Věděl jsi, že skladba Hakuna Matata neměla vůbec vzniknout?
Upozorňujeme, že následující článek bude obsahovat spoilery z Lvího krále (1994)!
Příchod upoutávky k novému Lvímu král nás dokonale přenesl o více než 20 let zpátky a dovolil nám zavzpomínat na dětské časy. V rámci připravovaných klasických pohádek od Disneyho patří Lví král rozhodne mezi ty nejočekávanější, což dokazuje i menší šílenství, které vypuštění debutového traileru vyvolalo.
Ve prospěch toho, že se na Lvího krále těší opravdu mnozí diváci, svědčí i fakt v podobě trhání rekordů. Jde totiž o oficiálně 2. nejsledovanější trailer (prvenství má Avengers: Infinity War), který si za 24 hodin zhlédlo více než 224 milionů lidí. Předpokládá se, že miliardové tržby jsou tedy téměř úplně jisté.
Hlasy postavám v připravované novince propůjčí Donald Glover, Seth Rogen, Keegan-Michael Key, Chiwetel Ejiofor, Billy Eichner, Alfre Woodard, Beyoncé či John Oliver, přičemž dabování Mufasy se znovu ujme James Earl Jones. Film se do našich kin dostane 18. července 2019.
Se Lvím králem z roku 1994 se spojuje opravdu velké množství menších či větších zákulisních informací, ze kterých jsme si pro tebe vybrali desítku těch nejzajímavějších. Pokud tě láká zjistit, jak měl vypadat alternativní závěr filmu nebo v čem se filmaři inspirovali nacisty, určitě čti dál.
Nala byla vyhoštěna Scarem, protože ho odmítla
Ve výše přiloženém videu můžeš vidět dospělého Simbu, který musel Timona a Pumbu zachraňovat před hladovou lvicí. Jak se po krátkém souboji ukázalo, zmiňovaným agresorem byla jeho dávná přítelkyně Nala. Ta od Simby žádala, aby se vrátil domů a zaujal místo právoplatného krále.
Neřekla mu však, že v blízkosti vzdálené džungle se nacházela, protože byla vyhoštěna. Důvod? Když Nala vyrostla, začala být v očích zlověstného Scara kráskou k pohledání.
Jeho city však jednoznačně nebyly opětované, a proto se samozvaný vládce Scar rozhodl poslat Nalu do vyhnanství. Tato verze byla alespoň původně plánovaná, než ji scénáristé smetli ze stolu. Myslíme si ale, že tento detail snímku až tak moc nechybí.
Na Lvím královi pracoval „béčkový“ tým
Disney mnohokrát pracuje na více projektech najednou, a proto se musí rozhodovat, koho ke kterému filmu vlastně přidělí. Vzhledem k tomu, že v období Lvího krále vznikala také Pocahontas, u které se předpokládal větší úspěch, na Lvího krále zůstal jen takzvaný „béčkový tým“.
Tehdejší elitu Disney si tedy ukradla právě Pocahontas. Nakonec však u diváků i kritiků zabodoval právě zmíněný Lví král. Chlapce a dívky z „B týmu” si následně muselo studio určitě velmi pochvalovat.
Skladba Hakuna Matata neměla nikdy existovat
Dnes je těžké tomu opravdu uvěřit, ale skladba na motto Hakuna Matata nebyla zpočátku vůbec plánovaná. Místo toho měli Timon a Pumba zpívat Simbovi píseň s názvem He’s Got It All Worked Out,, v níž se zpívalo o konzumaci hmyzu.
Neprošla však interním hlasováním, a tak tvůrci vymysleli skladbu na bázi Hakuna Matata. Šlo o slovní spojení, které si někteří zaměstnanci Disney přinesli z Afriky (viz další zajímavost).
Disney v Africe
Ještě před začátkem produkce byl tým animátorů odeslán do Afriky, kde studovali okolní přírodu a chování zvířat. Do studia si dokonce přivedli dospělého lva s mládětem, aby mohli co nejdetailněji překreslit jejich rysy a tím dosáhnout autentičnosti.
Inspirace Hamletem
Simbův strýc (Scar) se postará o smrt jeho otce, malého Simbu zdiskredituje a odešle do vyhnanství. Simbovi se po čase zjeví duch jeho otce a později se Simba vrací domů, kde se děj nakonec uzavírá (na rozdíl od Hamleta ale Simba přežije). Inspirace Hamletem je více než zjevná, což dokazuje například i výše přiložený obrázek.
Simba mel v souboji se Scarem prohrát
Hamletova smrt byla nevyhnutelná, ale tvůrci se postarali o to, aby Simba souboj se svým strýcem nakonec přežil a zvítězil. V původní verzi smrti (sice jen tak tak) unikl, ale v souboji se Scarem prohrál.
V alternativní verzi Simba dovolil svému strýci apelovat na jeho lepší já, čímž ho přelstil. Místo toho, aby Scara nechal padnout ze skály, svému protivníkovi nakonec pomohl.
Ten ho za odměnu skopl dolů, přičemž Simba pád téměř nepřežil. Scar, který byl opojen vítězstvím, se při huronském smíchu zapomněl dívat kolem a nevšiml si, že se k němu přiblížily plameny. Oheň se nakonec postaral o zbytek.
Scar neměl být Mufasův bratr
Kdysi jsem si myslel, že důvod, proč se Scar a Mufasa sobě nepodobají a naopak vypadají jako své protiklady, je ten, že tvůrci chtěli odlišit světlo od temnoty, dobro od zla. Příčina je však jednodušší. Filmaři jednoduše zpočátku neplánovali, že Scar bude Mufasovým bratrem. Původně mělo jít o obyčejného cizince, který přišel rozvrátit království.
V další alternativní verzi vůbec nemělo jít o Hamletem inspirovaný smutný příběh, ale o souboj mezi lvy a paviány. V tomto boji měl Scar vystupovat jako vůdce paviánů, přičemž Rafiki (pavián, který pomohl Simbovi) měl být gepard. Finální verze se nám však zamlouvá víc. A co tobě?
Scar jako Adolf Hitler?
Inspirace Hamletem, ale i inspirace nacisty. V době, kdy jsme Lvího krále sledovali jako děti, jsme si možná tuto skutečnost neuvědomovali, ale pochod hyen opravdu mimořádně připomíná nacisty. Pokud sis této podobnosti všiml i ty, nebyl jsi na omylu. Tvůrci se při dané scéně opravdu inspirovali pochodem Hitlerových vojsk.
Mufasova smrt #1
Snad nebudeme vůbec přehánět, když řekneme, že Mufasova smrt je jednou z nejtragičtějších a nejsmutnějších vražd v dějinách animáků od Disney. Zároveň jde ale oficiálně o jediné zavraždění zloduchem v animované disneyovce, které nám tvůrci ukázali přímo v záběru – čili on-screen (většinou jde o zabití off-screen).
Mufasova smrt #2
Scéna Mufasova úmrtí je na poměry animáků výjimečně smutná i pro dospělé publikum, o dětech ani nemluvě. Původní verze však měla být ještě emotivnější. Nakonec se od druhé verze upustilo, protože testovací publikum dětí při dané scéně příliš naříkalo.
Z technického hlediska byla ale scéna s jeho ušlapáním divokou zvěří (než ho dorazil Scar) velmi náročná. CGI oddělení na ní pracovalo dlouhé 3 roky, a dokonce se musel vytvořit nový program, který docílil, že zvířata při běhu nenarážela do sebe. V dnešní době by však s něčím podobným nebyl určitě žádný problém.