Zavzpomínejte s námi na druhou polovinu nejznámějších televizních seriálů 90. let, které vás vrátí do dětských let.
Před nedávnem jsme vám přinesli první polovinu nejznámějších seriálů 90. let. V nich jsme si připomněli tituly jako Cosby Show, Krok za Krokem, Hercules, MacGyver či Strážci vesmíru. Ne všechny z nich můžeme považovat za kvalitní, avšak i navzdory mnoha nedostatkům zmíněných titulů jsme je prostě milovali. Seriálů, které jsme jako děti v tomto období sledovali, je však mnohem více, takže jsme pro vás připravili druhou část. V ní si zavzpomínáme na další „klenoty“ vysílané v našich televizích.
1. Frasier
I dnes začneme sitcomem a přeneseme se do deštivého města Seattle. V něm sledujeme osudy intelektuálního doktora Frasiera Cranea, který musí navzdory svým prvotním plánům začít žít v jednom bytě se svým jednodušším otcem. Frasier má také mladšího bratra Nielse a právě kontrast mezi sarkastickými a inteligentními bratry a jejich otcem a vlastně i mezi nimi samotnými přináší neustále konflikty a vzájemnou rivalitu. Frasier patří jednoznačně k nejlepším seriálům našeho výběru, protože se nespoléhá hlavně na primitivní formu humoru, ale těží převážně ze sarkasmu a sofistikovanějších vtipů.
2. Akta X
Od veselého Frasier přejděme na chvíli k mystické Aktě X. Mulder a Scullyová jsou agenty FBI specializujícími se na záhadné případy. Tato dvojice se nesporně zapsala do srdcí mnohých z nás. Jako dítě jsem záhadné mysteriózní případy opravdu prožíval velmi intenzivně a tento seriál patřil mezi mé oblíbené. Občas nějakou epizodu zachytím v televizi i v současnosti a rád se na ni podívám. Příběhy této dvojice se však z mého pohledu potýkaly s typickým problémem - klesající úrovní s každou další sérií. Zatímco první série byly originální, později se tvůrci uchylovali k částečné recyklaci nápadů. To však nemění nic na tom, že jde o jeden z nejlepších seriálů našeho dnešního seznamu. Pamatujete ještě na „The truth is out there“?
3. Buffy, přemožitelka upírů
Osudy krásné dívky jménem Buffy jsme mohli sledovat v kultovním seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Tato studentka je úplně stejná jako její spolužáci ze střední. Tedy až na fakt, že většinu jejího volného času tvoří zabíjení upírů. Naštěstí však má na pomoc své kamarády Alexe a Willow a občas se jí do cesty připlete i upír Angel. Děj je prostý: Buffy byla vyvolená, aby bojovala s upíry, démony a kdejakými netvory z jiného světa. O režii a scénář se postaral i Joss Whedon, režisér Avengers a Avengers: Age of Ultron.
4. Alf
Podivné malé a chlupaté mimozemské stvoření jménem Alf se na našich obrazovkách objevilo s výborným dabingem. I v tomto případě je dějištěm většiny epizod dům, ve kterém žije slušná rodina Tannerových. Těm se ze dne na den změní celý život, když u nich mimozemšťan Alf havaruje se svou vesmírnou lodí. Obyvatel planety Melmac se postupně stává členem rodiny, avšak před ostatními lidmi se musí stále skrývat. Sympatický a vtipný mimozemšťan milující kočky na slanině s rajčaty se stal jedním ze symbolů amerických seriálů konce 80. let a patří jistě ke kvalitnějším kouskům dnešního seznamu.
5. JAG
Myslíte si, že jsou Suits prvním úspěšným seriálem z právnického prostředí a NCIS prvním z prostředí námořníků?Pokud ano, tak jste na omylu. Průnik těchto dvou žánrů jsme mohli vidět v polovině 90. let v seriálu JAG z prostředí vojenské generální prokuratury. Úvodní znělku si pamatuji dodnes a také si pamatuji i to, že mi příběh přišel dost patriotický už tehdy, protože v něm bylo vidět obrovské množství techniky a amerických vlajek. Když nad tím celým teď přemýšlím, netuším, co mě na tomto jako dítěti mohlo bavit.
6. Walker, Texas Ranger
Kdo by neznal legendární kop z otočky Chucka Norrise? Ten se díky němu stal v prostředí internetu doslova legendou. Celý příběh je postaven primárně na postavě drsného, ale spravedlivého texaského rangera Cordella Walkera, kterému asistuje Jimmy Trivette. Jde o další jednoduchý námět a hlavní dějovou linií všech částí je likvidace záporáků po stovkách, aniž by byl Chuck Norris alespoň náznakem ohrožen. Tento seriál možná před dvaceti lety částečně fungoval, ovšem mám pocit, že čím je starší, tím je horší. Na dnešní poměry tedy jde o téměř nekoukatelný počin.
