Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 22. 2. 2020 svátek má Petr

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Vybrali jsme
1
Peter Pavlík
21. březen 2018, 11:01
Čas čtení: 7:03

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

Mel Gibson a Danny Glover jako milované policejní duo.

Peter Pavlík
21. březen 2018, 11:01
Čas čtení: 7:03
Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň
Zdroj: Warner Bros.
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

„I'm too old for this shit“

 

Filmové plátno zná řadu nerozlučných dvojic, které se staly legendami. Laurel a Hardy, Butch Cassidy a Sundance Kid, případně komediální dvojice Bud Spencer a Terence Hill. Aby jejich interakce fungovala, je třeba najít co nejvíce funkčních znaků, které je rozdělují a zároveň spojují.

 

Z jejich rozdílných charakterů následně vzniká pro diváka mnoho atraktivních situací. A ne pouze komických, jak by se na první pohled mohlo zdát. V našich kultovinách se budeme tentokrát věnovat sérii, obsahující jednu z nejpopulárnějších dvojic kinematografie. Smrtonosné zbrani.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Dvojice detektivů Martin Riggs a Roger Murtaugh se objevila ve čtyřech celovečerních filmech a jejich příběhy se již stihly nesmrtelně zapsat do srdcí fanoušků. A jak to v podobných případech bývá, všechno to mohlo být jinak.

 

Psal se rok 1982 a kinosály se s úspěchem prohnala akční komedie 48 hodin. Producent Joel Silver zavětřil úspěšný model a hledal způsob, jak na úspěchu eskapád Eddieho Murphyho a Nicka Nolteho navázat.

 

Volba padla na scénář začínajícího Shanea Blacka. Příběh dvou válečných veteránů, momentálně policistů, vypadal lákavě. Mísil zajímavé postavy, akci a humor. I když ne v takové míře jako ve finální podobě. Původní verze byla totiž mnohem temnější a vlastně s titulem, který jsme nakonec viděli, neměla moc společného.

 

Na zjemnění výsledku byl budoucím režisérem Richardem Donnerem najat Jeffrey Boam. To však už předbíháme. První režisérskou volbou byl Ridley Scott. Po špatných zkušenostech s natáčením Blade Runnera ho ale studio odmítlo.

 

Dalším z oslovených se stal legendární Leonard Nimoy. Spock z původního Star Treku. Ale ten, i kvůli zmiňované pochmurnosti, neprojevil zájem a odešel si natočit remake francouzského hitu Tři muži a nemluvně.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Zajímavé je, že tato slušná (i když už téměř zapomenutá) komedie dokázala vydělat více než první Smrtonosná zbraň. Z krátkodobého hlediska to byl tedy dobrý tah. Jeho místo nakonec zastoupil Richard Donner. Skvělý řemeslník a zejména žánrový chameleon.

 

Už v té době měl na kontě tři budoucí klasiky a navíc každou v jiném žánru i stylu. Nebo znáte rozdílnější filmy než horor Přichází Satan, komiksovku Superman a dětské dobrodružství Goonies?

 

Klíčovým aspektem úspěchu projektu však bylo herecké obsazení. Zvažování byli například Kurt Russell, Patrick Swayze, Liam Neeson, Michael Douglas nebo Bruce Willis. Paradoxem je, že posledně jmenovaný odmítl roli kvůli Smrtonosné pasti, kterou odmítl Mel Gibson. Příští Martin Riggs.

 

Ve scénáři nebyla rasa jeho partnera definovaná a hledal se prostě někdo, kdo by měl s Gibsonem potřebnou chemii. Volba padla na Dannyho Glovera. Oba představitelé si okamžitě padli do oka a vůbec nevadilo, že Glover byl o deset let mladší, než předepisoval scénář. Jeho hláška „I'm too old for this shit“ stihla i tak zlidovět.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Natáčení začalo v srpnu 1986 a neobešlo se bez nepříjemností. To, že Mel Gibson během natáčení kouřit dvě krabičky denně a občas musel během akčních scén dostávat kyslík, nebyl ten největší problém. Produkci totiž postihla nehoda, kdy byl na motocyklu zabit slavný kaskadér Dan Robinson. Právě jemu je věnován tento film.

 

Po ukončení natáčení se šlo tradičně do střižny, ale výsledný produkt byl i přes humorné vsuvky stále příliš temný. Padlo tedy rozhodnutí ho zlehčit. Na podlaze střižny tak skončila například první Riggsova scéna.

 

V původním openingu se dostal pod vlivem alkoholu do potyčky v baru. Následkem zjemnění byla vystřižena scéna se sniperem ohrožujícím děti ve škole a také původní závěr.

 

V něm se Riggs s Murtaughem rozejdou a zavřou si dveře k případným pokračováním. Když však tvůrci viděli, jak navzájem parádně fungují, použili alternativní konec, který známe. Všechny tyto scény naleznete na DVD čtvrté části.

