Z nespočtu snímků jsme vybrali základní desatero, které by měl vidět každý fanoušek válečných filmů.
Válka je téma, které pro svůj drtivý dopad na celé generace, zaměstnává řady umělců. O největších konfliktech, které zasáhly svět – první a druhé světové válce – byly napsány stohy knih a natočeny desítky filmů. Války takového rozsahu vytvářejí tisíce příběhů, z nichž si velká část pro svůj emocionální potenciál zaslouží umělecké zpracování.
Zároveň krutost, které byli lidé schopni, fascinuje celá pokolení, a tak i v moderní době vznikají filmy, které se vracejí ke konfliktům minulého století. A protože jde o téměř nevyčerpatelné téma, vznikají takové snímky, které svou originalitou předčí všechny ostatní.
A právě na ně se budeme soustředit v dnešním žebříčku. Protože válečné filmy máme rádi, rozhodli jsme se, že v redakci vybereme desítku těch nejlepších, které se zaobírají konflikty 20. století. Vynechali jsme tedy filmy s válečnou tématikou středověku, pozdějších dob a současného století.
Zároveň jsme dbali na to, aby ve výběru byly především válečné filmy, které obsahují záběry přímo z bitev, a tak jsme vynechali různá dramata a životopisné snímky, o jejichž kvalitách však nemáme nejmenších pochyb.
10. Pouta války
Pokud nechováte důvěru v asijský filmový trh, tenhle válečný snímek by vám pro ni mohl založit základy. Emocemi nabitý příběh si v ničem nezazdá se snímky hollywoodského střihu. Není divu, že Pouta války jsou přirovnávána k legendárnímu Zachraňte vojína Ryana.
Kvalitativně sice pokulhávají, ale v realistickém zobrazení bratrovražedné války jsou mimořádně silná. Příběh filmu se točí kolem mladého chlapce, který musí narukovat do války, když Severní Korea vtrhne do jejich domovské Jižní Koreji. Jeho bratr narukuje také, aby ho ochránil a nakonec se rozhodně pro nejvyšší oběť ve snaze svému bratrovi zachránit život.
9. Tenká červená linie
Režisér Terrence Malick přivedl tento opus na svět v hlavních rolích s těmi největšími esy. Pod střechou jednoho filmu se sešli Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney, John Cusack nebo Woody Harrelson. A i když se jedná o válečný film, dočkáte se spousty filozofických momentů, na úkor akčních scén.
Pokud však tomuto takřka tříhodinovému snímku podlehnete, užijete si rozhodně nejen báječné herecké výkony ústředních postav, ale také soundtrack, který ději dodává patřičnou atmosféru.
8. Stezky slávy
Režisér Stanley Kubrick je pojem a o jeho nekonvenčním přístupu k řemeslu svědčí každé jeho dílo. I jeho válečná prvotina obsahuje pro něj typické prvky. I díky jeho principům jde o jeden z nejsilnějších protiválečných filmů. Tato geniálně zobrazená hloupost zabíjení ve jménu státu je podkreslena trefnými hereckými výkony, a pak také zobrazení bojů, které i na dobu vzniku filmu působí až nepříjemně mrazivě.
Ústřední příběh o obvinění trojice francouzských vojáků ze zbabělosti pak jen podtrhuje spoluvinu všech nadřízených, a také těch, kteří jen poslouchají rozkazy.
7. Na západní frontě klid
Jedno z nejlepších zobrazení první světové války bylo natočeno už v roce 1930. Šlo o adaptaci slavného románu Ericha Maria Remarqua. Ten vypráví o mladíkovi jménem Paul, který je pln ideálů a na frontu se těší. Když však doráží na místo, zjišťuje, jak ohromně se mýlil. A jak ohromně zbytečná a krvavá vřava v těch místech panuje.
Snímku neubírá stáří na genialitě, a to i v případě scén ze zákopů, které jsou podány mimořádně působivě. Vůbec byste neřekli, že koukáte na téměř 90 let starý film. Takto staré dílo má samozřejmě své mouchy dané stářím, ale obsahuje řadu památných scén, především tu závěrečnou.
6. Apokalypsa
Přesuňme se ale do dob války ve Vietnamu. Konflikt, který společnost odsoudila, je zde zobrazen v té nejintenzivnější podobě. Ne až tak, co se týče počtu krutých přestřelek a napalmových útoků, ale zejména atmosféry. Bezmoc, deprese a strach na vás budou dýchat z obrazovky po celou dobu stopáže.
