PlayerUnknown's Battlegrounds od studia Bluehole ohromilo herní svět.
Na YouTube i Twitch dorazila v posledních měsících revoluce. Hra PlayerUnkown's Battlegrounds, známá také pod zkratkou PUBG, ovládla streamovací služby a vtáhla do sebe samotné hráče i diváky. Pokud nemáš ponětí, o čem mluvíme, hra PlayerUnknown's Battlegrounds od Bluehole získala na Steamu Early Access v letošním březnu, ale dosud stihla prodat již několik milionů kopií. Hra se stala obrovským fenoménem a láme rekordy. V jednom momentě ji najednou hrálo až 500 000 lidí, což je více než GTA V či Counter-Strike: Global Offensive.
We just broke 500k! Thank you all so very much for your continuing support! <3 pic.twitter.com/FXnsy6twGX
— PLAYERUNKNOWN (@PLAYERUNKNOWN) 4. augusta 2017
Boj na život a na smrt
PUBG je hra battle royale žánru, tedy boj o přežití mezi jednotlivci nebo malými týmy, které jsou bez vybavení vhozeni do prostředí. Zbraně či jiné příslušenství si musí najít sami. Na mapě s kapacitou 100 lidí mohou být hráči seskupení ve dvojicích či čtveřicích, ale hrát můžeš i úplně sám. Samozřejmě proti sobě hrají týmy se stejným počtem hráčů, žádného 1v4 se bát nemusíš. Poslední hráč či tým na mapě vyhrává.
Mapa je poměrně rozlehlá, její rozměry se odhadují na 8x8 kilometrů. Každá hra začíná přeletem letadla nad krajinou, z něhož hráči vyskakují podle jejich uvážení. Na mapě si mohou vyhlédnout lokalitu, kam s padákem zamíří, ale pokud se více týmů vydá na stejné místo, boj o přežití může začít v prvních sekundách, a pokud ho prohraješ, tvá hra bude trvat možná tak minutu.
Vždy nový zážitek
Mapa je skutečně velkolepá a především nápaditá. Najdeš zde majestátní horu, pozoruhodné duny, nekonečná pole, farmářské osady, vojenskou základnu Sosnovka i husté lesy. Některé oblasti bývají bombardovány a není radno v nich zůstávat. Velkou pochvalu si vývojáři zaslouží právě za interaktivitu prostředí, které může hráč kdykoliv kreativně a strategicky využívat. Bez plazení se ve vysoké trávě či skrývání se za výmoly můžeš na vítězství jednoduše zapomenout.
Mapa zobrazuje vymyšlenou východoevropskou lokalitu a její mimořádně důležitou součástí jsou především stavby. Velké množství opuštěných osad se třemi domy i rozlehlých měst tak nabízí vždy nový zážitek a možnosti na obsazování lokalit. Když ti začnou kolem uší svištět kulky, začneš se cítit jako ve skutečné válce, i když technicky o žádnou válku nejde.
Bez vybavení nemáš šanci
Po celé mapě jsou náhodně rozmístěny zbraně, některé vzácnější než ostatní. Ať už si vezmeš útočnou AKM, těžkou zbraň, něco na odstřelování z dálky, nebo skončíš jen s pistolí, vždy si ji můžeš vylepšit různými upgrady, například tlumičem, red dotem či prodlouženým zásobníkem. I nejsilnější zbraně jsou dobře vybalancované a nic není neporazitelné.
Netřeba zapomínat na vlastní obranu. Po mapě jsou rozházené kusy oblečení, od obyčejného trička po policejní neprůstřelné vesty různé úrovně. Dále jsou zde lékárničky, pilulky na utlumování bolesti či obvazy, které hráče léčí. O něco vzácnější jsou vozidla, kterých je na mapě jen několik desítek. Vybavení můžeš získávat i z air dropů, které shazují letadla. O jejich příletu však má informaci každý hráč, proto se k nim hned vydat nemusí být vždy nejlepší nápad.
Kempením nezvítězíš
PlayerUnknown's Battlegrounds pořádně prověří tvůj postřeh, míření a také celkovou znalost hry. Pojmy jako výšková převaha či týmová hra zde hrají velkou roli. Hráč disponuje určitým zdravím, po jeho snížení na kritickou úroveň spadne a ještě několik sekund může být oživen jiným členem týmu (pokud nehraješ sám), když do něj nejsou vypálené další kulky. Sám však, ležíc na zemi, může dále střílet. Pokud by ale hráče nic nemotivovalo se hýbat, každý by si našel své vlastní místo, které by do skonání světa bránil. Je tu však jeden háček. Na žádném místě nemůžeš setrvat dlouho.
Blyštivá vrstva je přibližující se hranice zóny, mimo níž ti budou ubývat životy. Hranici zóny vyobrazuje i modrý kruh na minimapě
Na mapě existuje zóna, která se každých pár minut zmenší. Po dvaceti minutách je povolené území opravdu malé. Jak se zóna zmenšuje, koncentrace hráčů narůstá a přestřelky se množí. Počet hráčů tak ze stovky celou hru plynule ubývá. Pokud se nacházíš mimo zónu, tvé zdraví začíná rapidní rychlostí klesat. Pár sekund tě nezabije, ale taková minuta mimo zónu je již smrtelná. Navíc zóna se pohybuje rychleji než hráči, proto si třeba vše předem vypočítat.
Alpha verze si bere svou daň
Vše ve hře se děje rychle i přesto, že hry trvají asi 25 minut. Výsledek každého kritického momentu závisí na rychlosti a přesnosti zainteresovaných hráčů. Hra disponuje vlastní měnou nabízející možnosti například úpravy skinu hráče. PlayerUnknown's Battlegrounds je stále ještě nedobře optimalizována, což však trošku obhajuje Early Access stav. Je tu však ještě jeden problém a tím je taktika, kterou používají mnozí profesionální hráči.
Pokud si totiž snížíš grafiku na minimum, mapa najednou působí úplně jinak. Některé věci se vůbec nevykreslují a například pole jsou výrazně řidší. Ty tak můžeš vidět plazícího se hráče, on o tobě nemusí mít ani ponětí. Jasné, není to podvádění, vždyť každý si může snížit grafiku na minimum, ale jde rozhodně o věc, která nemá v této hře se solidním interfacem co dělat.
Dále, model jízdy auta bychom zařadili někam mezi San Andreas a taxi z první Mafie – mohlo to být i realističtější. Prehistorická Dacia toho navíc vydrží fakt hodně. S motorkou je však pořádná zábava. Hra je navíc velmi demotivující pro začátečníky. Po prvním zapnutí je totiž po hráči hozeno až příliš mnoho informací. Diverzita zbraní a jejich vylepšení je perfektní, ale hráč se může ze začátku cítit dezorientovaný. Pokud si tykáš s hrami jako Rust či H1Z1, PlayerUnknown's Battlegrounds by pro tebe měla být jasná volba. Hru si můžeš na Steamu zakoupit za 29,99 €.