 

Premiéra byla 6. března 1987 a úspěch v kinech byl velký. Při rozpočtu 15 milionů dolarů se podařilo utržit přes 120, z čehož více než polovina pocházela z domácí půdy. Tomuto výsledku rovněž jistě přispěl i legendární recenzent Roger Ebert.

 

Ten označil film za nejen skvělý akční thriller, ale také funkční drama. A to muselo diváky zaujmout.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Nezapomínejme, že se pohybujeme v osmdesátých letech. Kina valcovali neprůstřelní hrdinové jako John Rambo, případně John Matrix z Komanda. Na rozdíl od titulů dvojice Schwarzenegger/Stallone však Smrtonosná zbraň nabídla i jev, který nebyl v tomto žánru využíván.

 

A tím byla civilnost. Donner nabídl návštěvníkům kina lidi z masa a kostí. Byli zranitelní a zdaleka ne dokonalí.

 

Hlavní hrdina se sebevražednými sklony byl totiž v té éře něčím nevídaným. Projekt dokonce získal oscarovou nominaci. I když pouze v technické kategorii za nejlepší zvuk. Nenápadně tak začala žánrová revoluce, dokonaná o rok později Smrtonosnou pastí. Pokud si tyto dvě série pletete, věřte tomu, že tomu tak být nemuselo.

 

Na videokazetách totiž při úvodním titulku zazní překlad názvu jako Vražedná zbraň. Titul z obalů však byl lákavější a u něj už navždy zůstalo. Do našich kin se však vinou socialistické cenzury nedostal. Prvním filmem série, který jsme si mohli vychutnat na plátně, tak byla až dvojka. I to až tři roky po její premiéře.

 

Pokračování bylo otázkou času a přišlo po dvou letech. Původní scénář Shanea Blacka končící Riggsovou smrtí byl odmítnut a budoucí autor Posledního skauta a třetího Iron Mana zůstal pouze u tvorby základního příběhu.

 

Projekt po něm převzal již zmíněný Jeffrey Boam. Tentokrát už jako hlavní scenárista. A tón jedničky zlehčil.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Přibylo více humoru a na jeho pořízení byla napsána postava Lea Getze. Joe Pesci se role zhostil s obrovskou chutí a bez něj si už tuto sérii nedokážeme představit. Při tvorbě svého charakteru se inspiroval návštěvou Disneylandu s Mickeym Rourkem.

 

Jeho neustále „okey, okey, okey“ pochází z historky, kdy se dvě hvězdy ptaly na informace a dotyčný jim je vysvětloval za neustálého opakování tohoto slova.

 

Rozpočet byl navýšen téměř o polovinu a za 28 milonů se dalo natočit mnohem více epických akčních scén než v relativně komorní jednotce. Vzhledem k zjemňování vyznění první části je obrovským paradoxem, že dvojka se během natáčení stávala „temnější“.

 

V původním scénáři měla totiž hrdinova nová láska Rika s tváří Patsy Kensit přežít. Dokonce je natočen i konec, kde se jako pár s Riggsem chystají na oslavu díkuvzdání k Rogerově rodině.

 

Rovněž závěr zůstal relativně otevřený. V té době nikdo nevěděl, zda se tvůrci pustí do dalšího pokračování. Schválně si zkuste prohlédnout poslední scénu této části bez vědomí toho, že se bude v sérii pokračovat. Zraněný Riggs ležící v Rogerově náruči za zvuků Knocking on Heaven's Door rozhodně není stoprocentní happy end.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Po premiéře však bylo okamžitě jasné, že se bude pokračovat. Tržby oproti prvnímu dílu narostly, což bylo koncem osmdesátých let neuvěřitelný jev. Diváci nakonec nechali v pokladnách po celém světě téměř 228 milionů dolarů.

 

Divácké reakce byly díky větší porci humoru ještě příznivější a mnoho lidí považuje druhou část za nejzdařilejší díl série. A není divu. Scény jako bomba na záchodě, „prcgumovník“ nebo útok na přívěs se už dávno staly legendárními. Film získal nominaci na Oscara za střih zvukových efektů.

 

A krasojízda mohla pokračovat.

 

Premiéra trojky proběhla v roce 1992 a v té době už byl ze série skutečný fenomén. Mezitím se samozřejmě vyrojilo množství napodobitelů a žánr buddy movies začal být čím dál tím více populární. Dokonce i Sylvester Stallone si „opatřil“ parťáka s tváří Kurta Russella.