7. Čarodějky
3 ženy spojené sesterským poutem - Phoebe, Piper a Prue, objeví v podkroví knihu kouzel po jejich babičce v seriálu Čarodějky. Postupně všechny zjišťují, že po přečtení zaklínadla z knihy nabyly nadpřirozené schopnosti jako telekinezi, jasnovidectví či schopnost ovládání času. Do hlavních rolí sester čarodějnic byly obsazeny sympatické herečky Alyssa Milano (Phoebe), Holly Marie Combs (Piper) a Shannen Doherty (Prue). Další významnou postavou byl Cole (Julian McMahon), který kromě toho, že byl exmanželem Phoebe, byl i démonem z pekla. Sestry se tedy rozhodly využít své schopnosti k boji proti zlu. První série na tom byly ještě kvalitativně docela dobře, ale jak už bývá zvykem, ze zajímavého námětu se stala víceméně zamotaná telenovela. Nevím, jak to bylo u dívek, ale kluci u nás na škole vždy vedli rozporuplnou debatu o tom, která z čarodějnic je nejkrásnější.
8. Knight Rider
Kdo by neznal legendární inteligentní auto KITT a tehdejší sex symbol Davida Hasselhoffa? Ten se nám v hlavní roli představil jako bývalý policista Michael Knight. Díky spolupráci s Wiltonem Knightem dostává speciálně navržené auto pro boj se zločinci. Neznám asi nikoho, kdo by ve svých dětských letech Knight Ridera nesledoval (hovořící auto v kombinaci s akčními scénami bylo hlavně pro chlapce neodolatelné), nebo jej alespoň neevidoval. Roky však uběhly rychle, seriál se dočkal remaku (ještě horší než původní verze), z Hasselhoffa se stal alkoholik a na původního KITTA spoustu lidí úplně zapomnělo.
9. Roseanne
Vraťme se nyní k sitcomům, a to konkrétně k další americké rodině v seriálu Roseanne. V něm jsme měli možnost sledovat příběhy manželů a jejich tří dětí. Zajímavostí může být to, že mezi hlavní postavy patřili i Johny Galecki a Sara Gilbert (Leonard a Leslie z The Bing Bang Theory). Roseanne byla svou pointou podobná jiným americkým sitcomům z této doby. Ve srovnání s některými z nich však nešlo o moc kvalitní či vtipný výtvor. Roseanne byla přesto pro mě v dětských letech zábavná a měl jsem ji velmi rád.
10. Přátelé
Přátelé v našem dnešním seznamu samozřejmě nemohou chybět. Nebudeme určitě přehánět, když napíšeme, že jde o nejznámější, nejúspěšnější a nejoblíbenější seriál 90. let. Ústředními postavami je šestice přátel - půvabná Rachel, čistotná Monica, šílená Phoebe, intelektuál Ross, vtipálek Chandler a balič žen Joey. Ti tráví téměř všechen společný čas spolu a právě díky jejich rozdílným povahám vzniká u nich doma či v místní kavárně Central Perk množství vtipných situací. Jistě mi dáte za pravdu, že neexistuje moc lidí, kteří by Přátele neměli rádi a že i po řadě let jde o příjemnou oddychovku. Na úspěch chtěli navázat díky podobnému konceptu i tvůrci How I Met Your Mother, což se jim i částečně podařilo a právem je HIMYM nazýváno také jako Přátelé 21. století.
BONUS: Zmije
Pamatujete na ještě slabší odvar Knight Ridera (ne že by Knight Rider nebyl dost slabý sám o sobě) jménem Zmije? Jde o druhý seriál našeho seznamu postavený na souhře člověka a inteligentního auta. Pointa byla podobná jako u Knight Ridera. Hlavním hrdinou byl Joe Astor, bývalý člen zločinecké organizace. Ten se svým autem Dodge Viper bojuje právě proti organizaci, jejímž členem v minulosti byl. Viper měl velké množství zbraní a dokázal se během několika sekund přeměnit z civilního vozidla na bojovou verzi. Jinak ale tato krimi detektivka nijak nevyčnívala mezi jinými tuctovými kriminálkami. Zmijí tedy uzavíráme náš seznam a věříme, že jsme vás motivovali pustit si některý ze zmíněných seriálů a zavzpomínat na staré časy.
Našli jste v seznamu svůj oblíbený seriál z tohoto období? Pokud ne, jaký to je?