Neděle 22. 4. 2018 svátek má Evženie

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.

Nejkrásnější fotografie krvavě rudého Měsíce z nejrůznějších koutů světa ti vezmou dech

Vzácný úkaz na obloze si nenechali ujít ani fotografové. Modrý krvavý úplněk vykouzlil vskutku nádherné nebeské divadlo.

3. únor 2018, 12:29

Vzácný úkaz na obloze si nenechali ujít ani fotografové. Modrý krvavý úplněk vykouzlil vskutku nádherné nebeské divadlo.

Konec ledna nabídl pozorovatelům oblohy v různých částech světa možnost zachytit vzácný jev, který se podle některých dostaví jen jednou za zhruba 150 let. Jedná se o úkaz označovaný jako „Super Blue Blood Moon“ (modrý krvavý superúplněk) a jedinečný je tím, že Měsíc se během něj ocitne hned ve třech zajímavých konstelacích.

 

 

 

Luna se na své pouti po oběžné dráze kolem naší planety dostává k Zemi nejblíže a takovému jevu se pak říká „superměsíc“. To proto, že vesmírné těleso opticky vypadá o 10–15 procent větší a dokonce až o 30 procent jasnější. A pokud přitom ještě dojde k úplňku, mluví se o takzvanému „superúplňku“. Oba tyto úkazy se přitom během ledna odehrály už podruhé.

 

Nenechte se ale zmást označením „modrý Měsíc“ nebo „modrý úplněk“. To totiž nemá se zabarvením Měsíce pranic společného a ve skutečnosti se jedná pouze o termín užívaný pro již druhý úplněk během jednoho kalendářního měsíce.

 

 

A odkud pochází označení „krvavý Měsíc“ či „krvavý úplněk“? Vysvětlení je jednoduché. „Ve chvíli, kdy se měsíční disk zcela ponoří do plného zemského stínu, nezmizí z oblohy úplně, ale většinou získá zvláštní naoranžovělé až rudé zabarvení,“ vysvětluje Pavel Gabzdyl z Hvězdárny a planetária Brno. To proto, že Země je obklopena rozsáhlou atmosférou a její tenká linka láme sluneční paprsky, které tak pronikají i do zemského stínu. „A protože je nejvíce rozptylovaná modrá část spektra, zůstává už jen červená složka slunečního světla, která atmosférou prochází bez citelných ztrát. Z toho důvodu se někdy v souvislosti se zatměním mluví o rudém úplňku,“ dodává dále Gabzdyl.

 

Pozorovací podmínky nám však tentokrát bohužel nepřály, a jedinečný úkaz si tak v celé jeho kráse mohli vychutnat zejména pozorovatelé v Americe, Austrálii, Asii, Oceánii a dalších částech světa. My se na tento úchvatný jev však můžeme podívat alespoň prostřednictvím okouzlujících fotografií, které se lidem podařilo zachytit.

 

Není ale třeba zoufat, v noci z 27. července na 28. července 2018 totiž oblohu rozjasní další krvavý Měsíc, pro jehož pozorování bude mít Česká republika ideální podmínky. 

 

 

 

 

Blood Moon Eclipse. Jan 31, 2018. . . . #bloodmoon #eclipse #balikpapan

Příspěvek sdílený ANDREASDS PHOTOGRAPHY (@andreasds),

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse2 komentáře
Diskuse je jen pro přihlášené
2 komentáře
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Jan Cícha3. únor 2018, 14:02

chybí vám tu jedna nádherná fotografie z česka, konkrétně sv. Hostýn, autorem je @BubutomFoto

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Matěj T.REDAKTOR3. únor 2018, 14:20

Máte pravdu, je super. Přidali jsme ji na začátek, díky! :)

0 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější