Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
26. dubna 2019 v 14:43
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

První genocida 20. století: Němci v jihozápadní Africe stavěli první koncentrační tábory a prováděli pokusy na lidech

První genocida 20. století: Němci v jihozápadní Africe stavěli první koncentrační tábory a prováděli pokusy na lidech
Zdroj: Chris Hellier/Corbis via Getty Images
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Omluva za systematickou genocidu byla vyslovena až po sto letech.

„Všichni lidé kmene Herero musí opustit svou zem. Pokud odmítnou, donutíme je zbraněmi. Jakýkoli Herero přebývající uvnitř německých hranic, ať už se zbraní nebo bez, bude zastřelen. Nebudeme brát žádné zajatce.“

První genocida 20. století vypukla před 115 lety v Německé jihozápadní Africe (dnešní Namibie). Během čtyř let bylo systematicky vyvražděno na 65 tisíc příslušníků kmene Herero a 10 tisíc příslušníků etnika Nama.

Afričané byli drženi v Namibské poušti pod německou koloniální nadvládou, kde umírali žízní a hladem. Tisíce jich byly drženy v koncentračních táborech, kde většina zemřela vyčerpáním, podlehla nemocem nebo brutálnímu zacházení. 

Genocida byla oficiálně uznána až o 80 let později Organizací spojených národů. Německá vláda se omluvila až v roce 2004 a teprve před třemi lety tehdejší události oficiálně uznala za genocidu. Nicméně, Bundestag odmítl kmenu Herero vyplatit jakoukoli náhradu.

Genocida v Namibii
Genocida v Namibii Zdroj: Commons.wikimedia.org/CC0

S příchodem kolonizátorů kráčí smrt

Namibii tvoří z velké části poušť. Nejcennější komoditou pro místní je voda. Její absence je ale vyvážena přítomností nejrůznějších kovů od cínu, wolframu, mědi a stříbra po lithium a diamanty. Domorodé obyvatele ale po staletí zajímalo takřka výhradně železo. Jednotlivé kmeny mezi sebou žily víceméně v míru a provozovaly vzájemný obchod.

Nejpočetnějšími etniky byla Nama a Herero, která chovala dobytek a žila farmářským životem. O území se s nimi dělili Sanové (nomádi, lovci a sběrači), Damarové (lovci a obchodníci s mědí) a Ovambové (zemědělci a obchodníci s kovem).

Přirozený způsob života v relativním dostatku a klidu začal dostávat trhliny ve 40. letech 19. století. Tehdy se na jejich území začali usidlovat Němci. Nejprve přijížděli misionáři, po nich osadníci a na závěr vojáci.

V roce 1883 prohlásilo Německo oblast Namibie za svoji kolonii. Do země se přistěhovaly další tisíce osadníků a spolu s nimi armádní guvernér. Major Theodor Leutwein toho o vedení kolonie příliš nevěděl a Afrika mu byla na hony vzdálená. Přesto se v nových podmínkách rychle zorientoval a brzy začal proti sobě poštvávat dva největší kmeny – Herero a Nama. Podporoval síly toužící po moci a vytvářel prostředí pro etnický konflikt.

Německá koloniální armáda (1904)

První genocida 20. století: Němci v jihozápadní Africe stavěli první koncentrační tábory a prováděli pokusy na lidech
Zdroj: Commons.wikimedia.org/Bundesarchiv

Mezitím se do země hrnuli další osadníci, kteří vytlačovali lid kmenů Herero z jejich půdy pomocí úplatků a obchodů. Pomohl jim i vir, který na konci 90. let 19. století skolil většinu dobytka. Osadníci nabídli domorodcům půjčky, které jim pomohou postavit se na nohy. Jenže byly zatíženy takovým úrokem, že jim Afričané museli nakonec kromě půdy a majetku dát i nově pořízený dobytek. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse