- produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
- sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
- násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
Řada skvělých a kultovních hororů mohla být o několik scén delší. Pomohlo by to ději nebo naopak?
Hororové filmy jsou založeny na snaze divácké obecenstvo vystrašit a v některých případech jej mají znechutit. A i když jsou slavné horory plné scén, které vás šokují a budete si je dlouho pamatovat, možná vás překvapí, že řada scén z nich musela být vystříhána.
Ať už jde o příliš brutální záběry nebo explicitní sexualitu, je pravdou, že nás filmový štáb hororových snímků mnohdy ochudil o celou řadu pikantních záběrů.
A to nemluvíme o béčkových filmech, ale o legendárních klasikách, které by s podobnými scénami dosahovaly zcela jiných nuancí.
Pojďme si přiblížit desítku scén vystřižených ze slavných hororových filmů pro svou brutalitu, krvavost či nevhodnost.
Vetřelec
Vetřelec od Ridleyho Scotta dokázal celému světu, že strach se nejlépe buduje pozvolna. Musíte přečkat řadu stísněných minut na vesmírné lodi uprostřed vesmíru, než se poprvé ukáže hrozivý xenomorf, decimující posádku.
Dusnější atmosféru než tu na lodi Nostromo naleznete v málokterém filmu. Vystřiženou scénou, je ta s kapitánem lodi Dallasem (hraje ho Tom Skerritt). V kinoverzi jej napadnou xenomorfové, když leze ventilačními šachtami.
Chybějící scéna, kterou režisér vypustil do světa až několik let po premiéře, ukazuje Dallase smotaného do vetřelčího kokonu. Ripleyová na něj narazí a rozhodne se ho usmrtit plamenometem, aby jej ušetřila trápení.
Vetřelci
Pokračování Vetřelce si vzal do rukou tehdy čerstvě proslavený režisér James Cameron. Ten si získal jméno díky Terminátorovi.
Mimo řady skvělých nápadů bylo výborným tahem také obsazení Paula Reisera, původně komika, jenž si zahrál protivného úředníčka, kterému postupem stopáže nepřejete nic jiného, než aby ho už konečně nějaký xenomorf odklidil z cesty.
Jeho postava se jménem Burke je skutečně xenomorfem napadena. V odstraněné scéně pak vidíme, jak je zabalen do kokonu a žadoní o pomoc.
Ripleyová jej v tomto stavu najde. Když zaslechne jeho prosby a tvrzení, že uvnitř jeho těla se klube vetřelec, strčí mu do ruky granát a odchází. Badass.
Kanibalové
Pokud jste považovali The Blair Witch Project za první velký found footage film, sekli jste se o pár let. Touto technikou natočený snímek dorazil do kin už v roce 1980.
Režíroval jej Ruggero Deodato a udělal z něj kultovní počin, který je děsivý i po 38 letech od svého uveřejnění. Může za to neobvyklá mediální taktika, kdy režisér podepsal s herci smlouvu, že se nebudou ukazovat na veřejnosti, protože mají podle filmu být po smrti.
Při natáčení zemřelo i několik desítek zvířat a na plátno se dokonce dostala scéna, kde herci porcují želvu zaživa.
Jedna scéna se však do kin nedostala. Byl jí záběr na mrtvolu (panáka obaleného masem), která byla ponořena do vody a ožírána piraňami.
Žádné očekávané krvavé představení se však neodehrálo, piraně maso jen v klidu a pomalu pojídaly.
Moucha
V roce 1986 natočil David Cronenberg remake kultovního snímku Moucha z roku 1958. Ten vypráví o muži, který experimentuje s výrobou přístroje, jenž by mohl živočišnou formu teleportovat.
Při jednom pokusu, který dělá na vlastní kůži, k němu však do přístroje vletí moucha, a tak se na druhé straně objevuje jako napůl člověka, napůl moucha.
Ve vystřižené scéně chce nalézt řešení své proměny, a tak se rozhodne k experimentu. Do teleportů vloží paviána a kočku. Zvířata se však promění v podivný mix dvou živočišných druhů.
Sledovat zmutované zvíře se dvěma hlavami, následně umláceného železnou trubkou, však nezvládlo testovací publikum a bylo rozhodnuto, že scéna ve filmu nemůže zůstat.
King Kong
Vraťme se do roku 1933. Natočen byl megalomanský film s obřím opičákem, z nějž se postupem let stal kultovní materiál.
Řada remaků však nemůže nahradit původní originál. Ten je působivý i po tolika letech od své premiéry. Slavný příběh obsahoval krom klasického příběhu s Kongem a jeho blonďaté obětí ještě jednu scénu.
K vidění v ní byl pád námořníků prchajících před Kongem. Jejich cesta skončila zřícením do srázů plného gigantických pavouků, kteří je sežrali. Zní to úžasně, že?
Producent Merian C. Cooper byl ale jiného názoru. A jelikož tehdy bylo běžné nepoužitý materiál neskladovat nebo jej rovnou ničit, nedochovala se ani tato scéna.
Nicméně, Peter Jackson, režisér remaku z roku 2004, se rozhodl ji přetočit. Byla součástí DVD a prohlédnout si ji můžete pod tímto odstavcem.
Vyvrženci pekla
V určitých kruzích kultovní krvák Roba Zombieho se sice nemůže chlubit všemi možnými kvalitami, ale jeho syrovost prostě funguje. Film se navrací k sedmdesátkovým exploitation kouskům, a to otevřeným násilím a brutalitou.
Ústředními hrdiny je rodina psychopatů, která krutě vraždí jednu postavu za druhou. Jedné drsné scény jsme se však nedočkali. Objevila se v ní Rosario Dawson jako sestřička během hovoru s policistou. Ten však po chvíli odejde a ženu zezadu napadá pacient a trhá její krk na kusy.
Následně vidíme, že oním šílencem je Dr. Satan ze Zombieho předchozího filmu Dům tisíce mrtvol. A právě proto se režisér rozhodl scénu vyškrtnout. Návrat k předchozímu filmu se mu nakonec znelíbil.
Horizont událostí
Brutální hororové sci-fi z roku 1997 má řadu příznivců i odpůrců. Polarizující snímek v kinosálech pohořel, ale nakonec si ho našlo publikum lačnící po brutálních filmech a zajistilo mu kultovní status nákupem v DVD distribuci.
Horor se odehrával v budoucnosti a vyprávěl o vesmírné lodi hledající další loď, která se předtím ztratila. Jejich objev lze označit za hrozivý.
Členové posádky mají halucinace a jsou násilní, čehož výsledkem je jedna z nejdrsnějších podívaných, které v rámci Rkového ratingu uvidíte.
Aby se do něj tvůrci vešli, museli film ostříhat o celou řadu brutálních výjevů. Jedním z nich je scéna, v níž hlavní hrdiny pronásleduje člověk stažený z kůže.
Čelisti
Spielbergův epos a film, který tisícům diváků nahnal panický strach z koupání v moři, vypráví o bílém žralokovi útočícím na návštěvníky pláže. Zabíjí je v mělkých vodách, což je velmi neobvyklé a značit to má jeho lidožravost.
V jedné z nejslavnějších scén filmu je malý chlapec, Alex Kintner, napaden žralokem kousek od pláže na nafukovacím lehátku. Vodní dravec jej napadne zespodu a za stříkání krve jej pozře.
A přestože už nyní jde o velmi emotivní a děsivý moment, měl být ještě delší. Původně totiž vznikl i záběr, v němž je vidět, jak plující žralok chlapce nabírá do úst. Scénu si můžete prohlédnout zakompovanou ve filmové verzi.
Lék na život
Mrazivý thriller s hororovými prvky od Gora Verbinskiho vypráví příběh mladého muže vyslaného svou společností do Alp, aby zde z wellness centra vyzvedl majitele firmy.
Ten však není nikde k sehnání a hlavní hrdina se znenadání stává pacientem tohoto stále podivnějšího ústavu. Děj je mrazivý a i když by mohl lépe tlačit na pilu a trochu okořenit závěr, pořád je o výbornou podívanou.
Dle mého by ji ještě o stupínek výš zvedla vystřižená scéna, v níž je hlavní hrdina ponořen do nádrže s vodou a hlavou se mu míhají vize.
Sinister 2
Po parádní podívané v podobě prvního Sinistera přišlo pokračování, které se s ním jen těžko může měřit. Propadák sice dokázal některými scénami s Bughuulem ještě zapůsobit a občas chytal odlesky jedničky, ale byl spíše zklamáním.
Je třeba ale vyzdvihnou jednu scénu, která byla vystřižena, a to i přesto, že emocionálně dobře rozvíjí děj a působí mrazivě i samostatně. Je v ní chlapec sestřelující plechovky prakem. Když je však shází, na plotě přistane ptáček. Chlapec naň míří, ale vystřelit nedokáže.
V tu chvíli přichází jeho bratr, ptáčka sestřelí, následně k jeho mrtvolce dorazí a rozdupe ji. Poté ji zahodí. Vše sleduje z okna jeho matka.
Bonus: Paranormal Activity
Paranormal Activity v roce 2007 rozdělilo publikum na dvě poloviny. Jedni ocenili originalitu, druhé film nebavil a viděli v něm jen zdlouhavou nudu, v níž se toho moc neděje. Pravdou je, že horor přes svůj maličký rozpočet dokázal vydělat hromadu peněz a dočkal se šesti pokračování.
Jedná se o horor snímaný kamerami v obyčejném domě. Sledujeme rodinku a její každodenní rutinu, tu však narušují postupně se stupňující paranormální jevy.
Verze filmu, která byla distribuována do kin končí záběrem, v němž posedlá hlavní hrdinka vrhá svého muže proti kameře a směje se. Natočen byl však brutálnější závěr. Ústřední postava ženy v něm v přízemí zavraždí svého manžela a následně dojde před kameru a velkým nožem si podřízne krk.
První verze byla do kin zasazena z důvodu, že tvůrcům připadala efektivnější. Existuje i třetí konec, v němž do domu přijíždí policie. Do bonusu tuto scénu zařazujeme, protože nejde o vystřižený moment, ale náhradní konec.
Které z vystižených scén měly podle vás ve filmech zůstat?