Jde o pouť jednoho muže a jeho oddílu, která postupně ukazuje veškerá zvěrstva, která tento konflikt vyvolal. Oním zmiňovaným je Kapitán Willard, který má za úkol dopadnout zběha a jeho skupinu. Když však doráží až k němu, zjišťuje, že válka není jen o plnění prostých rozkazů, ale že má i svůj pekelný rozměr. A právě ten je v Apokalypse rozebrán na kost.
5. Nejdelší den
V roce 1962 vznikl válečný velkofilm do té doby nevídaných rozměrů. Tříhodinové zobrazení Dne D z pohledu všech zúčastněných stran je nadčasové. I dnes si jej vychutnáte, protože takto vyobrazené vylodění na plážích v Normandii jen tak někde nenajdete.
Velkým bonusem je také to, že si snímek velmi zakládá na faktech, a tak si můžete připomenout historii a prožít masivní scény, v nichž na scéně běží stovky komparzistů a vy jen lapáte po dechu. Minusem může být vyobrazení Američanů a Němců, které je dělí na dobré a zlé a je tedy černobílé jako film samotný.
4. Olověná vesta
Geniální Stanley Kubrick podruhé. Tentokrát si vzal na paškál vyobrazení válečného konfliktu ve Vietnamu. Popsal jej formou příběhu muže, kterému je přezdíváno Vtipálek. Snímek je rozdělen na dvě části, přičemž ta první se odehrává ve výcvikovém táboře, kde není nouze o tvrdost. Nejvýraznější postavou je zde krutý instruktor, který mladíkům dává do těla a nikoho nenechá vydechnout.
Ještě zajímavější je druhá část filmu, které se odehrává už ve válečné vřavě. Kubrick se zde zaměřil hlavně na psychické vypětí mládenců, kteří jsou krvavým peklem, v němž se ocitli zlomeni a musí vystoupit proti svým přesvědčením. A to včetně Vtipálka.
3. Most přes řeku Kwai
Mnohokrát citovanému kultu patří jeho místo právem. A přestože v něm nejde ani tak o řinčení zbraní, skutečná válka v něm probíhá na psychologickém poli. Snímek, který obdržel sedm Oscarů, vypráví o britské vojenské posádce, která je zajata a umístěna do japonského zajateckého tábora.
Muži se však nehodlají poddat tlaku Japonců, a tak tvrdě pracují, a to na stavbě mostu přes řeku Kwai. Aby zajatci ukázali převahu, chtějí vybudovat most té nejvyšší a nejpreciznější kvality. To se jim nakonec daří, problém však přichází, když dorazí spojenecká jednotka, která jej chce odpálit.
Snímek samotný těží z výkonů hereckých legend jako William Holden a Alec Guinness a dokáže diváka strhnout i přes svou nadměrnou stopáž.
2. Četa
Podle všech měřítek nejlepší film, který byl natočen o válce ve Vietnamu. Významný podíl na tom bude mít i fakt, že režisér Oliver Stone si válečným peklem vietnamské džungle sám prošel. Na plátno se mu jej povedlo převést excelentně, a to i díky perfektnímu výběru herců.
Perfektní Charlie Sheen a neuvěřitelně autentický Willem Dafoe, zahráli své role tak přesvědčivě, že jsem chvíli byl opravdu vtahován s nimi do dějiště války. A právě zobrazení reality v její plné ohavnosti je nosným prvkem filmu. Ten je vybroušen k dokonalosti a doplněn scénami, které vás emocionálně rozervou a budete si je ještě dlouho pamatovat.
1. Zachraňte vojína Ryana
Zaslouženě kultovní film Stevena Spielberga je materiál, který bude velmi těžké překonat. Vylodění v Normandii v jeho plné kráse a nasnímané tak dokonalým řemeslným způsobem, že kulky téměř létají kolem vaší hlavy.
Nejde však jen o realistické vyobrazení konfliktu bez příkras, ale také o příběh, jehož geniální scénář ve vás rozproudí ty nejhlouběji usazené emoce. A ač můžete Spielbergovi vyčítat přílišný patos a patriotismus, filmu to na kvalitě příliš neubírá.