 

Řeč je samozřejmě o hitu Tango a Cash, jedné z nejlepších napodobenin tohoto vzorce. Rozpočet opět narostl, i když vzrůst na 35 milionů nebyl tak výrazný jako v případě druhého dílu.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Úspěch si však vybral svou daň. Ze scénáře napsaného opět Boamem, za spolupráce Roberta Marka Kamena, téměř úplně vymizely temné podtóny. S výjimkou Rogerových výčitek svědomí už jde o čistokrevnou akční komedii. Ačkoli původní myšlenka byla jiná.

 

Nová postava ztvárněná Rene Russo měla být původně muž se sebedestruktivními sklony připomínajícími Riggse v první části. Nakonec se od toho upustilo a prim zde hrají téměř sitcomové situace a velkolepé akční scény. Tvůrci měli v tomto případě velké štěstí.

 

Kvůli úvodnímu výbuchu byla vyhozena do povětří skutečná budova. V Orlandu na Floridě chtělo město zničit svou radnici a tak nabídlo filmařům, zda by ji nechtěli vyhodit do povětří. Producent Joel Silver samozřejmě ochotně souhlasil.

 

Zaplatil městu 165 tisíc dolarů a obě strany byly spokojeny. Poslanci vydělali a filmaři získali za minimální náklady velkolepý opening.

 

Prostředí určené pro finále bylo rovněž určeno k likvidaci. Šlo o neúspěšný developerský projekt domů pro boháče. Hlavní podmínkou pro štáb bylo, aby ho celý zničili. Prostě sen každého producenta akčních filmů.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Definitivní změna tónu série diváky trochu zaskočila, ale kladné ohlasy byly opět v ohromné převaze. A rovněž zvědavost na nové dobrodružství populární dvojice detektivů. Otvírací víkend v hodnotě 33 milionů dolarů patřil ve své době k jedním z největších v historii. Trajektorie vzestupných tržeb také pokračovala. Nakonec se výsledky zastavily až těsně nad 321 miliony dolarů.

 

Je proto překvapivé, že diváci se pokračování dočkali až po dlouhých šesti letech. Klíčovou roli v tom zajisté hrála neochota Mela Gibsona se do své slavné role vrátit.

 

Nakonec však producent našel 25 milionů důvodů, proč by tak měl učinit. V té době už úspěšný producent a oscarový režisér (Statečné srdce), tak nakonec na tehdejší rekordní honorář kývl.

 

Vrátily se rovněž všechny další oblíbené postavy a také několik nových. Nejvíce pozornosti na sebe zaměřil Jet Li jako hlavní záporák.

 

Jackie Chan odmítl ztělesnit zápornou postavu a Silver tak sáhl po další velké hongkongské hvězdě. Pro něj to znamenalo velký vstup do továrny na sny a diváci dostali jednoho z nejlepších záporáků série.

 

Dalším výrazným přírůstkem byl komik Chris Rock. Bylo tedy jasné, že návrat ke kořenům se nekoná a bude se pokračovat v humornějším podání.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Rozpočet byl neuvěřitelných 140 milionů dolarů (dobové zprávy hlásily 90) a tvůrci neponechali nic náhodě. V dokonalém stroji se však něco zaseklo a čtvrtý díl zklamal. Přepálené humorné eskapády se dostaly do popředí před příběhem a Smrtonosná zbraň definitivně ztratila kouzlo. Civilnost a realističnost byly definitivně pryč.

 

V žádném případě však nešlo o špatný či průměrný počin. Postavy byly stále sympatické, akční scény velkolepé (hlavně dálniční honička je stále úžasná) a příběh měl dobrý spád. Směrování atmosféry však bylo pro mnoho lidí studenou sprchou. Odrazilo se to i na tržbách. Ty byly poprvé nižší než v případě předchozího dílu.

 

Konečný součet 285 milionů dolarů tak musel být pro tvůrce zklamáním. Solidní, ale ne úžasné výsledky byly určitě zapríčenené i změnou doby. Akční komedie již byly mimo kurz a do popředí se dostávaly vizuálně stylizované akčňáky.

 

Jako například boční projekt Silvera a Warnerů k tomuto filmu. Jistý Matrix.

 

Kultoviny, které musíte vidět: Napínavá, vtipná a nezapomenutelná Smrtonosná zbraň

 

Na otázku, zda bude pětka, se zdvořile odpovídalo, že nikoho před lety nenapadlo, že by mohla být dvojka. Gloverova kariéra se nikdy pořádně nenastartovala a Mel Gibson se začal soustředit na vlastní režijní projekty. Jednou za čas se uzavření série sice připomíná, ale její reálný návrat je nepravděpodobný. A možná je to dobře.

 

Při vzpomínce, kam se dopracovala příbuzná Smrtonosná past a v jakém stylu se nyní točí podobné žánrovky, buďme rádi, že série skončila se ctí. Seriál na motivy této nesmrtelné klasiky je toho důkazem.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Warner Bros. Tagy: Kultoviny, lethal weapon, smrtonosna zbran
Ohodnoť článek
26
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.