Nadšeným pozorovatelům můžeme jen závidět.
Úplné zatmění Slunce se dalo s ohledem na místo, ze kterého lidé tento jev sledovali, pozorovat podle NASA od tří sekund až po čtyři minuty. Jak informovalo BBC, jako první se k úplnému zatmění Slunce dostali lidé z města La Serena na severu Chile, kteří úkaz pozorovali v 10:24 (20:24 našeho času).
Čekání na focení před úplným zatměním Slunce (La Higuera, Chile)
Nejlepší výhled na úplné zatmění Slunce měl být z pouště Atacama a z argentinské provincie San Juan. Problematické sledování se týkalo především Buenos Aires. Částečné zatmění mohli nadšenci pozorovat ve zbývajících částech Chile, Argentiny, ale také v Peru, v Bolívii, Ekvádoru, Uruguayi, Paraguayi, v částech Brazílie, Kolumbie, Panamy či Venezuely.
„Musím říci, že bez ohledu na to, jak dlouho to trvalo – bylo to jako 8 sekund. Jste tak zaujatí, že se přichytíte při tom, jak si říkáte: ‚Vrať se, vrať se, ještě jsem neskončil!‘“ citovalo vyjádření astronoma Patricka McCarthyho BBC.
Lístky na sledování úplného zatmění z observatoře v Atacamě v ceně 2 000 dolarů (45 tisíc korun) byly vyprodány během tří minut. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude z Jižní Ameriky viditelné 14. prosince 2020.
#SolarEclipse pic.twitter.com/bRxhUey2mm
— 미 (@randomnone) 2. júla 2019
And we have a total solar eclipse!!!
— NCAR Science (@NCAR_Science) 2. júla 2019
The AIR-Spec, a specialized eclipse-viewing instrument, will be gathering data on the Sun's corona for the next 8 minutes as the NSF/NCAR GV follows the shadow of the moon. #Totalsolareclipse #solareclipse2019 #solareclipse pic.twitter.com/ubkUZA5PbX