zákoutích dojemných či emocionální tíživých snímcích užili. Naše seznamy jsou samozřejmě nekompletní. Šanci můžete dát i následujícím snímkům: Waking Life, The Last Unicorn, The Iron Giant, Frankenweenie, The Prince of Egypt, James and the Giant Peach, The Secret of Kells, The Little Prince, Song of the Sea či The Wind Rises. Mnoho silných děl je možné nalézt také v rozlehlých vodách anime. Pokud máte svého černého koně, kterého jsme nezmínili, určitě nám dejte vědět v komentářích.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Tagy: top 10
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.