Vzácný úkaz na obloze si nenechali ujít ani fotografové. Modrý krvavý úplněk vykouzlil vskutku nádherné nebeské divadlo.
Konec ledna nabídl pozorovatelům oblohy v různých částech světa možnost zachytit vzácný jev, který se podle některých dostaví jen jednou za zhruba 150 let. Jedná se o úkaz označovaný jako „Super Blue Blood Moon“ (modrý krvavý superúplněk) a jedinečný je tím, že Měsíc se během něj ocitne hned ve třech zajímavých konstelacích.
Luna se na své pouti po oběžné dráze kolem naší planety dostává k Zemi nejblíže a takovému jevu se pak říká „superměsíc“. To proto, že vesmírné těleso opticky vypadá o 10–15 procent větší a dokonce až o 30 procent jasnější. A pokud přitom ještě dojde k úplňku, mluví se o takzvanému „superúplňku“. Oba tyto úkazy se přitom během ledna odehrály už podruhé.
Nenechte se ale zmást označením „modrý Měsíc“ nebo „modrý úplněk“. To totiž nemá se zabarvením Měsíce pranic společného a ve skutečnosti se jedná pouze o termín užívaný pro již druhý úplněk během jednoho kalendářního měsíce.
A odkud pochází označení „krvavý Měsíc“ či „krvavý úplněk“? Vysvětlení je jednoduché. „Ve chvíli, kdy se měsíční disk zcela ponoří do plného zemského stínu, nezmizí z oblohy úplně, ale většinou získá zvláštní naoranžovělé až rudé zabarvení,“ vysvětluje Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno. To proto, že Země je obklopena rozsáhlou atmosférou a její tenká linka láme sluneční paprsky, které tak pronikají i do zemského stínu. „A protože je nejvíce rozptylovaná modrá část spektra, zůstává už jen červená složka slunečního světla, která atmosférou prochází bez citelných ztrát. Z toho důvodu se někdy v souvislosti se zatměním mluví o rudém úplňku,“ dodává dále Gabzdyl.
Pozorovací podmínky nám však tentokrát bohužel nepřály, a jedinečný úkaz si tak v celé jeho kráse mohli vychutnat zejména pozorovatelé v Americe, Austrálii, Asii, Oceánii a dalších částech světa. My se na tento úchvatný jev však můžeme podívat alespoň prostřednictvím okouzlujících fotografií, které se lidem podařilo zachytit.
Není ale třeba zoufat, v noci z 27. července na 28. července 2018 totiž oblohu rozjasní další krvavý Měsíc, pro jehož pozorování bude mít Česká republika ideální podmínky.